Indeksas tiksliau įvertins NT rinkos pokyčius, o jei reikės, bus galima greičiau taikyti konkrečias LB priemones, padedančias sumažinti NT ir kredito rinkų perkaitimo riziką, pranešė LB.
„Ypač dabartiniu – pandemijos sukelto netikrumo ir neapibrėžtumo – laikotarpiu svarbu turėti operatyviai skaičiuojamą ir patikimą priemonę būsto rinkos stebėsenai. Šis indeksas ne tik papildo kitus esamus indeksus, didina rinkos skaidrumą, bet turi ir kitų privalumų, dėl kurių jis taps svarbiu situacijos būsto rinkoje barometru“, – pranešime sakė LB valdybos pirmininko patarėjas Tomas Garbaravičius.
Naujausi indekso duomenys rodo, kad butų kainos Lietuvoje ir toliau kyla, tačiau jų tempas, palyginti su pirmojo pusmečio rodikliais, sulėtėjo. Lapkritį butai Lietuvoje kainavo 4,7 proc. daugiau nei prieš metus, nors pirmąjį pusmetį jų kainos kilo vidutiniškai 7,7 proc.
Trijuose didžiuosiuose miestuose sparčiausiai jie brango Klaipėdoje – 7,9 proc. Vilniuje ir Kaune butai lapkritį kainavo atitinkamai 6 ir 4,9 proc. daugiau nei prieš metus, o kitoje šalies dalyje – 6,2 proc. daugiau.
„Nepaisant pandemijos ir didėjančio nedarbo, būsto kainos 2020 metų pirmąjį pusmetį ne tik nekrito, bet ir toliau kilo. Vis dėlto iš skirtingų laikotarpių duomenų šaltinių matyti nevienodos tendencijos: iš vienų duomenų matyti, kad augimo tempas spartėjo, iš kitų – kad lėtėjo“, – teigė LB Makroprudencinės analizės skyriaus vyresnysis ekonomistas Vaidotas Šumskis.
Naujasis indeksas bus lietuviška versija JAV skaičiuojamo pasikartojančių sandorių būsto kainų indekso „S&P CoreLogic Case-Shiller Home Price Indices“, kitaip dar vadinamo Šilerio indeksu, nes prie jo kūrimo prisidėjo lietuviškų šaknų turintis Nobelio premijos laureatas, JAV ekonomistas Robertas Shilleris.
Indeksas bus atnaujinamas kiekvieną mėnesį iki 25 dienos.