Dėl didžiulio susidomėjimo pirmojo būsto parama regionuose SADM papildomi skirs 2 mln. eurų

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pranešė šiemet skirianti papildomai 2 mln. eurų valstybės subsidijai, kuri skirta finansuoti pirmojo būsto regione įsigijimui ar pasistatymui.
Būstas
Būstas / Vida Press nuotr.

Iš viso finansinėms paskatoms pirmajam jaunų šeimų būstui šiais metais bus skiriama 4 mln. eurų.

„Šeimos aktyviai teikė prašymus – tai matėme jau patį pirmą savaitgalį, kai įsigaliojo įstatymas. Ir tai visiškai racionalus jaunų šeimų sprendimas, nes prašymai savivaldybės administracijoje nagrinėjami laikantis eiliškumo pagal jų pateikimo datą. Įvertinę prašymų kiekį ir finansines galimybes papildomai 2018 metams numatėme 2 mln. eurų. Vadinasi, visas programos biudžetas šiais metais sudarys 4 mln. eurų. Bet kuriuo atveju subsidijos pirmajam būstui bus teikiamos ir kitais metais, todėl teikti prašymus galima ir toliau“, – pranešime spaudai cituojamas socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Anot jo, šiemet subsidijas galėtų gauti apie 250 jaunų šeimų. Anksčiau planuota, kad 2 mln. eurų subsidija būtų išdalyta apie 115 šeimų.

„Visus sukrapštytus pinigus nukreipiame į paramą būstui. Ir toliau darysime tą pratimą, jeigu matysime, kad spalio mėnesį galėsime sutaupyti, surinkti, dar papildomai skirsime“, – BNS sako L.Kukuraitis. Jis žada, kad po biudžeto peržiūros kiekvieną mėnesį bus ieškoma lėšų subsidijoms.

Papildomos lėšos skirtos, sumažėjus mokinių skaičiui ir augus gyventojų pajamoms – dėl to nepanaudoti visi pinigai mokinių socialinei paramai. Ministro teigimu, subsidijoms lėšų ieškoma visose suplanuotose priemonėse.

„Visas lėšas skirsime prioritetiškai šiai programai“, – kalba ministras.

Anot L.Kukuraičio, šiuo metu nesvarstoma, kiek lėšų šiai programai gali būti numatyta 2019 metams – tam kol kas suplanuota 4 mln. eurų.

Rugsėjo 10 dienos duomenimis, iš viso buvo pateikti 1379 prašymai subsidijai pirmajam būstui regione gauti. Iš jų priimti 586 prašymai, atmesti – 512, apdorojama – 281. Dažniausia prašymų atmetimo priežastis – šeimos turto deklaracijos neužpildymas. Turto deklaracija leidžia įsitikinti, kad jauna šeima siekia įsigyti savo pirmąjį gyvenamąjį būstą.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Linas Kukuraitis
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Linas Kukuraitis

Daugiausia prašymų pateikė šeimos su vienu vaiku – 46 proc. Jaunos šeimos su dviem vaikais pateikė 28 proc. prašymų, šeimos be vaikų – 22 proc., o gausios šeimos su trimis ir daugiau vaikų – 4 proc. visų prašymų.

Kauno rajone pateikti 184 prašymai, Klaipėdos rajone – 137, Vilniaus rajone – 118, Panevėžio mieste – 80. Likusieji 860 prašymai – kitose savivaldybėse.

Iš vietovių, kuriose galima pretenduoti į subsidiją pirmam būstui, nė vieno prašymo nebuvo pateikta tik Pagėgių savivaldybėje.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad pretenduoti į finansinę paskatą gali jaunos šeimos, kuriose abu sutuoktiniai arba vienas vaikus auginantis tėvas ar mama nėra vyresni nei 35 metų. Jaunos šeimos nariai turi būti deklaravę gyvenamąją vietą Lietuvoje arba įtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių žmonių apskaitą.

Finansinė paskata teikiama jaunoms šeimoms pirmajam būstui pirkti ar statyti. Būsto kredito suma, pagal kurią apskaičiuojama jaunai šeimai suteikiama subsidija, negali būti didesnė kaip 87 tūkstančiai eurų. Sklypo įsigijimui, kuriame jauna šeima planuoja statyti būstą, gali būti skiriama ne daugiau kaip 15 proc. būsto kredito sumos.

