Andrew Bradshaw pernai buvo iškraustytas iš namų ir vis dar sunkiai tvardo emocijas, tai prisiminęs.
„Aš su mergina išėjau iš namų. Važiuodami prasilenkėme su aštuonių automobilių konvojumi – sunkvežimiais, visureigiais ir policijos mašinomis. Aš žinojau, kad jie atvažiavo manęs“, – pasakojo vyras.
40 metų vyras neklydo – automobiliai atvyko jo prievarta iškelti iš būsto netoli Dublino. Taip nutiko todėl, kad vyras nebegalėjo mokėti įmokų už savo namą.
„Galų gale atėjo du antstoliai ir ištempė mane iš namų. Aš dar buvau ten, o jie jau statė barikadas aplink namą“, – pasakojo vyras.
Kai jį iškėlė, A.Bradshaw įsikėlė gyventi su savo mergina. Jeigu jos nebūtų, dabar veikiausiai būtų benamis. Dabar vyras stengiasi būti optimistas, tačiau jam vis dar yra sunku.
Jis nėra toks vienintelis – visoje šalyje kasdien tokių atvejų registruojama po kelias dešimtis.
Pyktis visuomenėje dėl žmonių iškeldinimo dar padidėjo, paaiškėjus, kad Airijos bankas „Permanent TSB“ neteisingai suskaičiavo palūkanų normas pasaulinės finansų krizės metu.
2011 metais Trish Burnett padėjo įsteigti nacionalinę organizaciją, kuri stengiasi sustabdyti prievartinį žmonių iškeldinimą iš jų namų. Pasak jos, situacija nepagerėjo.
„Žmonės vis dar praranda savo namus, jie tik stengiasi atrodyti drąsūs“, – aiškino moteris, kuri pat namų neteko 2010 metais.
Pyktis visuomenėje dėl žmonių iškeldinimo dar padidėjo, paaiškėjus, kad Airijos bankas „Permanent TSB“ neteisingai suskaičiavo palūkanų normas pasaulinės finansų krizės metu. Tai lėmė, kad apie 1,3 tūkst. žmonių turėjo mokėti per dideles įmokas bankui ir dalis šeimų dėl to liko be namų.
Tuo metu Briuselyje Airija linksniuojama kaip vienas Europos taupymo sėkmės pavyzdžių. Pernai spalį Vokietijos finansų ministras Wolfgangas Schäuble sakė, kad pavydi šaliai jos sėkmės.
Žiniasklaida šalį dėl atsigavimo praminė keltų feniksu.
Tačiau šalies ekonomikos atsigavimas nepadėjo išspręsti ilgalaikių problemų, kurias sukūrė nekilnojamojo turto burbulas. Žmonės ilgą laiką ėmė paskolas ir pirko pervertintus butus.
Nuo 2008 metų iš namų jau buvo iškeldinta apie 27 tūkst. žmonių, o pirmąjį šių metų ketvirtį žmonių iškraustymo tempas tik paspartėjo.