Vabzdžių architektūrą kuria žinomi meistrai ir studentai
Vabzdžių namai arba viešbučiai (angl. insect hotel) ypač populiarūs užsienio šalyse ir yra įrengiami parkuose, botanikos soduose, privačiose valdose kaip gamtosauginė ir edukacinė priemonė. Jų tikslas – ne tik apsaugoti biologinę įvairovę, kuri sparčiai nyksta dėl žmogaus veiklos, bet ir padėti geriau susipažinti su vabzdžių gyvenimu, vieta ir funkcijomis ekosistemose, nes juose tarsi pateikiamas sumažintas vabzdžių gyvenimo gamtoje modelis. Tai taip pat ir tam tikras statinio tipas, kuriantis žmogaus santykį su gamta ir aplinka.
Greta gamtininkų šioje gana neįprastoje statinių tipologijoje savo jėgas išbando ir profesionalūs architektai. Vabzdžių viešbutį Londonui, pavyzdžiui, yra projektavęs gerai žinomas britų architektų ir konstruktorių kolektyvas „Arup Associates“ ir kai kurie kiti. Vabzdžių ar bičių architektūros objektai vis dažniau kuriami įvairiems architektūros ar gamtos, ekologijos festivaliams. Dažnai į šią veiklą įtraukiami ir įvairių architektūros, kraštovaizdžio ar dizaino sričių studentai.
Žavi besidominčius gamta ir ekologiška architektūra
Žagarės regioninio parko direkcijos specialistų rankomis iš natūralių medžiagų pagamintas pirmasis statinys sulaukė ne tik lankytojų, bet ir plačios visuomenės dėmesio. Šią idėją šiemet nuspręsta išplėtoti – neseniai vyšnių sode įsikūrė dar vienas viešbutis vabzdžiams. Pastarasis yra šiek tiek kitokios architektūros – pagamintas iš išpuvusio medžio kamieno ir užpildytas samanomis, šiaudais, kankorėžiais. Jei vabzdžių viešbučiai bus populiarūs ir turės gyventojų, Žagarės regioninio parko direkcija jų kompleksą žada plėsti ir toliau.
Lietuvoje ką tik pradėjusi kurtis „vabzdžių architektūros“ šaka taip pat galėtų sudominti ir profesionalesnes projektuotojų pajėgas, ypač architektūros ar dizaino studentus. Tuo labiau kad ekologiška architektūra vis aktualesnė tampa ir pas mus.
Parengta pagal Žagarės regioninio parko ir PILOTAS.LT informaciją.