Specialistų teigimu, Klaipėdos senamiestyje esančių daugiabučių namų čerpinių stogų būklė jau ne vienus metus kelia didelį susirūpinimą. Pro susidėvėjusias dangas, ypač pavasarį ir rudenį, į viršutinių aukštų gyventojų butus neretai plūsta vanduo, gadinamas viduje esantis turtas, patiriami nemenki finansiniai nuostoliai.
269 daugiabučius namus su čerpine stogo danga Klaipėdoje administruojančios įmonių grupės „Mano būstas“ Klaipėdos regiono vadovas Mindaugas Genys sako, kad šiandien reikia remontuoti daugumos šių namų stogus, o apie 70 proc. tokių stogų reikia keisti iš esmės. Pašnekovo teigimu, delsiant remontuoti situacija tik blogės.
„Tai labai seni stogai, dalis saugomi kultūros paveldo. Bėda ta, kad per tokius stogus po kiekvieno atodrėkio ar smarkesnės liūties į butus veržiasi drėgmė, neretai užliejamos gyvenamosios patalpos, dėl ko sugadinamas butuose esantis turtas. Dar blogiau, jog po kiekvieno tokio užliejimo atsiranda palankios sąlygos veistis pelėsiui, kuris yra pavojingas ne tik pastato konstrukcijoms, bet ir žmonių sveikatai. Todėl raginame gyventojus laiku pasirūpinti stogo remontu, nes kitos išeities, deja, nėra“, – situaciją komentavo M.Genys.
Praėjusiais metais bendrovės „Mano būstas“ pastangomis uostamiestyje buvo suremontuota 30 čerpinių stogų. Dar 6 daugiabučiuose susidėvėjusios čerpinės „kepurės“ buvo pakeistos naujomis. M.Genys tikisi, kad šiemet pavyks sutvarkyti bent du kartus daugiau stogų.
„Liūdina, kad dažniausiai tik viršutinių aukštų gyventojai supranta, kaip svarbu remontuoti ar keisti kiaurus stogus. Nors šie darbai nėra pigūs, tačiau mes suteikiame gyventojams galimybę už remonto darbus išsimokėti etapais. Kita vertus, tenka susidurti ir su priešiškai nusiteikusiais žmonėmis, kurie, rašinėdami įvairioms institucijoms nepagrįstus ir melagingus raštus bei skundus, bando sutrukdyti keisti susidėvėjusias „kepures“, ir tokiais savo veiksmais į sudėtingą situaciją stumia kaimynus, gyvenančius viršutiniuose aukštuose. Tai stebina, nes tvarkingas stogas turi rūpėti visiems – tiek pirmo, tiek paskutinio aukšto – gyventojams“, – pabrėžė M.Genys.
Viename Klaipėdos daugiabučių, kuriame pernai buvo sutvarkyta čerpinė stogo danga, gyvenanti Janina neneigė, kad pradėti remonto darbus nebuvo lengva dėl kitų namo gyventojų pasyvumo. Tačiau po keleto susirinkimų pavyko įtikinti kaimynus, jog senos „kepurės“ remontas – neišvengiamas.
„Teko gerokai paplušėti, kol įtikinome gyventojus imtis veiksmų. Nes mums, gyvenantiems viršutiniuose aukštuose, dėl kiauro stogo teko kentėti ne vienus metus. Šlapo ne tik lubos, bet ir ėmė veistis pelėsis. Visos šios bėdos baigėsi tik tada, kai senos čerpės buvo pakeistos naujomis“, – tikino klaipėdietė.