Pirmąjį metų ketvirtį pirmojo ir antrojo būsto kainos pakrantėje labiausiai išaugo Malagoje – 9,3 proc., Balearų salose – 8,8 proc., Alikantėje – 7,2 proc. Analitikai atmeta galimybę, kad pakrantės būstai apskritai yra pervertinti. Vienintelė išimtis būtų specifinės vietos salose ir Viduržemio jūros pakrantėje.
„Tik Ibizoje yra ypatinga kainų įtampos situacija, kai paklausa vis labiau koncentruojasi prabangaus būsto segmente“, – sako Andrea de la Hoz, „Tinsa“ tyrimų departamento vyresnysis konsultantas.
Tarp labiausiai besidominčių – ir lietuviai
Vienas iš būsto kainų Ispanijos pakrančių miestuose kilimo kaltininkų yra užsieniečiai ir jų „alkis“ nekilnojamajam turtui Ispanijos pakrantėse. Jie sudarė 25 proc. pernai šiose vietovėse įvykusių pirkimo ir pardavimo sandorių ir 15,44 proc. visoje šalyje atliktų NT operacijų.
„Šis skaičius yra antras pagal dydį istorijoje ir tik šiek tiek atsiliekantis nuo 2022 m. trečiojo ketvirčio – 15,92 proc. Jis rodo didelį europiečių apetitą Ispanijos NT, nes, mažėjant operacijų skaičiui, užsienio investuotojai dabar atrodo kaip pagrindinis dinamiškas veiksnys“, – teigia Ferranas Fontas, pisos.com tyrimų direktorius ir atstovas spaudai.
Didžiausi Ispanijos pakrantės „gerbėjai“, norintys įsigyti čia būstą, yra britai, prancūzai ir vokiečiai, kurie praėjusiais metais nupirko daugiausia NT šioje šalyje. Tačiau analitikai pastebėjo, kad Italijos, Belgijos ir Airijos piliečiai, taip pat ukrainiečiai, lenkai, lietuviai, rusai, kinai, amerikiečiai ir argentiniečiai padidino susidomėjimą Ispanijos nekilnojamuoju turtu.
„Išsiskiria britų pirkėjai, kurie mūsų teritoriją vertina su dideliu susidomėjimu ne tik dėl NT kainų, bet ir dėl klimato bei gyvenimo kokybės, todėl net ir šiandien, kai paklausa yra kaip niekada įvairi, jie ir toliau užima pirmąją vietą reitinge“, – pripažįsta F.Fontas.
Statybininkai ir plėtotojai suprato, kad Ispanijos nekilnojamasis turtas traukia užsieniečius, ir ėmė dirbti su juo: „Naujuose būstuose galima rasti išbaigtų projektų, skirtų konkrečiai tautai, parduodamų kilmės šalyse, ir net užsienio plėtotojų, orientuotų į savo kilmės šalies paklausos profilį“, – aiškina A.de la Hoz.
Nuomos kainos augo 9 proc.
Kylant pirkimo kainoms, per pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginti su ankstesniais metais, 8,9 proc. pakilo ir atostogų būsto nuoma pakrantės vietovėse, rodo INE turistinių butų nuomos kainų indeksas (IPAP).
Šis atsigavimas yra šiek tiek mažesnis už dviženklį pagreitį, užfiksuotą tuo pačiu 2022 ir 2023 m. laikotarpiu, tačiau „jis vis tiek yra intensyvus“, pripažįsta „Tinsa“. Tyrimų departamento nurodo, kad beveik trijuose ketvirtadaliuose pakrantės atspindi 5-30 proc. nuomos kainų padidėjimas.