„Dar praėjusių metų pradžioje daugiau nei pusė bankų tikėjosi, kad būsto kainos kils, dabar tokių beveik neliko ir daugėja prognozuojančiųjų jų smuktelėjimą. Pasikeitę bankų lūkesčiai sudaro prielaidas rinkai vėsti sveikai ir laipsniškai. Pastaruosius porą metų NT rinka Lietuvoje buvo itin aktyvi, sandorių skaičius mušė rekordus, sparčiai kilo ir būsto kainos, todėl, tokioms tendencijoms užsitęsus, galėjome sulaukti ir nepageidaujamo „užvirimo“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas Lietuvos banko Finansinio stabilumo departamento Makroprudencinės analizės skyriaus viršininkas Andrius Škarnulis.
Naujausios Lietuvos banko apklausos duomenimis, 5 iš 9 apklaustų Lietuvoje veikiančių bankų tikėjosi, kad per ateinančius metus naujų butų kainos nesikeis.
Praėjusių metų pradžioje beveik visi (9 iš 10) bankai prognozavo, kad naujų butų kainos kils: 7 bankai tikėjosi nuosaikaus – iki 5 proc. sieksiančio kainų prieaugio, dar 2 bankai manė, kad kainos kils 5–10 proc. Dabar naujų butų kainų augimo besitikinčių bankų liko tik vienas, jis apklausos metu manė, kad nauji butai brangs iki 5 proc.
Kitų 3 bankų nuomone, kainos kris: 2 bankai manė, kad nauji butai atpigs iki 5 proc., o vienas bankas tikėjosi labiau pastebimo – 5–10 proc. kainų mažėjimo per artimiausius metus.
„Bankų lūkesčiai nekilnojamojo turto rinkai svarbūs, kadangi vis daugiau būstų gyventojai perka imdami paskolą. Prieš penkerius metus su būsto paskola buvo nuperkama mažiau nei trečdalis būstų, o dabar šis skaičius išaugo iki 40 proc.“, – tikina Lietuvos bankas.
Pasak A.Škarnulio, nedidelis atoslūgis būsto rinkoje buvo matomas nuo praėjusių metų antrosios pusės. 2017 m. pirmąjį pusmetį kainų augimo tempas buvo dviženklis ir sudarė 10,2 proc., o antrąjį pusmetį tempui sulėtėjus, metai užbaigti fiksuojant 6,9 proc. augimą.
Daugiau nei pusė apklausoje dalyvavusių bankų nurodė, kad šiuo metu šalies būsto rinkoje pastebi disbalansų – pasiūla viršijo paklausą arba kainos neatitiko pasiūlos. Disbalansų komercinio nekilnojamojo turto rinkoje bankai neįžvelgė.