Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Futbolo sirgalių planus statyti „Žalgirio“ stadioną vertina ekspertai

Vilniaus futbolo sirgaliai pateikė investicinį planą, pagal kurį buvusio „Žalgirio“ stadiono teritorijoje būtų statomas naujas stadionas su biurų pastatu. Sirgalių nuomone, tokį objektą pavyktų pastatyti už 10 mln. eurų, kuriuos jie surinktų sutelktinio finansavimo būdu. Rinkos žinovai sako, kad tai būtų įmanoma, jei pinigų rinkimo kampanija įtrauktų visą Lietuvą. O statybininkai tvirtina, kad tokia projekto sąmata per maža. 
Futbolo sirgaliai prie Vilniaus savivaldybės prašė išsaugoti „Žalgirio“ stadioną
Futbolo sirgaliai prie Vilniaus savivaldybės prašė išsaugoti „Žalgirio“ stadioną / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

15min kalbinti NT projektų plėtotojai ir statytojai sutiko pasidalinti nuomonėmis ir komentarais apie tai, kiek iš tiesų kainuotų toks statinys. Tačiau dėl etinių sumetimų nepanoro, kad jų pavardės būtų viešinamos.

Reikia ir automobilių aikštelės

Biurų pastato nuoma – antras pagal dydį pajamų šaltinis komplekso išlaikymui futbolo sirgalių parengtame investiciniame projekte. Tikimasi, kad per metus nuomojant 4 tūkst. kv. m ploto biurų būtų gaunama 384 tūkst. eurų. Daugiausia pajamų viliamasi gauti iš aikštės nuomos – 583,2 tūkst. eurų. Pajamų dydis prognozuojamas pagal pesimistinį scenarijų.

Kalbindamas NT ir statybų rinkos dalyvius, 15min nenurodė, koks konkrečiai biurų pastatas bus statomas ir kad šalia turėtų iškilti stadionas. Jiems buvo pateikiami futbolo sirgalių skelbiami duomenys – nuomojamas biurų plotas.

Jei sirgaliai planuoja investuoti į 4 tūkst. kv. m nuomojamo ploto biurų pastatą, jie turi apskaičiuoti ir papildomas patalpas bei automobilių stovėjimo vietas, kurioms reikės tiek pat ploto. Taigi bendras pastato plotas gali siekti ir 8 tūkst. kv. metrų. Analitikų nuomone, buvusioje „Žalgirio“ stadiono vietoje galima būtų statyti B klasės verslo centrą, mat tai nėra pats centras.

Nuo šio lapkričio pradžios visi naujai projektuojami pastatai turi būti ne žemesnės nei A energinės klasės, taigi toks turėtų būti ir futbolo sirgalių planuojama objektas. Ekspertų teigimu, šis reikalavimas objekto statybas gali pabranginti 15 proc.

Sauliaus Žiūros nuotr./Buvusio „Žalgirio” stadiono teritorija
Sauliaus Žiūros nuotr./Buvusio „Žalgirio” stadiono teritorija

Biurų pastatas – už 8 milijonus eurų

Tokio biurų pastato statybos, pasak kalbintų specialistų, kartu su projektavimu trunka iki 2 metų. Taigi, darant prielaidą, kad pinigai būtų surinkti kitų metų rudenį, verslo centras geriausiu atveju teritorijoje iškiltų 2019-2020 metais. Statybos ekspertai įvardija skirtingas sumas, tačiau iš jų komentarų aiškėja, kad vien tik verslo centro statybos gali kainuoti 10 mln. eurų.

Vienos nekilnojamojo turto plėtra užsiimančios bendrovės specialistai 15min patikino, kad tokio dydžio biurų pastatą galima būtų pastatyti už 6 mln. eurų, tačiau suma preliminari, nes nėra daugybės sudedamųjų dalių. Tiesa, ji – tik statybos darbų. Papildomai prie šios sąmatos prisidėtų projektavimo, statybų valdymo, priežiūros ir kitų darbų išlaidos, kurios gali siekti apie 20-30 proc. sumos.

Sauliaus Žiūros nuotr./Buvusio „Žalgirio” stadiono teritorija
Sauliaus Žiūros nuotr./Buvusio „Žalgirio” stadiono teritorija

Kaune plėtra užsiimančios bendrovės vadovo teigimu, biurų pastato kvadratinio metro statybos kaina vidutiniškai siekia 1 tūkst. eurų, tačiau priklausomai nuo pasirinktų medžiagų, ji gali padidėti 20-30 proc. Kitaip tariant, biurų pastato statybos galėtų kainuoti mažiausiai 8 mln. eurų.

