Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kalbėdami apie galimą krizę ekspertai įvardino didžiausias rizikas

Nors situacija rinkoje neprimena 2007 metų, tačiau Lietuvos ekonomikos konferencijoje kalbėję ekspertai įspėja apie galimas rizikas. Viena jų – gyventojų skaičiaus mažėjimas, taip pat didėjanti įtampa visame pasaulyje.
Sprogstantis muilo burbulas
Sprogstantis muilo burbulas / „Scanpix“/„Caters News Agency“ nuotr.

Lyginant 2007 metus ir šiandien dieną, situacija skiriasi kardinaliai, sako Lietuvos banko (LB) Finansinio stabilumo departamento direktorius Simonas Krėpšta.

„Tuomet kreditas augo 50 proc., jeigu kas pamiršo per 10 metų, šiuo metu auga 6 proc. Nekilnojamojo turto kainos augo 20-30 proc. per metus, dabar vėlgi 6-7 proc. Situacija yra visai kitokia“, – ketvirtadienį vykusioje konferencijoje kalbėjo jis.

Nerimą NT rinkai kelia gimstamumas

Tačiau S.Krėpšta įspėja, kad budrumo nereikėtų prarasti ir vaizdžiai apibūdino rinkos situaciją.

„Nekilnojamojo turto mašina prieš 10 metų lėkė 120 kilometrų per valandą greičiu, diržai buvo atsegti, muzika ant viso garso, o akys krypo tikrai ne į kelią, o kažkur kitur. (Dabar – aut. past.) situacija ne tokia, bet greitis yra gana didelis, sakyčiau, jis yra arti leistino greičio ir briedis gali bet kada išbėgti į kelią. To budrumo reikėtų neprarasti. Optimizmas akivaizdus ir tų briedžių yra keletas“, – įspėjo LB atstovas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lietuvos bankas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lietuvos bankas

Be to, jis atkreipė dėmesį, kad nors lūkesčiai gyventojų geri, pajamos auga, po keletos metų Lietuva susidurs su demografine duobe. Kadangi sumažės gyventojų, kurie gali pirkti būstą, nekilnojamojo turto sektorius gali susidurti su bėdomis.

Apie tai, kad kritęs gimstamumas sukels NT plėtotojams bėdų, kalba ir nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Citus“ investicijų ir analizės vadovas Šarūnas Tarutis.

„Tikrai nematome tos diskotekos, kuri vyko prieš 12 metų, bet matome, kad rinkoje situacija įtempta. Suprantame, kad tuoj ateis 2000-ųjų karta, kuri pirks būstą ir kad gimstamumas stipriai sumažėjęs, todėl mūsų pagrindinis iššūkis – žmonės. Turime kalbėti apie imigraciją, pridėtinės vertės kūrimą“, – aiškino jis.

Bendrovės „CITUS“ nuotr. /Šarūnas Tarutis, bendrovės „CITUS“ investicijų ir analizės skyriaus vadovas
Bendrovės „CITUS“ nuotr. /Šarūnas Tarutis, bendrovės „CITUS“ investicijų ir analizės skyriaus vadovas

Be to, Š.Tarutis mano, kad šiemet būsto kainos gali kilti 3-5 proc.

Apetitas paskoloms auga

SEB banko vyriausiasis ekonomistas Tadas Povilauskas taip pat tikino, kad ekonominė situacija mūsų šalyje yra daug geresnė nei prieš 12 metų. Tačiau juntama, kad rinka lekia „nemažu greičiu“, išlieka didelė paklausa paskoloms.

„Yra didelė paklausa paskoloms, praėjusiais metais mūsų portfelis augo 7 proc., šių metų sausis-vasaris labai įtemptas, yra labai daug norinčių imti būsto paskolas. Iš esmės metų pradžia įspūdinga“, – kalbėjo jis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tadas Povilauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tadas Povilauskas

Be to, T.Povilausko teigimu, kalbos užsienyje apie galimą ekonomikos sulėtėjimą taip pat verčia sunerimti.

„Iš užsienio matome, kad ekonomikos augimas Europoje lėtės, signalų apie galimus lėtėjimus už Lietuvos ribų vis daugiau, o mes matome aktyvesnį gyventojų norą pirkti, skolintis. Šis veiksmų išsiskyrimas priverčia jaustis atsargiau“, – sakė jis.

Prabangiam turtui piešia šviesią ateitį

Optimistiškiausiai į rinką žvelgia nekilnojamojo turto agentūros „Baltic Sotheby's International Realty“ bendraturtis Paulius Gebrauskas. Anot jo, prabangaus būsto segmente krizės apraiškų nesimato, o per pastaruosius kelerius metus kainos čia augo 10-15 proc.

„Rinkoje tokia situacija, kad žmonės yra linkę į depozitą pinigus, laukti projekto du, tris metus, net žinodami, kad vyksta teisminiai procesai, net Seimas susidomėjo tuo objektu, bet žmonės vis tiek laukia tokio turto. Sakyčiau, kapitalizacija šioje rinkos dalyje buvo geresnė nei likusios dalies gyvenamojo turto“, – ketvirtadienį aiškino jis ir pridūrė, kad per artimiausius porą metų šis sektorius gali augti iki 20 proc.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Paulius Gebrauskas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Paulius Gebrauskas

Tačiau jis atkreipė dėmesį, kad trūksta prabangaus turto pasiūloje, o didieji plėtotojai „daugiau orientuojasi į kvadratinius metrus“.

„Masiniai vystytojai daugiau orientuojasi į kvadratinius metrus ir bando kvadratinius metrus, o ne koncepciją. O būtent reikia produktų, kurie būtų su koncepcija, su idėja, tuomet kvadratiniai metrai nebūtų esmė“, – kalbėjo P.Gebrauskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais