„Kaunas šiuo metu aktyviai demonstruoja proveržį biurų plėtroje, o tai reiškia, kad mieste veikiančios įmonės turi išskirtinę galimybę įsikurti moderniuose biuruose. Čia vidutinių ir smulkių įmonių poreikius ir galimybes atitinkančių patalpų pasiūla yra didesnė nei sostinėje, kur iki šiol statyti verslo centrai pirmiausia buvo orientuoti į didžiuosius nuomininkus, ieškančius patalpų 100 ir daugiau darbo vietų“, – paaiškina „Newsec“ analitikas Mindaugas Kulbokas.
Remiantis LR Statistikos departamento duomenimis, iš viso Kauno mieste veiklą vykdančių bendrovių skaičius yra perkopęs 14 tūkst., o Kauno apskrityje veikiančių įmonių jau daugiau nei 21 tūkst. ir jų skaičius kasmet auga. Pavyzdžiui, nuo 2017 m. iki 2018 m. Kauno mieste įmonių skaičius išaugo beveik 300.
Tiesa, dar nemažai įmonių dirba erdvėse, tik primenančiose administracines patalpas. Tokių nuomojamų patalpų Kaune yra daugiau kaip 1 mln. kv. m. Pažangios bendrovės, norinčios įsikurti efektyviame ir moderniame biure, 6-8 mėnesių perspektyvoje galės tai padaryti, nes mieste atsiras kur kas didesnis modernaus biuro ploto pasirinkimas.
Nuomos sandorių apimtys – stabilios
Nuomos sandoriai Kaune sudaromi aktyviai – pirmąjį šių metų pusmetį mieste išnuomota arti 20 tūkst. kv. m. Tai tampa jau įprastu rodikliu Kaunui. Didžiausius nuomos sandorius pasirašė Kaune ir iki šiol aktyviai veikusios įmonės „Atea“, „YIT“ ir „Kelprojektas“ sudariusios išankstinės nuomos sandorius dėl atitinkamai 3,7 tūkst., 2 tūkst. ir 1,9 tūkst. kv. m ploto naujai vystomuose biurų pastatuose.
„Newsec“ prognozuoja, kad 2019 m. rinka iš viso įsisavins apie 35-40 tūkst. kv. m. Kaune dominuoja vietinės įmonės, kurios plečiasi arba keliasi į naujas patalpas, bet tarptautiniai nuomininkai taip pat domisi Kaunu – per pirmąjį metų pusmetį Kaune netrūko ir naujų tarptautinių vardų, pavyzdžiui, „Nordzucker“, kurie išsinuomojo 500 kv. m ir bendradarbystės erdves išaugę „Hyarchi“, sudarę sutartį 250 kv. m biuro plotui Kaune.
Didžiausias poreikis A klasei
Ekspertas prognozuoja, kad nuomininkus greičiausiai pritrauks aukščiausios A klasės ar modernūs centrinėje miesto dalyje esantys B klasės biurai. Tokiuose šiuolaikines tendencijas atitinkančiuose verslo pastatuose vakansija siekia 5-6 proc. ir yra bemaž dukart mažesnė nei 11 proc. vidutinė miesto.
Dėl sparčios biurų plėtros vakansija mieste dabar siekia 11 proc., o metų pabaigoje tikėtina kad pasieks 15 proc.
Pasak analitiko, aukščiausios ir aukštesnės klasės biurams Kaune sekasi kur kas geriau nei rinkos vidurkiui: „Senos statybos biurų situacija sudėtingesnė – jie turi daugiau neužimto ploto ir dėl to yra priversti peržiūrėti savo kainodarą. Tuo tarpu nauji modernūs aukščiausios klasės verslo centrai yra beveik užpildyti. Tai reiškia, kad senesnės statybos biurams kils vis daugiau iššūkių ir jie turės investuoti į atsinaujinimą arba orientuotis į kitą biurų segmentą, pavyzdžiui smulkesnius ir ne tokius išrankius nuomininkus“.
Plotą didina apgalvotai
Dėl sparčios biurų plėtros vakansija mieste dabar siekia 11 proc., o metų pabaigoje tikėtina kad pasieks 15 proc. Ekspertas pabrėžia, kad nors laisvo biuro plotas šiemet augs, vystytojai suvokia tikrovę – jie didina pasiūlą tik realizavę anksčiau pasiūlytą plotą. Prognozuojama, kad Kauno biurų rinkoje pasiūla ateityje turėtų augti nuosaikiau ir greičiausiai nematysime tokių rekordinių pasiūlos šuolių kaip šiemet, o rekordinį biuro plotą Kauno rinka įsisavins artimiausių metų perspektyvoje.
„Nuomos sutartys bus sudaromos panašiais tempais kaip ir anksčiau – per pusmetį bus išnuomojama apie 15-20 tūkst. kv. m., todėl antrąjį pusmetį liks daugiau neišnuomoto ploto nei anksčiau. Visgi artimiausiais metais lėtėjant biurų vystymo apimtims, vakansija jau 2020 m. ims nuosaikiai mažėti ir metų pabaigoje prognozuojama sieks apie 12-13 proc., o 2021 m. pabaigoje gali grįžti į dabartinį 10-11 proc. lygį. Tokia savireguliacija demonstruoja Kauno vystytojų greitą reakciją į rinkos pokyčius ir rinkos brandą“, – pastebi M.Kulbokas.