Problemą dėl susiaurėjusio įvažiavimo į LNDT vidinį kiemą ėmėsi spręsti ne tik pats teatras ir teismai, bet ir kitos institucijos – Kultūros ministerijoje surengtas posėdis, kuriame dalyvavo ir Vilniaus savivaldybės, Kultūros paveldo departamento, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) atstovai. Anot LNDT atstovaujančio advokato Andriaus Baranskio, buvo kalbėta apie situaciją, o VTPSI patvirtino, kad iš tiesų nustatyta, jog teatro kaimynai savo valdas plečia nukrypdami nuo projekto ir pati statyba yra neteisėta, mat leidimas išduotas ne statyboms, o tik kapitaliniam remontui.
Susiaurėjo metru
Priminsime, kad čia kalbama apie LNDT įvažiavimą į vidinį kiemą Odminių g. Bendrovė „Egli“ Odminių g. 9 atlieka administracinių patalpų remontą, kurio metu atsirado stiklinis namo kampas ir įvažiavimas į kiemą teatrui susiaurėjo metru. Statant šį namą daugiau nei prieš dešimt metų su UAB „Lithun“ (įmonė likviduota) buvo raštu susitarta, kad tarp 9 ir 11 Odminių gatvės namų bus paliktas 7,73 m pločio įvažiavimas.
Dabar dekoracijas, įrangą iš vilkikų LNDT darbuotojams tenka tampyti likusį kelią iki teatro pastato ant pečių, vežti karučiais arba samdyti mažesnius automobilius. Bet net ir tuomet, kai visos institucijos sutinka, kad pažeidimų padaryta, greitų sprendimų tikėtis sunkoka. „Statybų inspekcija yra juos įpareigojusi nugriauti tą stiklinę sieną. Bet procedūra to išsireikalauti yra įstatymų numatyta tvarka, o įstatymas reikalauja, kad būtų teismo sprendimas. Mes ieškosime būdų, kad galbūt teismas galėtų įpareigoti tai atlikti skubiai, ieškosime teisinių priemonių, dabar laužome galvas. Bet šiuo metu tik visos institucijos žino apie problemą, supranta jos aktualumą ir neteisėtus veiksmus, statytojai yra įpareigoti nugriauti. Bet kada jie nugriaus – nežinome“, – kalbėjo A.Baranskis.
Teismuose tokios bylos gali įstrigti ilgiems metams, tad kada įvažiavimas į LNDT kiemą vėl bus reikiamo pločio – nėra žinoma.
Skaičiuoja žalą
LNDT dėl tokios neteisėtos veiklos ir atsiradusių pasekmių skaičiuoja žalą ir ketina ją išieškoti teismuose. Bus fiksuojamas kiekvienas transporto pabrangimas, papildomos darbo jėgos sąnaudos. „Lietuvos prestižui ir nacionaliniam interesui daromą žalą, kai atvažiuoja užsienio trupės ir tenka nešioti dekoracijas rankomis, sunku bus įvertinti, bet bandysime“, – pažadėjo advokatas.
Su bendrove „Egli“ susisiekti nepavyko. Jos atstovai nedalyvavo ir Kultūros ministerijos surengtame pasitarime. Kaip sako A.Baranskis, „jie ir toliau tęsia darbus – šiuo metu daro apdailą“.
Labiausiai LNDT baiminasi to, kad šias statybas bus leista įteisinti. Tuomet be įvažiavimo teatras liks visiems laikams. Tokią galimybę UAB „Egli“ turi, tačiau teatras tikisi, kad Vilniaus miesto savivaldybė ir VTPSI tam nepritars.