„Nuomos sutarčių registracija apsaugo ir nuomininką, ir nuomotoją nuo galimo kitos sutarties šalies nesąžiningumo, aiškiai apibrėžia abiejų šalių teises ir pareigas, užtikrina sutarties sąlygų laikymąsi, prisideda prie nekilnojamojo turto rinkos skaidrumo ir efektyvesnio gyventojų pajamų mokesčio surinkimo į valstybės biudžetą. Deja, Lietuvoje viešame registre registruoti būsto nuomos sutartis neretai vengiama, nenorint mokėti mokesčių arba neįsisąmoninus sutarties registracijos privalumų“, – rašoma penktadienį Registrų centro žiniasklaidai išplatintame pranešime.
Jame taip pat priduriama, kad nuomos sutarties teisinė registracija neturi jokios įtakos nuomos santykiams, tačiau tik įregistruota sutartimi galima remtis teisme ar kitose institucijose, jei tarp nuomininko ir nuomotojo kyla ginčas: „Vadinasi, sutarties teisinė registracija padeda abiem šalims apsaugoti savo interesus.“
Sutartį reikėtų registruoti per 30 dienų
Pasirašius būsto nuomos sutartį, Registrų centro teigimu, ją įregistruoti NTR reikėtų per 30 dienų. Tai gali atlikti bet kuri iš sutarties šalių, priklausomai nuo jų tarpusavio susitarimo.
Nesilaikant šio termino, už sutarties įregistravimą gali tekti sumokėti dvigubai daugiau.
Prašymą įregistruoti arba išregistruoti juridinį faktą apie sudarytas nuomos sutartis gali paduoti bet kuris šios sutarties įregistravimu suinteresuotas asmuo. Prašymą galima pateikti asmeniškai klientų aptarnavimo padalinyje, paštu arba elektroniniu būdu.
Pateikiant prašymą el. būdu, jis turi būti pasirašomas saugiu el. parašu, tačiau tada ir pati nuomos sutartis turi būti sudaryta kaip elektroninis dokumentas, pasirašyta elektroniniais šalių parašais, t.y. tokiu atveju nuskenuotos rašytinės sutarties kopijos netinka.
Dėl sutarties įregistravimo asmuo gali kreiptis ir asmeniškai į bet kurį Registrų centro teritorinį klientų aptarnavimo padalinį, kartu su prašymu pateikdamas nuomos sutarties originalą arba nustatyta tvarka patvirtintą jo nuorašą.
Registracijos kaina – 2,90 Eur
Jeigu prašymas teikiamas paštu ar elektroninėmis ryšio priemonėmis, prašyme įregistruoti juridinį faktą apie nuomos sutartį turi būti nurodoma įsipareigojimas apmokėti už atliktus darbus, ar pageidaujama gauti nekilnojamojo turto registro centrinio duomenų banko išrašą, parengtų ir (ar) pateiktų dokumentų atsiėmimo vieta ir (ar) jų pateikimo būdas (pavyzdžiui, paštu ar nurodant konkretų teritorinį padalinį, kuriame pageidaujama asmeniškai atsiimti) bei pateikti juridinį faktą įrodančius dokumentus (originalią nuomos sutartį).
Juridinio fakto apie sudarytos nekilnojamojo daikto nuomos ar panaudos sutarties įregistravimo NTR paslaugos kaina – 2,90 Eur, jei darbas atliekamas įprastais terminais, t.y. per 5 darbo dienas.
Asmenų pageidavimu juridiniai faktai apie nuomą gali būti įregistruojami ir skubos tvarka.
Šįmet – 3,1 tūkst. būsto nuomos sutarčių
NTR registruojamos paprastos rašytinės arba notarinės formos nuomos sutartys. Nuomos sutarties notariškai tvirtinti nebūtina. El. parašais pasirašytos sutartys prilyginamos rašytinėms sutartims.
Daugiau informacijos apie nekilnojamojo turto nuomos sutarčių įregistravimą ar išregistravimą galima rasti čia, paieškos laukelyje įvedus žodį „nuomos“.
Iš viso, Registrų centro duomenimis, šiuo metu NTR yra įregistruota 20,2 tūkst. galiojančių būsto nuomos sutarčių.
Šiais metais šalyje įregistruota 3,1 tūkst. būsto nuomos sutarčių. Daugiausiai būsto nuomos sutarčių įregistruota Vilniuje (beveik 1 tūkst. šiemet, 1,2 tūkst. – per 2017 metus).