1983 metais statytame 5 aukštų, 9 tūkst. kv. m ploto pastate iki 2007 metų veikė mėsos kombinato kulinarijos cechas. Jame planuojama įrengti apie 230 loftų – baigtinis skaičius gali kisti priklausomai nuo klientų pageidavimų skaičiaus.
Ir loftai, ir kūrybinės dirbtuvės
„Freiheit“ numatoma įrengti nuo 11,7 kv. m kūrybinių dirbtuvėlių iki 94 kv. m loftų. Daugiausia bus apie 41–47 kv. m ploto loftų, taip pat apie 20 kūrybinių dirbtuvių, kuriose savo studijas galėtų įsirengti fotografai ir kiti laisvų profesijų atstovai. Loftų paskirtis – kūrybinės dirbtuvės.
„Bus galimybė apjungti. Jau ir dabar matome iš kai kurių žmonių, kurie atvyksta apžiūrėti projektą, norą turėti 100 kv. m erdvę. Tikėtina, kad loftus apjunginėsime“, – „Freiheit“ pristatyme žurnalistams sakė projekto koordinatorė Monika Kuzminskaitė.
Kvadratinio metro kaina čia sieks nuo 855 iki 1442 eurų. M.Kuzminskaitės teigimu, sostinės Žemųjų Panerių rajone senos statybos būstas vidutiniškai kainuoja apie 830 eurų už kv. metrą.
„Vidutinį 47 kv. m ploto loftą bus galima įsigyti už 40 tūkst. eurų“, – žurnalistams sakė M.Kuzminskaitė.
Būstai parduodami su daline apdaila, tačiau pirkėjai gali prašyti ir visos apdailos. Papildomai sutvarkyto buto be baldų kaina kyla apie 300 eurų kvadratiniam metrui. Pasak M.Kuzminskaitės, bankai loftus finansuoja konservatyviau nei įprastą būstą, todėl tokiam objektui reiktų tikėtis 70–75 proc. paskolos.
Ant stogo ketinama įrengti bendrąją zoną, kurioje turėtų atsirasti nedidelis žalumynų darželis, kur galima bus užsiauginti savo prieskonių ar pomidorų. Taip pat ten turėtų atsirasti aktyvaus laisvalaikio zona, galbūt vieta ir lauko kino teatrui", – tokiais planais dalijosi M.Kuzminskaitė.
Prie pastato planuojama įrengti apie 100 automobilių stovėjimo vietų.
Tikimasi, kad namas pasieks B energinę klasę, o garso klasė numatyta A. Šildymas vidutiniam loftui turėtų kainuoti 45–50 eurų, skaičiuoja plėtotojai.
Terasą ant stogo įmonė ketina baigti šių metų rudenį, o spalį antrojo aukšto loftų pirkėjai gaus raktus. Visą projektą su gerove numatoma baigti 2020 metų gegužę.
M.Kuzminskaitės teigimu, šio projekto tikslinės auditorijos yra kelios. Pirmoji – 25–35 metų jaunimas, perkantis pirmąjį būstą, tarp miestų keliaujantys dirbantys žmonės, kuriems reikia laikinos vietos apsistoti. Taip pat tikimasi, kad projektas patrauks investuotojų, laisvai samdomų darbuotojų ir įmonių, kurios perka būstą savo darbuotojams, dėmesį.
Pasak M.Kuzminskaitės, loftai įsikurs buvusiame kulinarijos ceche, išlaikysiančiame ir autentiškų detalių – tokių, kaip metalinės arkos ir senosios keraminių plytelių grindys.
Parduodant loftą pirkėjo gali tekti palaukti
Nekilnojamojo turto „Inreal“ grupės NT analitikė Kotryna Griško 15min sakė, kad loftai yra nišinis būsto rinkos segmentas. Šių projektų koncentracija pasižymi Naujamiestis ir buvusios Kuro aparatūros gamyklos teritorija tarp Baltupių ir Žirmūnų.
„Aktyviausia plėtra šiame segmente vyko kelerius metus. Tiesa, 2018 metų pabaigoje startavo naujas 25 loftų projektas Naujamiestyje, o 2019 metų pradžioje – tokio pat loftų skaičiaus projektas buvusioje Kuro aparatūros gamyklos teritorijoje. Beje, statistikoje atsispindi tik tie projektai, kurie viešai reklamuojami, turi savo projektines svetaines“, – tikino ji.
„Inreal“ duomenimis, 2018 metais buvo parduoti 28 būstai loftų projektuose, o 2019 metais – 33. Šiuo metu pirminė rinka gali pasiūlyti 14 būstų tokio tipo projektuose, kai tuo metu 2018 metų pradžioje loftų „sandėlyje“ buvo 24 būstai.
„Tad, žvelgiant į statistiką, galima būtų teigti, kad šiuo metu loftų paklausa ir pasiūla yra gerai subalansuota“, – aiškina K.Griško.
Analitikės teigimu, dažniausi lofto tipo būstų pirkėjai yra jauni žmonės, šeimos be vaikų arba kūrybinio sektoriaus atstovai, išskirtinio, industrinio interjero mėgėjai.
„Loftai yra patrauklūs ir investuotojams, nes jų kainos santykinai mažesnės, o nuomininkų dėl dažniausiai artimos centrui vietos taip pat netrūksta“, – sakė K.Griško.
O kaip dėl likvidumo? Ar lengva parduoti tokį būstą? „Inreal“ atstovės nuomone, likvidumas priklauso nuo daugelio veiksnių. Vienas svarbiausių – vieta mieste, ne tik atstumo nuo centro prasme, bet ir to, kas ten buvo iki konversijos.
„Taip pat svarbios loftų įrengimo galimybės, erdvių dydis ir išskirtinumas, ir kt. Manyčiau, kad poreikis tokiam ypatingam būstui išliks, tačiau segmentas netipinis, tad, norint parduoti loftą, pirkėjo gali tekti sulaukti“, – 15min komentavo K.Griško.
„Baltic Asset Management“ yra išvysčiusi keletą loftų projektų Vilniuje: „ID loft“, „Vytenio loftai“, „Švitrigailos loftai“ ir „Urban 12“. Bendrovės einamoji apyvarta (be naujų investicinių objektų) 2018 m. siekė 10 mln. eurų.