Įvardina 15 mln. eurų sumą

„Statybos kaina dar labiau galėtų išaugti, jei būtų pasirinktos kokybiškesnės medžiagos, kaina priklauso ir nuo vietos grunto savybių. Pastato statybas gali pabranginti ir įmantresnė pastato architektūra“, – teigė vienos statybų bendrovės atstovas.

Kita statybos bendrovė, įgyvendinanti projektus Vilniuje tikino, kad tokio verslo centro statyba kainuotų 1,3-1,4 tūkst. eurų (su PVM) už kv. metrą naudingo ploto įvertinus parkavimo kainą.

vilniuje-griaunamas-zalgirio-stadionas
vilniuje-griaunamas-zalgirio-stadionas

Vienos didžiausių Lietuvoje statybų įmonės pardavimų vadovas teigia, kad vidutinė rinkos kaina už biurų statybos kvadratinį metrą su PVM yra 1,3 tūkst. eurų. Bendra suma priklauso nuo to, koks bus visas plotas. Paprastai prie nuomojamo ploto reikėtų dar skaičiuoti apie 15-20 proc. kitų patalpų ploto.

Tokia suma projektui yra nereali, tai istorinė vieta, be to, nemažai kainuos griovimo darbai.

„Centre statybos yra brangesnės, nes ne visuomet yra vietos dirbti, dar sunkumų gali sukelti atkasti kokie archeologiniai dalykai“, – sakė jis.

Galiausiai paklaustas, ar realu būtų pastatyti 4 tūkst. kv. m ploto biurų pastatą ir stadioną už futbolo sirgalių planuojamus 10 mln. eurų, jis tvirtino, kad tokia sąmata nereali.

„Tokia suma projektui yra nereali, tai istorinė vieta, be to, nemažai kainuos griovimo darbai. Stadionui vien danga gali kainuoti apie 200 tūkst. eurų, kėdės po 50-60 eurų be PVM. Žinoma, čia viskas labai preliminaru. Bet manau, kad visas stadiono ir biurų pastato projektas su projektavimu kainuotų apie 15 mln. eurų“, – 15min sakė jis.

Kaina priklausytų nuo medžiagų

Kitos statybos paslaugų įmonės vadovas sako, kad su automobilių stovėjimo aikštele ir pilna apdaila B klasės pastato statybos be PVM už kvadratinį metrą kainuoja 1,6 tūkst. eurų, A klasės – 1,9 tūkst – 2,3 tūkst. eurų.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Griaunamas „Žalgirio“ stadionas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Griaunamas „Žalgirio“ stadionas

„Visiškai nesvarbu, kur pastatas yra statomas, nes jeigu statybininkams mokama „baltais“ pinigais, kainos Lietuvoje visur vienodėja. Svarbiausias klausimas yra medžiagos – nuo to, kokias naudosi, priklausys ir kaina“, – kalbėjo jis.

Paklaustas, kaip vertina futbolo sirgalių parengto investicinio projekto plėtros

Už 10 mln. eurų realu pastatyti biurų pastatą. Gal ir stadioną, bet faktas, kad ten stadiono nereikia.

dalį, jis teigė, kad viskas yra įmanoma, tačiau nebūtinai reikalinga.

„Už 10 mln. eurų realu pastatyti biurų pastatą. Gal ir stadioną, bet faktas, kad ten stadiono nereikia. Jo reikia ten, kur yra gera infrastruktūra, geri privažiavimai.

Manau, vienintelis realus projektas – statyti prekybos pastatą su stadionu ant stogo. Tie planuotojai nelabai supranta apie ką šneka. Tačiau savivaldybė turėtų pasinaudoti proga ir iš plėtotojo išsireikalauti kokybiškos visuomeninės erdvės bendruomenei. Ne kažkokios promenados, parduotuvių ir kavinių, kurių reikia statytojui ir kurie bus tokie pat nefunkcionalūs kaip „Europos“ aikštė, o normalios kokybiškos erdvės visuomenei, traukos objekto, nes dabar ten yra tik Neries krantinė, o aplink turbūt kokie 1-2 tūkst. butų“, – teigia jis.