Jaunoms šeimoms teikiamos tokios subsidijos:

  • neauginančioms vaikų – 15 proc.;

  • auginančioms 1 vaiką – 20 proc.;

  • auginančioms 2 vaikus – 25 proc.;

  • auginančioms 3 ir daugiau vaikų – 30 proc.

Gimus daugiau vaikų galima kreiptis dėl papildomos subsidijos. Kreipimosi metu jaunos šeimos nariai negali būti vyresni nei 35 metų, išskyrus atvejus, kai šeima susilaukia trečio ir daugiau vaikų – tuomet šeimos nariai negali būti vyresni nei 40 metų.

Pavyzdžiui, jeigu jaunai šeimai su dviem vaikais buvo skirta 25 proc. subsidija, gimus trečiajam vaikui, subsidijos dydis padidės iki 30 proc., tai yra papildomai bus skirta 5 proc. subsidija.

123rf.com nuotr./Jauna šeima
123rf.com nuotr./Jauna šeima

Jauna šeima, kuriai suteikta subsidija, negalės visiškai laisvai disponuoti įsigytu nekilnojamuoju turtu: jeigu per pirmuosius 10 metų šį būstą norės perleisti kitam asmeniui, subsidiją turės grąžinti į valstybės biudžetą.

Tačiau subsidiją gavusios šeimos, kurios nuo būsto įsigijimo praėjus 5 metams susilauks 3 ar daugiau vaikų, galės perleisti būstą kito asmens nuosavybėn, jei norės įsigyti didesnį būstą toje pačioje savivaldybėje. Tokiu atveju subsidijos grąžinti jiems nereikės.

Jaunos šeimos, teikdamos prašymą finansinei paskatai gauti, privalo pateikti tokius dokumentus:

  • Šeimos turto deklaraciją už kalendorinius metus (jeigu nedeklaravo elektroniniu būdu).

  • Teismo sprendimą įvaikinti vaiką arba sprendimą, kuriuo vaikui nustatoma nuolatinė globa (rūpyba).

  • Atstovavimą patvirtinantį dokumentą (jeigu prašymą pateikia jaunos šeimos įgaliotas atstovas).

  • Jei šeimos nuosavybės teise turimas būstas yra netinkamas gyventi, tuomet reikia pateikti statinio ekspertizę atlikusios institucijos išvadą. Rekonstruojant nuosavybės teise turimą būstą, reikia pateikti projektuotojo išvadą, kad nuosavybės teise turimas būstas yra netinkamas gyventi.

Priėmus teigiamą sprendimą skirti subsidiją, jauna šeima turi kreiptis į kredito įstaigą (banką ar kredito uniją) ir per 2 mėnesius sudaryti būsto kreditavimo sutartį.

Kredito davėjui jauna šeima taip pat turi pateikti Gyventojų registro departamento pažymą, kad jauna šeima nėra susijusi artimos giminystės ryšiais su asmeniu, iš kurio perka būstą. Artimaisiais giminaičiais pripažįstami tėvai ir vaikai, seneliai ir vaikaičiai, taip pat broliai ir seserys.

Jeigu nutiktų taip, kad prašymas skirti subsidiją netenkinamas dėl to, kad tais metais buvo išnaudotos visos šiam tikslui skirtos lėšos, šeima įrašoma į sąrašą finansinei paskatai gauti kitais kalendoriniais metais. Tuo atveju jauna šeima turėtų atnaujinti savo prašymo duomenis iki kitų metų sausio 15 d. Neatnaujinus duomenų, šeima gali būti išbraukta iš finansinės paskatos laukiančių jaunų šeimų sąrašo.

Labai svarbu pabrėžti, kad kai šeima finansinės paskatos turi palaukti kitų metų ir sutuoktiniams per tą laiką sueina 36-eri, bet prašymo pateikimo metu sutuoktiniai buvo ne vyresni kaip 35-erių metų, jie laikomi atitinkantys kriterijus.

Finansinėms paskatoms pirmajam jaunų šeimų būstui 2019 metams numatyta 4 mln. eurų, tačiau konkreti lėšų suma paaiškės Vyriausybei suformavus kitų metų valstybės ir savivaldybių biudžetų projektus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų