Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius pateikia dešimt svarbiausių dalykų, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį.
1. Jeigu perkate sau, o ne investicijai, pirkite tik tai, kas jums reikalinga. Vakarų Europoje būstas vidutiniškai keičiamas 7 kartus, Lietuvoje – tik keletą. Pirkite tokį NT, kokio dabar reikia jums ir jūsų šeimai.
Vystytojai iki šiol prisimena istorijas, kuomet prieš pastarąją krizę visos giminės santaupas sunešęs vienišas studentas įsigydavo keturis kambarius būsimai šeimai, o pinigų įsirengti užtekdavo tik vienam miegamajam. Keisis jūsų šeima, poreikiai, galbūt net požiūris į gyvenimą mieste, todėl pirkite tik tai, kas reikalinga konkrečiu metu su trumpa perspektyva į priekį.
Kokie pastatai suplanuoti šalia jūsų ar bent kokios paskirties žemė numatyta?
2. Įvertinkite gretimų teritorijų planus: kokie pastatai suplanuoti šalia jūsų ar bent kokios paskirties žemė numatyta. Tai galite padaryti Vilniaus savivaldybės puslapyje www.vilnius.lt.
Niekas nėra iškalta ant akmens. Keičiantis miestui, žmonių gyvenimo būdui ir poreikiams tie planai visuomet gali būti pakoreguoti: vietoje parko galbūt reikalingesnis bus darželis ar mokykla.
3. Domėkitės statytojo patirtimi ir istorija. Vilniuje šiuo metu daugiau nei pusė naujų projektų siūlo vystytojai, neturintys tokios patirties. Klausinėkite, domėkitės, ieškokite informacijos apie statybų kokybę ir santykius su klientais. Atidžiai skaitykite visas sutartis.
4. Teiraukitės, kokia yra būsimo būsto paskirtis. Ji lemia ir patalpoms keliamus apšvietimo, parkavimo reikalavimus, gali tekti mokėti papildomus mokesčius, jeigu tai nebus jūsų pagrindinė gyvenamoji vieta.
5. Atidžiai perskaitykite būsto sertifikatus. Net tos pačios energinės klasės būstų išlaidos šildymui gali skirtis beveik dvigubai, atskirai matuojamas sandarumas užtikrina daugiau šilumos, mažiau dulkių ir triukšmo nuo gatvės; garso izoliacinė klasė atspindės, kiek dažnai girdėsite kaimynus. Visa tai kartu lemia gyvenimo kokybę.
Kainuoja išlaikyti prie namo įrengtus fontanus, šildomus garažus, daugybę liftų.
6. Detaliai išnagrinėkite, kiek kainuos būsto išlaikymas. Tai ne tik šildymas ar namo administratoriaus paslaugos.
Kainuoja išlaikyti prie namo įrengtus fontanus, šildomus garažus, daugybę liftų, reguliariai reikia keisti saulės elementus – visa tai kainuoja ir turi sumokėti gyventojai. Jeigu namas senas, reikia įvertinti renovacijos galimybę ir būsimas išlaidas.
7. Tikslinkitės dėl teikiamų garantijų, jų terminų ir apimčių. Jos reglamentuojamos Statybos įstatyme, pagrindiniams ir paslėptiems darbams garantijos galioja nuo 5 iki 10 metų, bet šios šios ribos keičiasi kartu su įstatymais.
8. Prieš rinkdamiesi vietą, kur norite gyventi, galite pasitikrinti ir taršos, vandens, nusikalstamumo bei kitus žemėlapius: http://www.aplinka.vilnius.lt/lt/, www.kurgyvenu.lt
9. Tiksliai išsiaiškinkite dalykus, kurie atrodytų savaime suprantami, nors įstatymuose, kaip privalomi, nebūtinai numatyti: ar vystytojas įrengs vidines būsto pertvaras, ar tą reikės daryti patiems, ar yra kabelinė televizija, internetas ir kitos komunikacijos.
10. Išsinagrinėkite namo priežiūros reikalavimus. Neignoruokite projekte numatytos mechaninės oro maišymo sistemos, kuri užtikrina ne tik gaivų orą, apsaugo nuo pelėsio ir rasojimo, bet ir mažina išlaidas šildymui.