Kol sukasi biurokratiniai dantračiai, tikras karas vyksta tarp statybas vykdančio verslininko ir kaimynystėje gyvenančių aktyvių bendruomenės narių.
Antradienį įvažiavimą į vieno jų namus tiesiog perkasė traktorius. Statybų firmos direktoriaus teigimu, jei panorėtų, jis galėtų ir visą gatvę taip perkasti, nes kažkada pats prisidėjo prie jos gerinimo. Pašnekovas neslepia planų atšilus orams statybas tęsti.
Vietoje individualių namų – daugiabučiai
Sklypuose, kuriuose galima statyti tik individualius namus, ėmė kilti sublokuoti daugiabučiai.
Skandalinga istorija Signatarų kvartale, kuriame kadaise buvo skirti žemės sklypai Kovo 11-osios akto signatarams, tęsiasi jau ne vienerius metus.
Sklypuose, kuriuose galima statyti tik individualius namus, ėmė kilti sublokuoti daugiabučiai. Nei kontroliuojančių institucijų baudos, nei teisėsaugos institucijų tyrimai statytojų negąsdina.
Antai, 20 arų sklype S.Šilingo gatvėje iškilo 7 sublokuoti kotedžai, kuriuose jau gyvena juos įsigiję naujakuriai. Analogiškų statinių pamatai ėmė kilti ir greta esančiuose sklypuose.
Sunerimę vietos gyventojai kreipėsi į statytojus, kuriems priminė, kad šiuose sklypuose daugiabučių statyba nėra leidžiama. Skundai išsiųsti Vilniaus savivaldybei bei Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai.
„Pamenu, kai prie namų pirmą kartą sutikau šituos žmones. Vieni kitų nepažinojome, bet jie pareiškė, kad dabar bus nauji kaimynai. Iš karto nuskambėjo keista frazė: „Galbūt, ne tokie kaimynai, kokių tikėjotės.“
Visi žino, kad čia yra privačių namų kvartalas ir jame galima statyti tik vienbučius namus. Taip, netoliese yra gatvių, kur galima statyti sublokuotus kotedžus, bet ne šioje vietoje“, – 15min pasakojo Pavilnio gyventojas Vaidas Bernotas.
Suklastoti dokumentai
Vilniaus savivaldybei galėjo būti pateikti suklastoti duomenys, kurių pagrindu išduoti kotedžų adresai. Dėl to Statybų inspekcija jau kreipėsi į Vilniaus apygardos prokuratūrą.
Pasak jo, šiuo metu naujų daugiabučių pamatai išpilti, tačiau darbai sustabdyti.
„Statybų leidimų nėra ir aš žinau, kad įmonė dėl statybų leidimų į savivaldybę net nesikreipė. Kita vertus, atšilus orui darbai gali būti vėl pradėti.
Statybų inspekcija buvo, vieną baudą išrašė, bet dėl kitų sklypų nedarė nieko. Čia kalbu apie sklypus Dukelių gatvėje. S.Šilingo gatvėje namai jau pastatyti. Jiems suteikti 7 adresai nelegalaus, padirbto statybų leidimo pagrindu. Tai pripažįsta ir pati savivaldybė“, – pasakojo V.Bernotas.
Vietos bendruomenei kilo klausimas, kaip Vilniaus savivaldybė išdavė 7 atskirus adresus kotedžams, kurie pastatyti sklype, kuriame buvo galima statyti tik individualų namą. 2015 m. spalio 2 dieną adresai suteikti septyniems vienbučiams gyvenamiesiems pastatams S.Šilingo g. 72, 72A, 72B, 72C, 72D, 72E, 72F. Adresai suteikti pagal UAB TNN prašymą.
Į šį klausimą Vilniaus savivaldybės atstovai atsakė: „Minėti dokumentai nesukėlė įtarimo, todėl informacija nebuvo papildomai tikrinama informacinėje sistemoje „Infostatyba“. Apgailestaujame, bet galiojantys teisės aktai nesuteikia teisės ir kompetencijos savivaldybės tarnautojams tikrinti teikiamų dokumentų parašų tikrumą ir autentiškumą.“
Aiškinasi teismuose
Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atstovė Vida Aliukonienė 15min nurodė, kad Pavilnyje, Signatarų kvartale yra suformuotas ne vienas žemės sklypas, todėl tenka aiškintis keletą pradėtų ir jau baigtų statybų.
Pūpsantys pamatai turėtų būti ne sublokuotų kotedžų, o vienbučio gyvenamojo namo. Būtent tokiam pastatui statyti 2011 m. buvo išduotas Vilniaus savivaldybės leidimas.
Savavališkų statybų aktas surašytas už statybas sklype, kurio adresas Dukelių g. 5. Greta pūpsantys pamatai turėtų būti ne sublokuotų kotedžų, o vienbučio gyvenamojo namo. Būtent tokiam pastatui statyti 2011 m. buvo išduotas Vilniaus savivaldybės leidimas.
Inspekcija atlieka įtarimų sukėlusių statinių statybos teisėtumo patikrinimą ne tik tuose dviejuose sklypuose, bet ir S.Šilingo, ir aplinkinėse gatvėse. Tikrinamas statytojų pateiktų deklaracijų apie statybos užbaigimą, kai kurių Vilniaus miesto savivaldybės administracijos išduotų statybą leidžiančių dokumentų išdavimo teisėtumas, taip pat, ar kotedžai atitinka sublokuotų 1-2 butų ar daugiabučių namų požymius.
