Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kokių veiksmų imtis pastebėjus pastato konstrukcijų įtrūkius ar deformacijas?

„Daugiabučio pastato gyventojai, pastebėję bet kokius pakitimus pastato fasade ar patalpose, turėtų nedelsdami kreiptis į pastato techninį prižiūrėtoją, kuris turėtų įvertinti grėsmės lygį ir imtis reikiamų veiksmų. Jei namo gyventojai neturi šio specialisto kontaktų, reikėtų paprašyti juos pateikti namo bendrijos, savivaldybės paskirto administratoriaus ar jungtinės veiklos sutartimi įgalioto asmens“, – pranešime žiniasklaidai pažymi VTPSI Konsultavimo skyriaus vyriausioji specialistė Asta Kazickienė.
Įvykio vietoje
Asociatyvi nuotrauka / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

VTPSI konsultantė atkreipia gyventojų dėmesį, kad pareiga paskirti kvalifikuotą techninį prižiūrėtoją tenka namo bendrojo naudojimo objektų valdytojui – bendrijai, savivaldybės paskirtam administratoriui arba jungtinės veiklos sutartimi įgaliotam asmeniui. Paskirtasis techninis prižiūrėtojas turi atlikti periodines ir specializuotas pastato apžiūras, vykdyti organizacines ir technines priemones statinio techninei būklei palaikyti, jam tenka pareiga užtikrinti naudojamo pastato atitiktį esminiams reikalavimams.

Žinotina, kad techninis prižiūrėtojas nuolatinius statinio stebėjimus privalo atlikti dažniau kaip kartą per mėnesį, kai:

  • Pastebėti statinio (jo konstrukcijų, inžinerinių sistemų) būklės defektai ar neleistinos deformacijos;

  • Vykdomi statinio dalies rekonstravimo ar kapitalinio remonto darbai;

  • Statinio sklype ar besiribojančiuose sklypuose vykdomi naujo statinio statybos arba esamo statinio rekonstravimo darbai.

    Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./VTPSI
    Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./VTPSI

VTPSI primena, kad įvykus naudojamo statinio avarijai būtent statinio techninis prižiūrėtojas (jeigu statinio techninis prižiūrėtojas nepaskirtas – statinio naudotojas ar valdytojas) privalo nedelsdamas atlikti šiuos pagrindinius veiksmus:

  • Organizuoti ir suteikti pagalbą avarijos metu nukentėjusiems žmonėms (pranešti skubios pagalbos telefono numeriu 112);

  • Imtis skubių priemonių, kad būtų išvengta tolesnių avarijos pasekmių, t.y. pažymėti pavojingą zoną, kurioje kyla ar gali kilti pavojus žmonių sveikatai, gyvybei ar aplinkai, organizuoti jos laikiną aptvėrimą ir pasirūpinti, kad į ją nepatektų pašaliniai asmenys; evakuoti žmones iš pavojingos zonos; organizuoti pavojingos būklės konstrukcijų laikiną sustiprinimą;

  • Užtikrinti statinio avarijos vietos apsaugą nuo poveikio, galinčio trukdyti tirti avarijos priežastis;

  • Aprašyti statinio būklę po avarijos, statinio pakeitimus ir jų atsiradimo vietas (darant schemas bei eskizus, fotografuojant ar kitu būdu);

  • Pranešti apie avariją nurodant statinio adresą ir kitus duomenis, leidžiančius greičiau nustatyti avarijos vietą VTPSI, savivaldybės, kurios teritorijoje įvyko avarija, administracijai bei kitiems privalomiems asmenims.

Jeigu įvyktų naujai statomo, rekonstruojamo, remontuojamo ar griaunamo statinio avarija, atlikti pirmiau išvardytus veiksmus yra statybos rangovo ar statytojo (užsakovo) pareiga. Žinotina, kad statybos metu rangovas privalo užtikrinti saugų darbą, gaisrinę saugą ir aplinkos apsaugą bei tinkamas darbo higienos sąlygas statybvietėje ir statomame statinyje, taip pat gretimos aplinkos bei gamtos ir nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugą, greta statybvietės gyvenančių, dirbančių, poilsiaujančių ir judančių žmonių apsaugą nuo statybos darbų keliamo pavojaus, be to, nepažeisti trečiųjų asmenų gyvenimo ir veiklos sąlygų.

Daugiabučių namų naudojimo priežiūrą atlieka savivaldybių administracijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais