Valstybinė įmonė „Turto bankas“ Kybartų gatvėje, Kaune, parduoda fortą, statytą 1914 metais. Jo plotas 314,17 kv. m, o kartu su juo būtų išnuomotas 20 a sklypas.
Objektą bandoma parduoti jau trečią kartą. Pirmasis aukcionas buvo skelbtas šių metų birželio pabaigoje, o trečiasis bus skelbiamas kitą savaitę. Iš viso, kaina nukrito beveik 1,2 tūkst. eurų.
„Turo banko“ Rinkodaros ir pardavimų skyriaus vyresnioji specialistė Lina Aleknienė teigia, kad Potencialius pirkėjus atbaido kultūros paveldo reikalavimai – fortas yra įrašytas į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą 2002 metais.
„Taip pat ribotos panaudojimo galimybės – tai iš esmės į žemę įkastas gelžbetoninis bunkeris. Nepaprastai tvirtos konstrukcijos statinys, kurio vidaus planinę struktūrą sunku suardyti. Objektas taip pat yra Kamšos upelio botaniniame-zoologiniame draustinyje“, – komentare teigė specialistė.
Susidomėjimas minėtu objektu nėra didelis. Pastaruoju metu buvo domėtasi grybų auginimo galimybėmis, patalpų pritaikymu sandėliavimui.
20 arų žemės sklype galima būtų auginti vaistažoles ir kitą saugomą Kamšos botaninio draustinio florą ar fauną.
Kultūros paveldo ekspertų pažymoje rašoma, kad 1914 – 1915 metais Kauno tvirtovėje buvo vykdomi įtvirtinimų stiprinimo darbai, vykdytos didžiausios fortifikacijos statybos Lietuvos teritorijoje.
Gynybinė statyba buvo vykdyta keturiuose skyriuose. Pirmame skyriuje buvo planuota pastatyti 5 vienos kuopos dydžio kareivines. Tarpinės kareivinės (blindažai) – didžiausios slėptuvės, atsparios 12 colių šaudmenims ir skirtos pusės ir vienos kuopos įguloms (125 arba 250 pėstininkų). Tarpinėms kareivinėms buvo parengti 2 tipiniai projektai, skyręsi tik dydžiu. Tarpinės kareivinės Kybartų gatvėje buvo skirtos vienos kuopos įgulai (250 pėstininkų).
„Turto bankas“ taip pat parduoda dar du panašius objektus Kaune: blindažą, Moliakelio gatvėje, ir fortą Santarvės gatvėje. Tiesa, jų būklė ir problematika yra identiška šiam objektui“, – sakė L.Aleknienė.