Dėl nustatytų pažeidimų išduodant statybas leidžiantį dokumentą jau kreiptasi į teismą. Į Vilniaus apygardos prokuratūrą inspekcija kreipėsi dėl statytojo galimai suklastotų leidimų.
„Didelės apimties tyrimą planuojama baigti šio mėnesio pabaigoje, tuomet ir galėsime informuoti apie rezultatus“, – nurodė V.Aliukonienė.
Perkasė kelią
Antradienį traktorius iškasinėjo įvažiavimą į V.Bernoto kiemą iš Dukelių gatvės.
Nežinia, ar ši skandalinga situacija būtų išaiškėjusi, jei ne statytojams pasipriešinę vietos gyventojai, kurie dabar patys susiduria su persekiojimu. „Statybų inspekcija skyrė baudą už viename sklype jau pabaigtus pamatus. Šalia mano namo yra pamatai, bet statytojai Statybų inspekcijai paaiškino, kad tai yra įrengti poliai sklypo sutvirtinimui. Ką tai gali reikšti? Reikia sutvirtinti sklypą, kuris kažkur gali pabėgti?
Mes dar kartą kreipėmės į Vilniaus savivaldybę ir Statybų inspekciją su prašymu nurodyti, kokių priemonių bus imtasi tam, kad situacija būtų ištaisyta. Nelegalių dokumentų pagrindu tokie dalykai vykti negali. Paskui pastatai registruojami ir pardavinėjami žmonėms“, – pasakojo V.Bernotas.
Beje, 15min pradėjus domėtis šia istorija V.Bernotas sulaukė netikėtų svečių. Įvažiavimą į jo namą iš Dukelių gatvės tiesiog perkasė atvažiavęs traktorius.
„Antradienį traktorius iškasė kelią. Paklausiau, kodėl taip daro. Pasakė, kad jam liepė nuimti statybinio laužo sluoksnį. Ta pati bendrovė tą laužą ir buvo išpylusi. Tiesa, iki mano sklypo ribos. Kai mes pradėjome per savivaldybę aiškintis, kas čia statoma, tai iš karto po mūsų kreipimosi atvažiavo dvi jų mašinos ir išpylė man tą laužą iki pat kiemo. Aš į juos nesikreipiau. Dabar jie tą gabalą nusikasė. Į kiemą įvažiuoti negaliu. Nukastas visas gatvės plotis. Pagalbos kreipiausi į policiją“, – pasakojo pašnekovas.
Darbų stabdyti neplanuoja
Man atrodo, kad ten viskas gerai. Kad žmogus yra nepatenkintas, tai čia natūralus lietuvio bruožas, – teigė R.Ciunavičius.
Nelegalių statybų epicentre atsidūrusios UAB TNN direktorius Romualdas Ciunavičius 15min teigė, kad lietuvio bruožas yra būti nepatenkintu. Jis patikino jau kreipęsis į policiją dėl to, kad V.Bernotas nėra tinkamai įsirengęs kanalizacijos.
Paklaustas, kaip gi su teisinėmis problemomis, kurios užgulė įmonę, R.Ciunavičius nurodė, kad jas sprendžia samdyta bendrovė, todėl jis detalių nežino: „Man atrodo, kad ten viskas gerai. Kad žmogus yra nepatenkintas, tai čia natūralus lietuvio bruožas.
Galvoju tęsti darbus. Sutvarkys visus reikiamus dokumentus ir bus darbų pradžia. Tada vėl žmonės į jus kreipsis. Sakys, kad kažkam kažkas nepatinka.“
Paklaustas, kaip vertina Statybų inspekcijos jau skirtą baudą, pašnekovas siūlė to nesureikšminti: „Mums buvo skirta bauda. Įmonė, kuri popierius tvarko, buvo kažko nesužiūrėjusi, tai dabar sutvarkė, o darbai buvo sustabdyti. Baudos buvo sumokėtos, viskas gerai.
Kaimynas yra piktas žmogus. Ką aš jam galiu padaryti. Jam nepatinka, kad kažkas šalia gyvena. Pas juos pačius daugiabučiai pastatyti, patys normalios kanalizacijos neturi, pumpuoja kažkur į gatvę Tai vadinasi: „pats mušu, pats rėkiu.“
Paprašytas paaiškinti, kodėl kaimyno įvažiavimą perkasė ekskavatorius, R.Ciunavičius patikslino: „Mes kelius darėme savo lėšomis. Jis skundėsi Statybos inspekcijai, kad mes kelius neteisėtai padarėm. Jis jais važinėjo ir mus skundė. Mes statybų nevykdome ir tais keliais nesinaudojame. Važinėja tik jis ir dar vienas kaimynas.
Jei mus Statybų inspekcija ar kaimynai privers atstatyti kelius į pradinę padėtį, tai mes turėsime viską išvežti iš ten. Mes nekasėm. Gal ten miestų komunikacijos kasė. Man tai vienodai, nes mes ten dabar darbų nedarom, bet mes turėtume teisę visą tą kelią pasiimti.“