„2022 metų priešaušryje siunčiame žinią į ateitį, įkasdami laiko kapsulę į šį pastatų kompleksą, įsikūrusį Vilties g. 2, Kaune, Aleksote. Čia, atnaujindami XIX amžiaus architektūrinį paminklą ir šalia jo pastatydami naują modernų pastatą, simboliškai sujungiame tai, kas sena, su tuo, kas nauja. Statydami pastatus, buvusią tuštumą paverčiame erdvėmis, kuriose pradeda kunkuliuoti nauja kūrybinė versmė: gimsta idėjos, sumanymai, virsmai. Čia įsikurs ir gyvuos akademinė Socialinių mokslų kolegijos bendruomenė: žmonės, siekiantys žinių ir pažinimo, norintys kurti ir veikti, kuriantys pokyčius ir ieškantys juose prasmės“, – skelbiama simbolinėje kapsulėje, atidarymo renginio metu įkastoje naujojo pastatų komplekso vietoje.
Vietos ir SMK sinergija
Gruodžio 17 dienos popietę naujajame komplekse susirinkusius studentus, dėstytojus, bendruomenės narius bei partnerius sveikinusi SMK kanclerė Gabija Skučaitė teigė, jog komplekso vieta jau iš pirmojo žvilgsnio atliepė kolegijos poreikius bei puoselėjamas vertybes.
„Kauno filialo plėtros vietos mes nepasirinkome. Tai ji pasirinko mus. Sprendimą priėmėme per vieną dieną, vos atvykę į Kauną ieškoti, kur galėtų įsikurti naujieji SMK namai. Mums buvo pristatytos kelios vietos, po kurių apžiūrėjimo, dar tik vykdami į Vilties gatvę, jau tvirtai jautėme, kad mums skirta įsikurti būtent čiA.Viskas, nuo gatvės pavadinimo iki kaimynystėje įsikūrusio VDU Botanikos sodo, atitiko tai, ko ieškojome. Tiesa, manau, kad šiai vietai tikome ir mes“, – sako SMK kanclerė G.Skučaitė.
Naujasis kompleksas, anot SMK kanclerės, skirtas apjungti intelektinį ir kūrybinį darbą, mokymąsi, idėjų kūrimą bei realizavimą. Dėl šios priežasties ši vieta taps reikšminga ne tik kolegijos, bet ir viso miesto bendruomenės tobulėjimo erdve.
„Kauno filialas išskirtinis savo tampriais ryšiais su bendruomene bei organizacine kultūra, atspindinčia SMK vertybes ir tuo pačiu papildančia mūsų organizacinį darinį naujomis idėjomis bei sumanymais. SMK – drąsių, iniciatyvių, veiklių žmonių bendruomenė, tad Kaune šios vertybės puikiai dera su šeimyniška, bendruomenine atmosfera, įgalinančia kiekvieną pasijausti svarbia visumos dalimi. Atidarymo proga noriu palinkėti santarvės, prasmingos kūrybos bei tokių jungčių, kurios kurtų naujus virsmus mumyse ir aplink mus“, – sako G.Skučaitė.
Sėkmės priežastis – žmonės
Kauno SMK filialo vadovė Inga Bilinskienė džiaugiasi, jog kolegijos atėjimas į Kauną sutapo su miesto proveržio etapu. Miesto augimas sukūrė terpę augti ir kolegijai.
„Filialas Kaune skaičiuoja ketvirtus veiklos metus, per kuriuos augome labai sparčiai. Ne veltui nuomojamas patalpas šiandien pakeitė savi namai. Miesto renesansas tapo viena iš pagrindinių priežasčių pradėti veiklą Kaune, o miesto vertybėms sutapus su kolegijos vertybėmis, susikūrė puiki sinergija dirbti miestui ir kartu su juo. Kaunas – akademinis miestas, todėl ir SMK čia atrado savo nišą.
Filialo sėkmei svarbi ir labai patogi geografinė lokacija bei pačios institucijos drąsa, šiuolaikiškumas, gebėjimas nuspėti tendencijas ir net jas diktuoti. Visgi, pagrindinė Kauno filialo sėkmės priežastis – žmonės. Tik lojali, atsakinga ir kūrybiškai laisva komanda gali pasiekti užsibrėžtų tikslų. Džiaugiuosi, kad mums pavyko suburti ambicingus žmones, kurie nori dirbti ir siekti rezultatų. Kokybės siekis, patirtys ir laisvė jomis dalintis yra mūsų stiprybė“, – teigia SMK Kauno filialo vadovė I.Bilinskienė.
Į 2018 metais veiklą Kaune pradėjusią kolegiją mokytis įstojo beveik 400 studentų. Šiandien jų – per 1,3 tūkst. Visiems jiems naujasis kompleksas taps asmeninio ir profesinio tobulėjimo namais.
„Pagrindinės naujojo filialo erdvės yra skirtos mokymuisi. Turėsime patogiai įrengtas auditorijas, kompiuterių klases, estetinės kosmetologijos ir bendrosios slaugos praktiniams užsiėmimams skirtas laboratorijas, mankštų salę, biblioteką ir kavinę. Tiek studentai, tiek dėstytojai turės savo poilsio erdves, o renginiai vyks konferencijų salėje, talpinančioje apie 200 žmonių. Apskritai naujajame komplekse patogiai jausis apie 1,5-2 tūkst. studentų ir akademinės bendruomenės narių“, – sako filialo vadovė.
I.Bilinskienė atskleidžia, jog SMK Kauno filiale daug dėmesio bus skiriama ir papildomų iniciatyvų kūrimui. Visų jų tikslas – sukurti sąlygas įvairiapusiam studentų tobulėjimui bei puoselėti ryšius su mokslo, verslo bei miesto bendruomene.
„Pagrindinės papildomos veiklos, planuojamos filiale, bus renginiai miestui, studentams, kolegijos bendruomenei. Tai – mokslinės konferencijos, seminarai, diskusijos, įvairūs hakatonai, karjeros mugės, bendradarbiaujant su verslu organizuojami renginiai“, – sako I.Bilinskienė.
Projekto vizija – modernių ir istorinių plotmių draugystė
Įspūdingų, tačiau iki tol apleistų, XIX amžiaus laikus menančių karininkų namų restauracijos bei naujojo kolegijos pastato statybos projektą su komanda kūrusi architektė Rūta Staugaitienė atskleidžia, jog simbolinėje kapsulėje užfiksuotos vertybės atsispindėjo nuo pirmojo projekto kūrimo etapo.
„Pirminis šios vietos projektas, kurio autorius architektas Evaldas Barzdžiukas, buvo skirtas biurų kompleksui statyti. Jo vizija ir misija – modernaus ir istorinio pastatų draugystė. Stiklinis pastato tūris turėjo atlikti dvejopą funkciją – atspindėti istorinio pastato fasadą ir, kartu, išlaikyti ryšį su skvero erdve. Tad šio komplekso išskirtinumas buvo ir yra – naujo bei seno dermė. Kitaip tariant, galimybė abu pastatus naudoti pagal šių dienų poreikius, bet kartu turėti jaukią erdvę su istorine bei gamtine aplinka. Pritaikant projektą SMK poreikiams išlaikėme pirminę projekto idėją. Siekėme, kad naujasis pastatas nenustelbtų esamo istorinio, taptų jam labiau fonas nei komplekso dominantė“, – projekto kūrimo subtilybes atskleidžia architektė R. Staugaitienė.
Architektė pažymi, kad nepaisant techninių bei inžinerinių iššūkių, pavyko ne tik įgyvendinti pirminę projekto viziją, bet išgauti ir dar daugiau, nei planuota.
„Malonus netikėtumas mus aplankė jau iškilus pastatui. Judant naujojo pastato koridoriumi Europos prospekto link, vizualinės ašies centre iškyla Kauno Prisikėlimo bažnyčia – simbolinė miesto panoramos dominantė. Tokiu būdu ketvirtojo aukšto bendradarbystės erdvė virto studentų polėkio ir darbo erdve su ypatinga panorama“, – pasakoja architektė.
Objekto unikalumą akcentuoja ir už jo įgyvendinimą atsakingas rangovas – „Lighthouse contracting“ vadovas Andrius Velutis.
„Suvaldyti projektą nuo projektavimo iki pastatymo stadijos pareikalavo profesionalaus visų šalių bendradarbiavimo ir įdirbio. Objekto turinys – unikalus. Galimybė restauruoti ir į gyvenimą grąžinti paveldosauginį, istorinės Kauno tvirtovės pastatą, o kartu integruoti šiuolaikišką, ugdymo funkcijai pritaikytą naują pastatą pasitaiko retai, ir tai mus motyvavo. Žinoma, du objektai vienoje statybos aikštelėje reikalavo adaptuotų ir inžinerinių sprendimų. Projekto eigoje atlikome visų inžinerinių sistemų perprojektavimą, o projekto eigoje visus sprendinius suderinome su institucijomis ir projektą įgyvendinome savalaikiškai. Laiko ir procesų valdymas padėjo išvengti sunkiai prognozuojamų žaliavų kainų šuolio ir tiekimo trukdžių. Manau, kad komanda su užduotimis susitvarkė tinkamai“, – sako A.Velutis.
Daugiau nei tris kartus didesnė erdvė
Prieš ketverius metus veiklą Kaune SMK pradėjo 1 tūkst. kv. metrų dydžio verslo parko „Aušra“ patalpose. Šiandien daugiau nei 1,3 tūkst. studentų ir 85 dėstytojai bei dešimtys administracijos darbuotojų persikėlė į 3,5 tūkst. kv. metrų dydžio kompleksą, adresu Vilties g. 2, Kaunas.
Šiuo metu naujajame komplekse bus vykdoma 14 studijų programų, iš kurių populiariausios ir daugiausiai studentų kasmet sutraukiančios yra Estetinė kosmetologija, Transporto ir logistikos verslas, Kūrybos pramogų industrijos bei Tarptautinis verslas ir komunikacija.
Planuojama, kad per kelerius artimiausius metus studentų skaičius sparčiai augs, o studijų programų sąrašą papildys kitos perspektyvios socialinių mokslų kryptys.