„Hanner“ vizualizacija/Žalgirio stadiono teritorijos planas
„Hanner“ vizualizacija/Žalgirio stadiono teritorijos planas

Sėkmė priklausytų nuo kampanijos

Ar įmanoma šiandien surinkti pinigus stadionui? Surinkti pinigus per minios finansavimo platformą įmanoma, jei būtų gerai įsukta reklamos kampanija. Taip mano Martynas Matekonis, verslo akceleratoriaus „StartupHighway“ Investicijų portfelio valdytojas.

Martynas Matekonis
Martynas Matekonis

„Jei būtų gerai įsukta kampanija, patogus būdas rinkti lėšas, tai pusę tos sumos būtų galima surinkti“, – neatmetė M.Matekonis. Tiesa, jei futbolo aistruoliams tai pavyktų padaryti, tai būtų naujas Lietuvos rekordas. Iki šiol per minios finansavimą surinktos sumos skaičiuotos tūkstančiais, bet ne milijonais.

Tačiau M.Matekonis mano, kad stadionas – specifinis objektas, daug kam keliantis sentimentus.

„Tai netipinis objektas, bet rinkti lėšas per crowfunding yra geriau nei tiesiai į sąskaitą. Tik kyla klausimas, kaip ši idėja pasiektų vyresnio amžiaus žmones“, – svarstė sutelktinio finansavimo platformų specialistas.

Jaučia spaudimą

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Hanner“ Žalgirio stadiono teritorijoje jau suplanavo ties Rinktinės ir Šeimyniškių gatvių kampu statyti beveik 15 tūkst. kv. m ploto verslo centrą, į kurį investuos apie 20 mln. eurų. Taip pat šalia Vilniaus koncertų ir sporto rūmų statomas 4 žvaigždučių viešbutis „Courtyard by Marriott“. Į 200 kambarių viešbučio statybas bus investuota 20 mln. eurų.

Beveik 8 ha ploto teritoriją tarp Rinktinės ir Šeimyniškių gatvių, kurioje taip pat buvo „Žalgirio“ stadionas, „Hanner“ įsigijo už 40 mln. eurų iš „Šiaulių banko“. Čia įmonė ketina investuoti daugiau kaip 200 mln. eurų, statyti viešbutį, gyvenamuosius namus ir verslo centrus.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vilniaus Žalgirio futbolo stadionas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vilniaus Žalgirio futbolo stadionas

Lapkričio pradžioje prie sostinės savivaldybės susirinkę futbolo sirgaliai reikalavo nugriauto „Žalgirio“ stadiono teritorijoje pastatyti naują stadioną. Tokią viltį jie puoselėja paaiškėjus, kad miesto bendrajame plane stadionas tarp Šeimyniškių ir Rinktinės gatvių vis dar numatytas.

Naująjį bendrąjį planą Vilnius turės kitų metų pabaigoje arba 2018-ųjų pradžioje. Kokios nuomonės dėl buvusio „Žalgirio“ stadiono teritorijos jame bus laikomasi, savivaldybė neprognozuoja. Esą gali iš viso nelikti reikalavimo išlaikyti sporto paskirties statinį, gali būti reikalaujama stadiono, o gal – tik sporto klubo.

Nors futbolo sirgaliai vis dar puoselėja viltis, kad stadionas išliks, teritoriją valdančios nekilnojamojo turto bendrovės „Hanner“ atstovai teigia, kad sirgaliai kuria spaudimą tiek jai, tiek savivaldybei.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Arvydas Avulis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Arvydas Avulis

„Atrodo keistai, kai pradedamos diskusijos, kad čia reikia stadiono. Šis klausimas buvo išspręstas iki to laiko, kai mes jį įsigijome. Turėjome teisėtus ir pagrįstus lūkesčius, kad ten galėsime investuoti, o dabar mums atrodo visiškai nesuprantama, praėjus pusantrų metų, kelti tą klausimą. Kodėl jis nebuvo keliamas, kai buvo išduoti statybos leidimai, prieš metus? Yra sunkiai suvokiama, kodėl dirbant skaidriai pusantrų staiga atsirado protestai ir diskusijos. Kodėl niekam anksčiau nereikėjo to stadiono? Kodėl jį nori statyti dabar?“, – anksčiau 15min sakė „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos