„Žinome apie planus per 2019-uosius Vilniuje atidaryti iki 4-5 naujų bendradarbystės erdvių, kurių bendras plotas sieks iki 5 tūkst. kv. metrų. Kartu prognozuojame, kad gali užsidaryti 1-2 senesnės bendradarbystės erdvės, kurių plotas gali siekti iki 1 tūkst. kv. metrų. Taigi, 2019 metų pabaigoje Vilniuje gali būti netoli 27 tūkst. kv. metrų bendro ploto bendradarbystės erdvių“, – BNS sakė „Newsec advisers LT“ analitikas Gintaras Toločka.
Pasak jo, naujas bendradarbystės erdves daugiausiai planuoja didesni tinklai. Vis dėlto bendra tokių biurų rinkos dalis, anot G.Toločkos, iš esmės nesikeis.
„Ji ir toliau sieks apie 4 proc. rinkos, nes kartu labai auga ir modernus biurų plotas, kuris 2019 metų pabaigoje Vilniuje sieks virš 700 tūkst. kv. metrų. Tokia pati situacija ir Kaune, kur 2019 metų pabaigoje prognozuojame apie 7 tūkst. kv. metrų bendro ploto bendradarbystės erdvių, tačiau jų rinkos dalis ir toliau bus apie 3 proc. rinkos, nes miesto modernių biurų plotas jau sieks apie 250 tūkst. kv. metrų“, – kalbėjo jis.
„Newsec advisers LT“ duomenimis, 2019-aisiais Vilniuje suplanuota apie 5 tūkst. kv. metrų ploto, o Kaune –3 tūkst. kv. metrų ploto naujų erdvių. Analitikai taip pat prognozuoja, jog Kaune kitąmet gali būti uždarytos 2-3 senesnės bendradarbystės erdvės, kurių plotas sieks iki 1 tūkst. kv. metrų.
„Mūsų skaičiavimais, šių metų pabaigoje Vilniaus rinkoje bus apie 23 tūkst. kv. metrų, o Kaune – apie 5 tūkst. kv. metrų bendro ploto bendradarbystės erdvių. Tiek jų, tiek visa biurų rinka abiejuose miestuose auga nuosekliai, todėl šių erdvių rinkos dalis nesikeičia. Iki Europos rodiklių, kurių vidurkis siekia 10 proc., priartėsime dar labai negreitai. Vis dėlto Lietuvos rinka dar turi kur augti ir tai rodo didžiųjų rinkos dalyvių, tokių kaip „Regus“, UMA, „Happspace“, plėtros planai“, – teigė G.Toločka.
„Newsec advisers LT“ duomenimis, šiuo metu Vilniaus bendradarbystės erdvėse įrengta daugiau nei 2 tūkst., Kauno – beveik 600 darbo vietų.
Vilniuje vidutinis tokios erdvės plotas siekia virš 1,3 tūkst. kv. metrų, vidutiniškai čia būna įrengta 120 darbo vietų, kurių vienos mėnesio kaina siekia 80-450 eurų, o Kaune – atitinkamai per 400 kv. metrų, 50 darbo vietų ir 80-200 eurų.
Pasak G.Toločkos, dabartinės darbo vietų nuomos kainos šiose erdvėse yra konkurencingos, o tokių biurų paklausa nemažės, nes dideliuose projektuose retai būna nedidelių patalpų pasiūlos.
„Ir toliau ne visi nauji biurų projektai galės pasiūlyti kokybiško ploto iki 100 kv. metrų, todėl prognozuojame kad bendradarbystės erdvės galės susirinkti ne tik startuolius ir laisvai samdomus darbuotojus, tačiau ir mažas įmones, turinčias ne daugiau kaip 10 darbuotojų. Tokios įmonės finansiškai gali sau leisti veikti geruose biuruose, tačiau dėl jų dydžio ne visada randa ką nuomotis“, – aiškino analitikas.