Statybos inspekcija primena, kad buto perplanavimo reikalavimai nustatyti statybos techniniame reglamente STR 2.02.01:2004 „Gyvenamieji pastatai“ (Reglamentas). Reglamente nurodyta, kad leidžiama keisti visas vidaus atitvaras nelaikančias konstrukcijas, jeigu naujai suplanuotos patalpos atitiks šio Reglamento nustatytus minimalius patalpų dydžių reikalavimus arba naujai suplanuotos patalpos nesumažins izoliacijos, nepablogins vėdinimo, šildymo ir dirbtinės apšvietos rodiklių, garso izoliacijos, rašoma pranešime spaudai.
Vonios ir tualeto patalpose galima keisti sanitarinių prietaisų tipus ir vietas su sąlyga, kad šių prietaisų prijungimo vietos tilptų tarp šių patalpų ribų, o prietaisų nuotakai iki esamų stovų būtų klojami virš perdangos lygio. Jei nėra galimybių įrengti naujai projektuojamų vonios ir tualeto patalpų virš kituose aukštuose esančių šios paskirties patalpų (tarp jų ribų), leidžiama jas įrengti virš kitos paskirties patalpų, užtikrinant vandens ir nuotekų nepratekamumą, mikrobinės taršos išvengimą, nepadidinant esamo triukšmo lygio ir nepabloginant kvapų, jei šių prietaisų nuotakai klojami virš perdangos ir prijungiami prie esamų stovų.
Kiti reikalavimai priklauso nuo to, kuriai statybos rūšiai (paprastajam ar kapitaliniam remontui) pagal statybos techniniame reglamente STR 1.01.08:2002 „Statinio statybos rūšys“ nurodytus požymius priskiriami šiuo atveju atliekami papildomos vonios ir (ar) tualeto įrengimo darbai.
Jeigu perplanuojant butą nepertvarkomos (nekeičiamos, nesilpninamos, nestiprinamos ir pan.) esamos statinio laikančiosios konstrukcijos (pvz., perdangos, laikančiosios sienos), tai statybos darbai priskirtini statinio paprastajam remontui. Tačiau, jei vonią ir (ar) tualetą prijungiant prie pastato bendrųjų vandentiekio ir nuotekų inžinerinių sistemų, statinio laikančiosios konstrukcijos pertvarkomos (keičiamos, silpninamos, stiprinamos ir pan.), laikytina, kad atliekamas statinio kapitalinis remontas.
Remiantis Statybos įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 4 ir 5 punktų nuostatomis, statybą leidžiantis dokumentas (toliau – SLD) – leidimas atlikti statinio kapitalinį ar paprastąjį remontą būtų privalomas, jeigu perplanuojant butą (įrengiant papildomą vonią ir (ar) tualetą) būtų įrengiamos, pertvarkomos, išmontuojamos pastato dujų, šildymo ar elektros bendrosios inžinerinės sistemos ar remonto darbais būtų keičiama pastato išorės išvaizda.
Statybos įstatymo 24 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad statinio projektas turi būti parengtas tais atvejais, kai privaloma gauti šio įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 1–7 punktuose nurodytus SLD, o daugiabučių namų kapitalinio remonto projektai turi būti parengti visais atvejais.
Taigi, jeigu laikantis Reglamento 263 punkto reikalavimų įrengiant papildomą vonią ir (ar) tualetą pastato viduje būtų atliekami statinio kapitaliniam remontui priskiriami statybos darbai, būtų privaloma parengti statinio kapitalinio remonto projektą ir atlikti šio projekto ekspertizę, nors SLD ir neprivalomas.
Paprastojo remonto atveju nei projektas, nei SLD neprivalomi. Tačiau SLD būtų privalomas abiem atvejais, jei perplanuojant butą būtų pastato viduje atliekamais statybos darbais būtų pertvarkomos, išmontuojamos pastato dujų, šildymo ar elektros bendrosios inžinerinės sistemos.
Statybos inspekcijos specialistai pabrėžia, kad jei dėl įrengimo darbų, reikės pertvarkyti daugiabučio namo bendro naudojimo objektus (bendrąją vandentiekio ar nuotekų inžinerinę sistemą, laikančiąsias konstrukcijas ir pan.), tokiu atveju reikės gauti daugumos butų ir kitų patalpų savininkų sutikimus.