INVEGA kviečia teikti paraiškas daugiabučių modernizavimo paskoloms gauti. Atsako, kodėl paskola renovacijai – lengvatinė

Papildžius UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) valdomą Daugiabučių namų modernizavimo fondą bene 200 mln. eurų, projektų administratoriai jau gali teikti paraiškas daugiabučių atnaujinimo paskoloms gauti.
Nerenovuotas daugiabutis Birštone
Nerenovuotas daugiabutis Birštone / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Jau daugiau nei 1000 daugiabučių namų atnaujinimą finansavusi INVEGA atsako, kodėl butų savininkai turėtų pagalvoti apie būsto modernizavimą, kokios paramos jie gali tikėtis iš valstybės ir kokie reikalavimai keliami norintiems gauti lengvatinę paskolą.

Kodėl verta renovuoti daugiabutį?

Būsto modernizavimas gyventojams teikia daugybę visapusiškų naudų. Pirmiausia, pastato renovacija gali padėti sutaupyti net 50-70 proc. šildymui sunaudojamos energijos, tuo pat metu mažindama ne tik šilumos sąnaudas, bet ir ženkliai apkarpydama šildymo sąskaitas.

Būsto modernizavimas gyventojams teikia daugybę visapusiškų naudų.

Svarbu ir tai, kad būsto atnaujinimas užtikrina gerokai didesnį patogumą namuose. Pavyzdžiui, apšiltinus daugiabutį ir atnaujinus bei subalansavus šildymo sistemą, temperatūra butuose suvienodėja ir tampa komfortiškesnė, nebereikia jaudintis, kad žiemą vieni butai perkais, o kituose reikės šalti. Taip pat po renovacijos dažnu atveju temperatūrą kambaryje galima reguliuoti pagal savo norus ir poreikius.

Gyvenant renovuotame būste reikšmingai išauga ir žmonių gyvenimo kokybė, didėja pasitenkinimas savo daugiabučiu, jo estetine išvaizda, kyla ir nekilnojamo turto vertė. Prie to prisideda ir tai, jog neretai po pastato atnaujinimo sutvarkoma ir jį supanti aplinka.

Be to, išaugęs daugiabučio energinis efektyvumas ir tvaresnis gamtos išteklių naudojimas saugo mūsų planetą. Jau dabar iš Daugiabučių namų modernizavimo fondo lėšų atnaujinti daugiabučiai kasmet sutaupo po 288 GWh, o į aplinką išmetama po 55,8 tūkst. tonų mažiau CO2.

Kokią paramą teikia valstybė?

Valstybės parama skiriama Aplinkos projektų valdymo agentūros patvirtintiems projektams, pasiekusiems B ar aukštesnę pastato energinio naudingumo klasę.

Šiems projektams numatoma 100 proc. subsidija faktinėms išlaidoms apmokėti, neviršijant LR teisės aktuose nustatytų dydžių (statybų techninei priežiūrai, projekto parengimo dalims, administravimo išlaidoms), 30 proc. kompensacija energinį efektyvumą didinančioms priemonėms bei papildoma 20 proc. kompensacija šildymo ir karštos vandens sistemos atnaujinimui, įgyvendinus projektą.

Šiems projektams numatoma 100 proc. subsidija faktinėms išlaidoms apmokėti.

Atnaujinantiems daugiabučius suteikiamos ir lengvatinės paskolos statybos darbų išlaidoms padengti. Šios paskolos yra suteikiamos 20 metų laikotarpiui fiksuotomis 3 proc. metinėmis palūkanomis visam laikotarpiui.

Paskolas galima vadinti lengvatinėmis dėl kelių priežasčių: nereikalaujama ne tik pradinio įnašo, bet ir turto įkeitimo, garantijų ar laidavimo, taip pat netaikomi jokie su paskolos administravimu, išdavimu, sutarties sąlygų keitimu ar išankstiniu grąžinimu susiję mokesčiai.

Beje, teisę į šildymo kompensaciją turintiems asmenims daugiabučio atnaujinimas nekainuoja nieko, nes tiek paskolą, tiek jos palūkanas padengia valstybė.

