Šis jausmas gerai pažįstamas Vilniuje keturių kambarių butą su draugėmis besinuomojančiai Gabrielei, kuri laiku pastebėjo iš balkono sklindančius dūmus ir taip išvengė nelaimės.
„Kaip tik ruošiausi išvykti, kai pajutau keistą kvapą namuose ir ėmusi ieškoti, iš kur jis sklinda, pastebėjau balkone užsidegusias nuorūkas. Didesnių nuostolių, kurie galėtų paliesti ir kaimynus, išvengti pavyko. Tačiau tik tuomet supratau, kad renkantis būstą nuomai svarbu išsiaiškinti ir tai, kaip nelaimės, pavyzdžiui, trūkusio vamzdžio atveju, spręstume nuostolių klausimus“, – sako mergina.
Dažniausios žalos nuomojamuose būstuose
Ne gyvybės draudimo bendrovės „Compensa Vienna Insurance Group“ sukaupta statistika rodo, kad dažniausiai nuomojami 1966-1995 metų statybos butai, o juose patiriamos žalos dažniausiai susijusios su vandens rizika. Tai – trūkę vamzdžiai, užliejimai, kanalizacijos avarijos ir pan. Vidutinė žala tokiu atveju siekia apie 400 eurų, tačiau nesėkmingai susiklosčius aplinkybėms ji gali išaugti ir iki 1,5 tūkst. eurų ar daugiau.
„Tiek būsto savininkams, tiek ir nuomininkams baiminantis nuostolių, stebime nuosekliai augantį apdraustų nuomojamų butų skaičių. Daugiausia jų apdrausta Vilniuje ir Kaune – atitinkamai 54 proc. ir 19 proc., skaičiuojant nuo visų apdraustų nuomojamų butų. Nuomojamą būstą draudžiantys klientai beveik visada prašo įtraukti ir civilinės atsakomybės draudimą, taip siekdami nuo galimų nuostolių apsaugoti ir kaimynus“, – sako įmonės Produktų ir rizikos vertinimo departamento vadovas Linas Laugalis.
Svarbu sudaryti detalią būsto nuomos sutartį
L.Laugalis taip pat akcentuoja ir aiškios būsto nuomos sutarties svarbą – šis dokumentas sprendžia klausimus, kylančius nuomininkui ir nuomotojui. Taip pat jis atsako ir į tai, kam turi būti išmokėta draudimo išmoka ir atlyginti nuostoliai, jeigu nutinka nelaimė.
Aiški bei išsami būsto nuomos sutartis padeda nustatyti jame esančio turto vertę ir sudaryti būsto draudimo sutartį. Nuomos sutartyje aprašomos sutarties sąlygos, ją sudarančių šalių pareigos, nuomojamo būsto būklė, išvardijami jame esantys baldai, buitinė technika. Tačiau būna atvejų, kuomet nuomojamas, pavyzdžiui, iš dalies apstatytas būstas – tuomet nuomininkas gali savo iniciatyva sudaryti papildomą sutartį ir apdrausti savo turtą.