APVA inicijavo skaičiuoklės sukūrimą norėdama paskatinti gyventojus aktyviau domėtis ir rinktis AEI sprendimus atnaujinant savo būstą.
„Šia skaičiuokle siekėme gyventojams suteikti galimybę palyginti, kokių sutaupymų ir naudų galima pasiekti, kai daugiabučio renovacijos metu yra įdiegiamos įprastos priemonės ir kai papildomai įdiegiami AEI. Kai kurie gyventojai vis dar abejoja tokių sprendimų nauda arba galvoja, kad jie yra brangūs, todėl skaičiuoklė padės įsivertinti ir priimti sprendimą“, – pasakoja Edvardas Petrauskas, APVA Pastatų energinio taupumo departamento Pastatų energinio taupumo projektų įgyvendinimo ir priežiūros skyriaus patarėjas.
Patogu naudotis tiek daugiabučių administratoriams, tiek gyventojams
Skaičiuokle gali pasinaudoti bet kas – tiek daugiabučių administratoriai, tiek patys gyventojai. Skaičiuoklėje reikia pateikti duomenis, kuriuos galima žinoti iš šildymo ir elektros sąskaitų, arba pasitikslinti su administratoriumi.
„Gautą ataskaitą galite atsispausdinti ar išsisaugoti elektroniniu formatu ir pateikti diskusijai gyventojų susirinkimo metu. Tokio įrankio rinkoje iki šiol nebuvo arba reikėdavo žinoti sudėtingus, tik specialistams prieinamus ir suprantamus duomenis“, – sako vienas iš skaičiuoklės kūrėjų Dainius Gudavičius.
Pateikiami naujausi duomenys, atsižvelgiama ir į rinkos kainas
D.Gudavičius pasakoja, kad skaičiuoklė nuolat atnaujinama. Joje pateikiami ne tik naujausi duomenys, bet ir atsižvelgiama į dabartines rinkos kainas. Duomenys nėra galutiniai, tačiau jie padeda preliminariai ir gana tiksliai įvertinti AEI panaudojimo atsiperkamumą, kainą ir naudą. Skaičiuoklė gali būti naudinga ne tik daugiabučių gyventojams, kurie planuoja būsto atnaujinimą, bet ir privačių namų savininkams bei verslo atstovams.
„Tiesa, verslo paskirties pastatai turi daugiau įvairių dedamųjų dalių, todėl skaičiuoklės duomenis reikėtų vertinti atsargiai. Tačiau individualių namų ir daugiabučių namų gyventojai skaičiuokle gali pasinaudoti be vargo, nes yra įvertinami naujausi duomenys, vedlio principu reikia suvesti tam tikrus parametrus ir greitai galima pamatyti rezultatus“, – teigia pašnekovas.
AEI privalumai akivaizdūs
Anot Vito Mačiulio, Lietuvos saulės energetikos asociacijos prezidento, AEI iki šiol aktyviai taikė individualių namų gyventojai ir verslas. Pasak specialisto, pastaruoju metu, valstybė sudarė palankias sąlygas pasinaudoti šiais privalumais ir daugiabučių gyventojams. Vienas iš būdų kaip panaudoti AEI – ant stogo įsirengti saulės elektrinę. Taip pat jau pasitaiko atvejų, kai gyventojai renovacijos metu įsidiegia kelis sprendimus.
„Varniuose yra 24 butų daugiabutis, kurio gyventojai ant stogo įsirengė saulės elektrinę, jos elektrą panaudoja geoterminės šilumos siurbliui, todėl būstą šio namo gyventojai šildosi beveik už dyką. Saulės elektrinė yra ilgaamžė, investicija nedidelė, bet tarnauja ketvirtį amžiaus ir ilgiau, priežiūra nesudėtinga, o nauda – akivaizdi. Daugiabučių gyventojams reikia ryžto ir pradėti galvoti apie ateitį. Įsirengus saulės elektrinę, grįžtamoji grąža lygi lyg gautum 8 proc. palūkanų per metus“, – sako V.Mačiulis.
Skaičiuoklė jau sulaukė susidomėjimo
Rengėjai jau mato išaugusį susidomėjimą skaičiuokle, nors ji naudojimui paleista visai neseniai. Ją galima rasti tinklalapyje, kairėje pusėje esančiame meniu „AEI panaudojimo daugiabučiuose skaičiuoklė“. Skaičiuoklės rengėjai ragina visuomenę suteikti grįžtamąjį ryšį, kad galėtų skaičiuoklę tobulinti.
„Skaičiuoklė paleista palyginti neseniai, todėl grįžtamojo ryšio dar laukiame – ypač pastabų, į kurias reaguojame, tobuliname skaičiuoklę, kad ji būtų dar patogesnė ir naudingesnė gyventojams“, – teigia D.Gudavičius, vienas iš skaičiuoklės kūrėjų.