Gegužės 7–10 dienomis gyventojai vėl galės reikšti savo valią ir nulemti galutinį rajono pavadinimą šioje platformoje.
Apie Upę, Nemuną ir Žalgirį
Iš tokio didelio skaičiaus dalyvių ir siūlytų pavadinimų išryškėjo ir tendencijos, kokie raktažodžiai, jausmai gyventojams asocijuojasi su kairiuoju Nemuno krantu, H. ir O.Minkovskių gatve. Visų pirma – „Nemunas“. Daugiau nei 1070 pasiūlytų pavadinimų atsispindėjo Nemuno motyvai – tai ir „Nemuno krantai“, „Nemuno terasos“, „Nemuniškis“, „NEMO“ ir daugybė kitų sudurtinių žodžių ir net naujadarų.
Taip pat ryškus motyvas pavadinimuose atiteko žodžiui „UPĖ“. Su pastaruoju pasiūlyti daugiau nei 600 pavadinimų. „Upiai“, „Upynė“, „Upėnai“, „Upiakalnis“ ir kiti. Galiausiai, kaip duoklę Kaune dievinamam „Žalgirio“ krepšinio klubui, gyventojai pasiūlė 82 tokios tematikos pavadinimus, tarp jų – „Žalgupis“, „Žalgirio terasos“, „Žalgynai“. Tiesa, ne vienas tokį pavadinimą siūlęs dalyvis jį siejo ne tik su krepšinio komanda, bet ir su kaimynystėje esančia „Žalgirio“ arena. Kūrybingiausieji krepšinio fanai siūlė rajoną pavadinti ir Šarūno Jasikevičiaus garbei – „Jasikiai“, „Šarai“.
Rajonas koronavirusui, kosmosui ir Hariui Poteriui
Tiesa, ne visiems H. ir O.Minkovskių gatvėje vystomas gyvenamųjų namų projektas asocijuojasi tik su upėmis ir vandeniu – buvo ir originalių, net ir kosminių pavadinimų. Pavyzdžiui, vienas kūrybiškesnių pasiūlymų iškelia Kauno gyvenamąjį rajoną net ne į galaktikos, o „Visatos centrą“. Tarp pasiūlymų – ir „Marso kvartalas“, „Kaunastika“ ir „Galaktikos broliai“. Pastarąjį pavadinimą autorius aiškina brolių Hermano ir Oskaro Minkovskių pasiekimais fizikoje, ypač Hermano indėlį į reliatyvumo teoriją. Vienas originaliausių pavadinimų – „Grifų gūžta“, kurioje mokėsi ko gero žymiausias pasaulio burtininkas ir J.K.Rowling personažas Haris Poteris.
Žinoma, pavadinimų pasiūlymuose atsispindi ir koronaviruso pandemija. Vienas tokių pasiūlymų – „KAU4”. Autorius aiškina, jog projektas prasidėjo pandemijos laikais, tad pavadinime turi būti užšifruota dviprasmybė, kur „KAU“ – reiškia ne tik Kauną, bet ir kaukę, o šalia skaičius 4 fonetiškai perskaitomas kaip „Kau-kę turi?“.
Istorinės asociacijos ir kovingumas
Analizuojant visus 6000 pavadinimų, išryškėjo ir dar dvi kryptys, kurios yra svarbios tiek Kauno gyventojams, tiek ir visai Lietuvai – tai istoriniai motyvai ir lietuvių kovingumas. Pavyzdžiui, vienas iš tokių pavadinimų, „Vytinė“, kurį autorius aiškina remdamasis Lietuvos istorija. 17 a., laivų statyklose prie Aleksoto tilto buvo statomi lietuviški prekybiniai laivai – vytinės. Taip pat būtent kunigaikščio Vytauto privilegija Kaunui padovanota giria, kuri buvo dabartinėje Aleksoto teritorijoje ir kairiajame Nemuno krante.
Dar vienas panašus pavadinimas – „Cawen valley“ – Vygando Marburgiečio kronikoje Kauno gyvenvietė pirmą kartą paminėta 1361 m. kaip žymi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) tvirtovė Kawen (Cawen), taip buvo įvardinamas ir pats Kaunas vokiečių ir rusų istoriniuose šaltiniuose. Kitas istorinis faktas siejamas su „Hanza“, o šį pavadinimą siūlė ne vienas autorius. Hanza buvo sąjunga, pirklių kontora, kuri buvo sudaryta kitapus kranto.
Galiausiai, vienas iš ryškesnių pavadinimų – „Nemajūnas arba Nemajūnai“, kuris siejamas ne tik su Nemunu, bet ir žymiausia lietuvių kilmės JAV mišrių kovos menų kovotoja Rose Nemajunas.
Trys finalininkai ir paskutinis gyventojų balsas
Galiausiai, iš visų pavadinimų „SBA Urban“ komisija atrinko tris, kurie labiausiai atspindi projekto savitumą, unikalumą ir dvasią. Tai yra – „Nemunaičiai“, „Nemupiai“, „Upiai“.
Trys finalininkai jau atrinkti, tad gegužės 8–10 dienomis gyventojai dar kartą kviečiami balsuoti už naujojo rajono Kaune pavadinimą čia. Pavadinimą ir konkurso nugalėtoją, kuriam organizatoriai skirs 1000 EUR piniginį prizą. Tiesa, organizatoriai pastebi, kad tris atrinktus pavadinimus pasiūlė daugiau nei vienas dalyvis, todėl pagrindinis prizas atiteks tam, kuris pavadinimą konkurso organizatoriams per platformą išsiuntė pirmasis.
Šiandien naujojo rajono teritorijoje vyksta paruošimo darbai, netrukus kils pamatai. Pirmuoju etapu „SBA Urban“ išplėtos du gyvenamuosius pastatus, į kuriuos naujakuriai keltis galės kitų metų pirmojoje pusėje. Bendrai projekte suplanuoti penki 6–8 aukštų, A+ energinės klasės gyvenamieji namai, kuriuose – 155 butai. Esami ar būsimieji kauniečiai galės rinktis 1–4 kambarių butus.