Dažniausiai baiminamasi dėl finansinių klausimų
Labai svarbu, kad gyventojai pasitikėtų namo pirmininkais, statybų bendrovėmis, suprastų, kad pati renovacija yra vykdoma dėl jų pačių gerovės.
„Sunku išskirti, kokie klausimai gyventojams kyla dažniausiai, tačiau yra akivaizdi tendencija, kad gyventojai, ypač vyresni, itin bijo finansinės skolų naštos. Tokia baimė, kartu su baime būti apgautiems statybininkų ar valdžios, pernelyg nukreipia dėmesį nuo to, kad bus galima gyventi komfortiškai, šiltai, gražioje aplinkoje, o būstas turės žymiai didesnę vertę“ – patirtimi dalijosi su techniniu renovacijos projektavimu dirbančios įmonės direktorė ir architektė Violeta Beigienė.
Jos nuomone, labai svarbu, kad gyventojai pasitikėtų namo pirmininkais, statybų bendrovėmis, suprastų, kad pati renovacija yra vykdoma dėl jų pačių gerovės. Tai atspindi ir apskritai vyraujantį nepasitikėjimą vieni kitais, todėl techninė priežiūra tampa ypač svarbiu renovacijos aspektu.
Negatyvumas riboja techninio projektavimo galimybes
Kaip ir rengiant investicijų planą, ruošiant techninį projektą vėlgi pastebimas panašus nepasitikėjimas. Statybų įmonėms iš renovacijos projektų svarbu uždirbti, o gyventojai išgyvena dėl didesnių išlaidų, nepaisant to, kad dauguma įmokas už renovaciją mokės tik iš sutaupytų šildymo išlaidų. Tokia situacija lemia, kad mažai daugiabučio gyventojų išreiškia rūpestį dėl namo estetinio vaizdo.
„Iš esmės architektai yra priversti kurti pigiausius sprendimus. Turėtume sugrąžinti architektūros meną į renovacijos procesą“ – įsitikinusi architektė Violeta Beigienė.
Anot ponios Beigienės, nors ir yra gyventojų, kurie siekia geresnių rezultatų per renovaciją, viešųjų pirkimų įstatymo pagrindinis kriterijus yra mažiausia kaina, o tai neretai nulemia mažesnį kiekį būsto atnaujinimu apimamų sričių. Tai, kad gyventojams dažniausiai svarbu tik inžineriniai šilumos aspektai, lemia mažesnį dėmesį namo estetikai, o dėl to galimai pralaimi net ir pats miestas.