„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Z karta norėtų biurų su dušais ir dirbti porą dienų per savaitę

Koks bus šiuolaikinis biuras? Vis garsiau kalbama, kad tai lanksti, dinamiška ir kūrybinga erdvė, kurioje darbuotojai galėtų atlikti įvairiapusiškas užduotis, o darbo organizavimą, planavimą, eksploatacinius kaštus „prižiūrėtų“, vertintų ne tik IT sistemos ir išmanios programėlės, bet ir organizacijų žmogiškųjų išteklių padaliniai. O ką apie tai mano būsimieji darbuotojai? Kokie jie ir kokiame biure norėtų dirbti?
„Danske Mobile“ (architektai - „A2sm Architects“ (Sla Malenko, Greta Frišmantaitė-Gudaitienė, Kristina Čimkutė), foto - Leono Garbačausko)
„Danske Mobile“ (architektai - „A2sm Architects“ (Sla Malenko, Greta Frišmantaitė-Gudaitienė, Kristina Čimkutė), foto - Leono Garbačausko)

ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Tarptautinio verslo ir komunikacijos programos studentai, vadovaujami dėstytojos dr. Eglės Verseckaitės-Grzeskowiak inovatyvių biuro sprendimų kompanijai „Ergolain“ atliko apklausą, iš kurios aiškėja ne tik būsimo darbuotojo paveikslas, jo darbo organizavimo įpročiai, bet ir lūkesčiai ateities biurui. 80 proc. iš 262 apklaustųjų – 18-23 metų amžiaus studentai, 16 proc. – vyresni nei 23 metų. Didžioji dalis pasirinkę verslo ir viešojo valdymo, socialinių mokslų ir informacinių technologijų studijas. Vadinasi, tyrime dominavo vadinamos Z kartos atstovai, kurie vis gausiau ir aktyviau per pastaruosius keletą metų įsilies į darbo rinką, o jų darbas didžiąja dalimi vyks šiuolaikiniuose biuruose. Ši apklausa ne tik patvirtino tam tikras šiuolaikinio biuro tendencijas, bet ir paneigė tam tikrus mitus.

„October“ (gamintojas – „Profim“)
„October“ (gamintojas – „Profim“)

Ateities darbuotojas norėtų dirbti vos keletą dienų per savaitę

Biuro tendencijas diktuoja ne tik kompanijos propaguojamos vertybės ir kultūra, bet ir pačių darbuotojų požiūris į savo darbą ir jo organizavimą. Apklausa parodė, kad trečdalis (33 proc.) apklaustųjų norėtų rasti balansą tarp darbo biure fiksuotomis valandomis ir darbo nuotoliniu būdu. Įdomu, kad net ketvirtadalis (25 proc.) apklausoje dalyvavusių studentų pažymėjo, kad labiau norėtų dirbti nuotoliniu būdu nei fiksuotas valandas biure. Ir nemaža dalis – beveik 17 proc. – pageidautų dirbti tik nuotoliniu būdu.

Gana netikėtas apklaustųjų požiūris ir į savaitinių darbo dienų skaičių. Nors 44 proc. apklaustųjų būtų įprasta dirbti 3-5 darbo dienas per savaitę, net dar daugiau (49 proc.) įsitikinę, kad dirbti turėtų užtekti ir... 1-3 dienas per savaitę...

„Zoo“ (gamintojas – „Profim“)
„Zoo“ (gamintojas – „Profim“)

Dar viena svarbi šiuolaikinio darbuotojo savybė – gebėjimas dirbti komandoje. Apklausa parodė, kad 60 proc. apklaustųjų pageidautų surasti balansą tarp komandinio ir individualaus darbo, tačiau 19,80 proc. iš visų apklaustųjų vis dėlto labiau norėtų dirbti vieni nei komandoje, o 10,30 proc. pirmenybę teiktų tik individualiam darbui.

Biure norėtų ne tik virtuvės, bet ir treniruoklių

Ši apklausa ne tik patvirtina tam tikras šiuolaikinio biuro tendencijas, bet ir sugriauna nemažai mitų. Nors viena pagrindinių šiuolaikinio biuro tendencijų įvardijama mobili darbo vieta, didžioji dalis apklaustųjų (23,3 proc.) nesureikšmina šios biuro savybės. Turėti mobilią darbo vietą pageidautų vos kiek daugiau kaip dešimtadalis (11,80 proc.) apklaustųjų. Vis dėlto biuro ekspertai pripažįsta, kad mobilios darbo vietos, mobilūs baldai ne tik padeda pritaikyti erdves skirtingoms darbinėms situacijoms ir individualiems darbuotojų poreikiams, bet ir taupo eksploatacinius kaštus. Dar vienas nemažai diskusijų keliantis klausimas – darbas atvirose erdvėse. Tačiau tarp apklaustųjų tokiose erdvėse norėtų dirbti vos... 7 proc. Tuo tarpu daugiau kaip pusė (55 proc.) pirmenybę teiktų tokiam biurui, kuriame yra ir atvirų, ir uždarų erdvių, o 38 proc. pageidautų dirbti izoliuotose darbo vietose. Biuro ekspertai sako, kad svarbiausia rasti protingą balansą tarp atvirų ir izoliuotų erdvių. Puikus kompromisas – pusiau atviros darbo zonos, kuriose darbuotojas nesijaučia izoliuotas, bet ir gali susikoncentruoti į užduotis.

Ir būsimi darbuotojai jau neįsivaizduoja šiuolaikinio biuro be virtuvės. Pusei apklaustųjų turėti virtuvę biure svarbu, beveik penktadaliui (19,50 proc.) – labai svarbu. Abejonių nekyla, kad ateities biurų neįmanoma įsivaizduoti be poilsio zonų – 42 proc. Ketvirtadaliui (20,20 proc.) svarbu, kad biure būtų treniruoklių zonos, o 25 proc. norėtų ir persirengimo kambarių ir dušo zonos.

Laura Kuzminiene
Laura Kuzminiene

Didelė tikimybė, kad ateities darbuotojai dar daugiau dėmesio skirs sveikatai ir gerai savijautai. 73 proc. apklaustųjų pritaria, kad svarbu rūpintis savo sveikata ir darbo metu, 44 proc. apklaustųjų pritaria nuomonei, kad ergonomika svarbi šiuolaikiniam biurui, o daugiau kaip pusė (55,70 proc.) įsitikinę, kad darbdaviui turi rūpėti darbuotojų sveikata. Biuro ekspertai sutinka, kad ergonomikai bus skiriama vis daugiau dėmesio, tačiau akcentuoja, kad turėtų keistis ir supratimas apie ergonomiką. „Tai ne tik reguliuojamo aukščio stalai ir kėdės, bet ir apšvietimas, akustika, išplanavimas. Tik tuomet galima tikėtis teikiamos naudos ir efektingumo, didesnio darbuotojų įsitraukimo, geros jų savijautos darbe. Turime kurti kompleksinius sprendimus darbuotojams“, – pabrėžia ERGOLAIN grupės Žmogiškųjų išteklių vadovė Laura Kuzminienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“