15min rašė, kad vykstant pastato pridavimo procedūroms, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) lapkričio viduryje kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą, skųsdama anksčiau išduotą statybos leidimą. Dėl ginčo į butus negalėjo įsikelti 57 žmonės – atidavę santaupas, pardavę senuosius būstus, jie atsidūrė nepavydėtinoje padėtyje. Statybų inspekcijai teisme nepavyko užginčyti savo pačios pasirašyto statybos leidimo teisėtumo projektui, kurio statytojai ir pirkėjai įstrigę nežinioje ir negali baigti sandorių. Tačiau ginčai tęsiasi toliau.
Trečiadienį Statybos inspekcija išplatino pranešimą spaudai, kuriame teigia, kad, įvertinusi sprendime konstatuotą procesinę kliūtį Statybos inspekcijai teisme šalinti pažeidimus, susijusius su minėtam pastatui išduotu statybas leidžiančiu dokumentu (SLD), Statybos įstatymo 27 straipsnio 24 dalyje nustatyta tvarka kreipėsi į Vilniaus apygardos prokuratūrą. Statybos inspekcija paprašė prokuratūros įvertinti Statybos inspekcijos nustatytus su viešuoju interesu susijusius pažeidimus bei kreiptis į teismą viešajam interesui apginti ir SLD galiojimą panaikinti.
Kaip teigiama išplatintame pranešime, Statybos inspekcija minėtam pastatui išduoto SLD teisėtumą nagrinėjo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) kreipimosi pagrindu. Šiuo atveju išnagrinėjus SLD teisėtumą, kaip teigia Statybų inspekcija, nustatyti šie su viešuoju interesu susiję pažeidimai:
1) statytojas prie prašymo gauti SLD nepateikė besiribojančio žemės sklypo savininko ar valdytojo – Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (NŽT) kaip valstybinės žemės patikėtinio, rašytinio sutikimo statyti statinį neišlaikant atstumų;
2) susisiekimo komunikacijų (pėsčiųjų-dviračių takų) statybai valstybinėje žemėje NŽT sutikimas nebuvo pateiktas;
3) statytojas neatitiko keliamų reikalavimų, nes šilumos tinklų rekonstrukcijai nebuvo pateikta sutartis su šilumos tinklų savininku;
4) statytojas nepateikė rekonstruojamų šilumos tiekimo tinklų kadastro duomenų bylos.
Statybos inspekcija nusprendė neskųsti Vilniaus miesto apylinkės teismo liepos 7 d. sprendimo nutraukti įstaigos inicijuotą bylą dėl minėto SLD galiojimo panaikinimo, todėl šiuo metu jokių teisminių ginčų dėl nurodyto SLD teisėtumo tarp Statybos inspekcijos ir objekto statytojo nevyksta. Statytojo iniciatyva Vilniaus miesto apylinkės teismo rugpjūčio 12 d. nutartimi laikinosios apsaugos priemonės yra panaikintos.
Pasak pranešimo, rugpjūčio 17 d. vykusiame susitikime dalyvavusiems „Gelvonų terasos“ butų pirkėjams paaiškinta, kad pastato SLD teisėtumas tikrintas STT pasikreipimo pagrindu, tyrimas dėl SLD teisėtumo užsitęsė dėl laiku institucijų (Vilniaus m. savivaldybės administracijos ir NŽT) neteiktos informacijos ir didelės tyrimo apimties.
Tyrimo metu nustatyti viešojo intereso pažeidimai, todėl šiuo atveju, teismui nutraukus bylą, Statybos inspekcija pagal Statybos įstatymo 27 straipsnio 24 dalį privalo kreiptis į prokuratūrą.
Kaip teigiama pranešime, gyventojai informuoti, kad Statybos inspekcijos veikla grindžiama objektyvumo, skaidrumo ir teisės viršenybės principais, todėl įstaiga neturi teisės nesikreipti į prokuratūrą esant nustatytiems ir nepašalintiems viešojo intereso pažeidimams.
Atsižvelgiant į tai, kad statytojas iki šiol nėra pašalinęs dėl valstybinės žemės panaudojimo ir kitų nustatytų pažeidimų, sprendimą dėl projektui išduoto SLD ginčijimo ar neginčijimo turi priimti prokuratūra. Pareiškėjai informuoti, kad prokuratūrai suteikti platūs įgaliojimai vertinti ar pažeistas viešasis interesas ir atitinkamai priimti sprendimą dėl viešojo intereso gynimo.
Taip pat informuojama, kad dėl teisinio reglamentavimo, kai Statybos inspekcija privalo išduoti SLD, kai statinio projektui pritarė visi statinio projektą privalėję tikrinti subjektai ir savivaldybės administracijos įgaliotas darbuotojas nenurodė atsisakymo išduoti SLD motyvų ir nepažymėjo, kad SLD neišduodamas, ydingumo ir skubaus keitimo poreikio kreiptasi į Aplinkos ministeriją. Dėl teisinio reglamentavimo ydingumo jau yra pasisakiusi ir STT, o apie skubų reglamentavimo keitimo poreikį signalizuoja ir nauja teismų praktika, kadangi šiuo atveju vadovaujantis naujai suformuota teismų praktika Statybos inspekcija negali užtikrinti SLD patikrinimo metu nustatytų pažeidimų pašalinimo.
Pagal Statybos įstatymo nuostatas SLD išduoda savivaldybių administracijos. Statybos inspekcija SLD išduoda tik išimtiniais atvejais, t. y. kai statiniai statomi Lietuvos teritoriniuose vandenyse, Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje, kontinentiniame šelfe; statomi nauji ypatingieji ir neypatingieji statiniai pajūrio juostoje; įgyvendinami ypatingos valstybinės svarbos projektai; tęsiama sustabdyta statyba. Taip pat šiuo metu Statybos įstatymas statytojui numato teisę teikti Statybos inspekcijai prašymą išduoti SLD, kai savivaldybės administracija jo neišduoda, nors SLD pritarė visi projektą privalėję tikrinti subjektai, o savivaldybės tarnautojas nenurodė SLD neišdavimo motyvų.
Pirkėjai organizavo piketą
Trečiadienį būstus „Gelvonų terasose“ įsigyję gyventojai suorganizavo NT projekto pirkėjų protestą/piketą prie Statybų inspekcijos. Juo siekiama, kad institucija pagaliau teiktųsi pasikalbėti su pirkėjais.