Baltarusis fotografas Sergėjus Gudilinas savo tviterio paskyroje atkreipė dėmesį į dideles būsto nuomos kainas Astrave. Realty.tut.by portalas nusprendė išaiškinti, kodėl būsto kainos šiame mieste taip stipriai pakilo.
Astravas yra puikus pavyzdys, kaip keičiasi gyvenvietė, kai joje atsiranda miestą formuojanti įmonė. Nuo 2012 metų, kuomet buvo pradėtos atominės elektrinės statybos, gyventojų skaičius mieste padaugėjo keliais tūkstančiais. Be to, nors jame anksčiau nebuvo nė mažiausio stadiono, dabar čia statomi daugiabučiai ir jiems skirta infrastruktūra.
Vietiniai gyventojai iškart suprato galintys pasipelnyti ne tik iš pačios atominės elektrinės, bet ir nuomojant būstą tiems, kurie ją stato.
„Dabar nerandame būsto net už 500 dolerių, visi užimti tų, kurie čia komandiruoti. Kodėl taip išaugo kainos? Pirmiausia, statybomis užsiima rusai, o jie už būstą nemoka iš savo kišenės, negaili svetimų pinigų, jiems visas išlaidas padengia organizacija.
Antra, rinkoje yra labai mažai butų, ypač vieno kambario. Senuose namuose dažniausiai turime dviejų ir trijų miegamųjų apartamentus, o naujuose pastatuose niekas nenori jų išnuomoti – bijo, nes pastatė pagal lengvatinę paskolą. Viskas griežtai kontroliuojama, todėl niekas nenori rizikuoti. Taigi paaiškėja, kad nėra pasirinkimo, tačiau yra didelė paklausa ir žmonės yra pasirengę mokėti. Turiu keletą butų, ir visi yra išnuomoti už 700–900 dolerių“, – pasakojo vienas iš Astrave butus nuomojančių žmonių.
Tokiomis kainomis skundžiasi vietiniai, kurie aiškina niekada nematę tokių sumų.
Vietinė gyventoja Anastasija sako, kad ji su vyru ir dviem vaikais ilgokai ieškojo buto nuomai ir nori išsikraustyti iš tėvų. Tiesa, jiems dar nepavyko rasti būsto už tinkamą kainą. Moteris pasakojo, kad prieš AE statybas Astrave buvo galima išsinuomoti butą už 50–70 dolerių per mėnesį, tačiau dabar mažiausia kaina – jau 250.
Pirmosios branduolinės jėgainės Baltarusijoje įjungimas jau ne kartą buvo atidėtas. Pagal pradinius Astravo AE projekto planus, pirmasis iš dviejų reaktorių turėjo pradėti veikti 2018-ųjų lapkritį, bet tai buvo nukelta į praėjusių metų vidurį, po to – į rudenį, vėliau – į šių metų sausį, o dabar tam yra suteiktas platesnis terminas – šių metų pirmasis ketvirtis.
Astravo AE stato Rusijos valstybinė branduolinės energetikos korporacija „Rosatom“. Jėgainė turės du rusiško VVER projekto reaktorius, kurių kiekvieno galia – 1200 megavatų.