15min montažas/Daugiabutis
15min montažas/Daugiabutis

Kokios yra lengvatinės paskolos sąlygos?

Svarbu nepamiršti, kad lengvatinės paskolos teikiamos tik pagal statybos leidimus, išduotus iki 1993 m., pastatytų daugiabučių atnaujinimui. Be to, šie namai turi siekti aukštesnės energetinės klasės (B, A) ir ne mažesnio kaip 40 proc. šiluminės energijos sąnaudų sumažinimo.

Taip pat norint gauti lengvatinį kreditą yra būtina, kad sprendimą dėl daugiabučio atnaujinimo priimtų ne mažesnė kaip 55 proc. daugiabučio butų ir kitų patalpų savininkų dauguma.

O butų ir kitų patalpų savininkų, turinčių daugiau kaip 60 kalendorinių dienų pradelstų mokėjimų daugiabučio komunalinių paslaugų teikėjams, kurių bendras pradelstų įsiskolinimų dydis viršija 200,00 eurų, skaičius neturėtų būti didesnis nei 10 proc. visų daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų.

Už šildymą moka bene dvigubai mažiau

Apie būstų modernizavimo naudą byloja ne tik teoriniai svarstymai, bet ir realūs renovacijos pavyzdžiai. Vienas jų – Vilniuje, Tuskulėnų g. 3 esantis 144 butų, 9 aukštų daugiabutis, kurio atnaujinimui buvo suteikta Daugiabučių namų modernizavimo fondo paskola, o po atnaujinimo darbų energijos sąnaudos sumažėjo net 50 proc., o sąskaitos už šildymą – 56,7 proc. Prieš renovaciją daugiabučio energinio efektyvumo klasė buvo E, o po atliktų darbų pasiekė A klasę.

Po atnaujinimo darbų energijos sąnaudos sumažėjo net 50 proc., o sąskaitos už šildymą – 56,7 proc.

Daugiabučio techninio projekto darbo metu itin kruopščiai išnagrinėti ir suprojektuoti visi namo šalčio tilteliai, pasitelkus programinę įrangą buvo modeliuojami energinio efektyvumo pokyčiai, pritaikant kiekvieną pasirinktą priemonę.

Daugiabutis yra vienintelis Lietuvoje, kurio liftas renovacijos metu įrengtas nuliniame aukšte, taip užtikrinant komfortą žmonėms su negalia, senjorams, mamoms su vaikiškais vežimėliais ar tiesiog žmogui su dviračiu.

Pastate buvo atlikti įvairūs darbai – pakeisti langai, apšiltinti bei įstiklinti balkonai, įdiegta nauja vėdinimo sistema, pakeistos visos inžinerinės sistemos – vandens, nuotekų, elektros bei šildymo ir kt. Gavus valstybės paramą, vidutinė paskolos suma butui yra 10 356,00 Eur, kuri išmokama per 20 metų.

Nuo 2013 m. savo urbanistinį veidą spėjo pakeisti ne vienas miestas. Iš viso per dešimtmetį Lietuvoje atnaujinta jau beveik 3,5 tūkst. būstų, o dar 1,4 tūkst. jų šiuo metu yra renovuojama.

Daugiabučių namų modernizavimas yra vienas iš valstybės prioritetų, ne tik užtikrinantis energetinę nepriklausomybę, bet ir leidžiantis žmonėms gyventi patogiau ir kokybiškiau, todėl pastatų atnaujinimui ir toliau bus rodomas ypatingas dėmesys. Siekiama, kad iki 2050 m. šalyje būtų atnaujinta jau 30 tūkst. daugiabučių.

INVEGA nuotr. /Infografikas
INVEGA nuotr. /Infografikas

Paraiškos daugiabučių namų modernizavimo paskoloms gauti gali būti teikiamos INVEGAI per elektroninę paraiškų teikimo sistemą nuo gruodžio 18 d. Daugiabučių namų atnaujinimui skirta 192 mln. eurų 2021 – 2027 m. Europos Sąjungos (ES) finansavimo laikotarpio investicinių fondų lėšų. Daugiau informacijos invega.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis