Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Užsienio investuotojus Lietuva traukia ne moderniais biurų pastatais, o talentais

Rinkdamiesi, kur steigti paslaugų centrą, užsienio investuotojai pirmiausia aiškinasi, ar šalyje yra pakankamai kvalifikuotų darbuotojų. Biurų rinka šiuo atveju dažniausiai būna net ne antraeilis kriterijus, teigė į Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) antradienį rengtą konferenciją Vilniuje susirinkę ekspertai.
„Technopolyje“ atidarytas „Delta“ biurų pastatas
„Technopolyje“ atidarytas „Delta“ biurų pastatas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Svarbesni talentai

Audito ir konsultacijų bendrovės „Deloitte Lietuva“ asocijuotas partneris Tomas Davidonis konferencijoje tikino, kad pagrindiniai kriterijai, pagal kuriuos užsienio investuotojai sprendžia, įsikurti šalyje ar ne – rinkos ir talentai. Pastarasis dažniausiai vaidina didžiausią vaidmenį.

Užsienio įmonės renkasi įsikurti ten, kur rinka turi potencialą, - sakė T.Davidonis.

„Investuotojai ieško mokančių kalbų, turinčių techninių žinių specialistų, kurių visada trūksta. Kalbamės su universitetais, personalo agentūromis ir juos pavyksta įtikinti. Tačiau užsienio įmonės renkasi įsikurti ten, kur rinka turi potencialą. Palyginti su Vengrija ar Lenkija, juos lengviau įtikinti įsikurti ten, bet yra kaip yra – didesnės rinkos nesukursime atsižvelgdami į tai, kokio dydžio yra ta Lietuva“, – sakė jis.

Artūras Moisiejenko nuotr./Audito ir konsultacijų bendrovės „Deloitte Lietuva“ asocijuotas partneris Tomas Davidonis
Artūras Moisiejenko nuotr./Audito ir konsultacijų bendrovės „Deloitte Lietuva“ asocijuotas partneris Tomas Davidonis

Nors, T.Davidonio teigimu, nauji ir modernūs biurų pastatai nėra investuotojų pagrindinis kriterijus renkantis, kur įsikurti, didėjanti pasiūla gali paspartinti užsienio investuotojų atėjimą į Lietuvą.

„Lietuva padarė didžiulį postūmį. Prieš porą metų užsienio investuotojai pirmiausia klausdavo, kur viską sutalpinti, jeigu jie nuspręstų ateiti. Šiek tiek ten, šiek tiek ten. Tai nebūdavo lemiamas kriterijus, bet jis svarbus. Šioje srityje 2017–2018 metai yra teigiami ir tai turėtų padėti“, – kalbėjo jis.

Lietuva tiko labiausiai

Jam pritarė „Swedbank“ Nekilnojamojo turto klientų skyriaus vadovas Martynas Trimonis. Anot jo, Švedijos kapitalo banko sprendimą Lietuvoje steigti papildomą operacijų filialą nulėmė didesnės galimybės rasti kvalifikuotų darbuotojų.

„Tarp Latvijos ir Estijos Lietuva buvo pasirinkta neatsitiktinai. Daugiausia lėmė čia susiformavęs talentų centras, čia daug daugiau gyventojų. Be to, Lietuvoje, ypač Vilniuje, susiformavęs paslaugų centrų klasteris kur kas didesnis nei Latvijoje ar Estijoje, todėl kompanijai pritraukti reikiamų kompetencijų darbuotojų yra lengviau“, – sakė jis.

Artūras Moisiejenko nuotr./„Swedbank“ Nekilnojamojo turto klientų skyriaus vadovas Martynas Trimonis
Artūras Moisiejenko nuotr./„Swedbank“ Nekilnojamojo turto klientų skyriaus vadovas Martynas Trimonis

Patalpų trūkumą bankas išsprendė ne statydamas savo pastatą ar ieškodamas jau esamų rinkoje patalpų, o surengęs konkursą ir pasirašęs išankstinę nuomos sutartį. Jį laimėjo Švedijos kapitalo kompanija „East Capital Explorer“. Planuojama, kad „Swedbank“ centras įsikurs „3 Burės“ biurų pastate 2018 metais.

Patalpų poreikį galima išspręsti išankstinėmis patalpų sutartimis“, – teigė M.Trimonis.

„Nusprendę pasirinkti Lietuvą, laisvų biurų Vilniuje buvo mažai, apie 2–3 proc., bet vis tiek pasirinkome Vilnių. Nekilnojamojo turto rinka buvo antrinis veiksnys. Žiūrint į paslaugų centrų išlaidas, patalpų išlaikymas sudaro apie 10–15 proc. ir tai nėra esminis kriterijus. Didžiąją dalį sudaro darbo užmokestis, o patalpų poreikį galima išspręsti išankstinėmis patalpų sutartimis“, – diskusijoje kalbėjo M.Trimonis.

Artūras Moisiejenko nuotr./„Investuok Lietuvoje“ generalinis direktorius Mantas Katinas
Artūras Moisiejenko nuotr./„Investuok Lietuvoje“ generalinis direktorius Mantas Katinas

Keisis požiūris į biurus

„Investuok Lietuvoje“ generalinio direktoriaus Manto Katino nuomone, nors apie biurų pasiūlą klausia tik kas penktas investuotojas, tačiau šis kriterijus gali lemti, ar užsienio kapitalo įmonė pasirinks Lietuvą, ar ne.

„Tai tik gal koks penktas pagal svarbą kriterijus, tačiau visame paslaugų pakete jis būtinas. Jeigu jo nėra, kai kuriais atvejais negalima nuspręsti. Geras pavyzdys yra Kaunas. Trejus metus prašėme, kad Kaune kas nors vyktų, nes kasmet ten veždavome po porą investuotojų, kuriems trūko biurų. Jie negali laukti, ypač, jei renkasi tarp kitų Europos miestų. Arba yra, arba ne“, – teigė jis.

Be to, šiuo metu, M.Katino įsitikinimu, nekilnojamojo turto plėtotojai turėtų žvelgti ne tik į tai, kaip pastatyti kuo daugiau verslo centrų, bet ir į jų kokybę. Taip yra, nes ateinanti Z karta darbdavius rinksis ne tik pagal darbo užmokestį ar teikiamas privilegijas. Vienas svarbiausių kriterijų bus kokybiška darbo vieta.

„Lietuvoje biurų kainos ir kokybės santykis neblogas, bet jeigu mes auginsime kokybę, mums reikia ir pasiūlos. Žiūrint į naujus paslaugų centrus ir investuotojus, jie visi ieško nestandartinių sprendimų, nes Z kartos žmogus nori ne mažiau, nei turi kiti. Dėl demografinių pokyčių ir darbo rinkos užimtumo darbuotojai darys įtaką darbdaviams, o šie bus priversti ieškoti geriausių sprendimų. Jau šiandien paslaugų centrai konkuruoja dėl žmonių ir, norint išlaikyti geriausius, reikės investuoti į biurą“, – kalbėjo jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai