Neringos savivaldybė planuoja statyti šešių butų namą Preiloje. Šis savivaldybės būstas, skirtas mažesnes pajamas gaunantiems vietos gyventojams, būtų panašus į jau stovinčius socialinius būstus Nidoje. Nidoje dar šiemet norima pastatyti aštuonbutį būsto neturintiems vietos gyventojams.
Neranda darbuotojų
„Neringoje drastiškai mažėja gyventojų. Jau rugsėjį Juodkrantėje neturėsime pirmokų. Tikriausiai, ir kitąmet, o juk mokykla jau nebe pagrindinė, o pradinė“, – liūdnai kalbėjo meras D.Jasaitis.
Vietos savivaldybei niekaip nepavyksta rasti vairuotojų, kitų darbuotojų. Rasti darbuotojų sunkiai sekasi ir Kuršių nerijos nacionaliniam parkui.
„Žmonės sudalyvauja konkursuose, įsidarbina, bet, kai pamato, kokios čia problemos gauti būstą – nuleidžia rankas. Nuomotis butą Neringoje sezono metu – labai brangu, ne tokioms algoms, kokias gauna paprasti žmonės. Nenorėtumėte matyti, kokiomis sąlygomis gyvena kai kurie mūsų darbuotojai“, – emocingai kalbėjo D.Jasaitis.
Įsigyti būstą Neringoje daugumai tik ir lieka svajonė.
Bandymai kas rytą iš Klaipėdos važinėti į darbą Nidoje greitai įgrįsta. „Tada įvertini, kiek kainuos darbo vieta, nes kasdien tektų įveikti po 50 kilometrų vos į vieną pusę, o kur dar laikas, sugaištas keltuose. Be to, šaltuoju sezonu kelyje gali ir koks žvėris pasitaikyti. Darbas Nidoje gal ir skamba romantiškai, bet ta romantika greitai išblėsta. Jei mes norime, kad vietos bendruomenė stiprėtų, kad mūsų vaikai neišvažiuotų, o liktų gyventi Neringoje, turime pasistengti, kad būtų, kur gyventi“, – įsitikinęs D.Jasaitis.
Jis suskaičiavo, kad per pastaruosius dešimtmečius Neringoje buvo pastatyti tik 6 daugiabučiai.
Ant marių kranto – socialinis būstas
Užpernai Nidoje užbaigtos daug kalbų sukėlusių socialinių butų statybos. Žvejo namelių tipo butuose apsigyveno 20 šeimų, metų metus bergždžiai laukusių, kada gaus Neringoje socialinį būstą. Naujuose namuose įrengti ir keturi tarnybiniai butai.
Iki statybų pabaigos socialinio būsto Neringoje laukė 137 asmenys, tačiau, pradėjus tikrinti eilę, paaiškėjo, kad jų likę mažiau. Kai kurie jau išvažiavę į užsienį ar kitus miestus, kai kurie jau nebeatitiko kriterijų socialiniam būstui gauti.
„Nereikia painioti socialinio būsto su asocialiais asmenimis. Socialiniuose būstuose gyvena ir pedagogai, ir auklėtojos. Tai žmonės, kuriems įpirkti butą Neringoje tiesiog neįmanoma, nes jų algos tiesiog lietuviškos“, – pastebėjo D.Jasaitis.
Šiuo metu būsto laukia dar 37 sunkiai gyvenančios šeimos.
Garažus pavers butais
Dar šiais metais Nidoje ketinama pradėti buvusių savivaldybės garažų masyvo rekonstrukciją ir įrengti juose aštuonbutį. Jau buvo skelbtas konkursas rangovams parinkti, tačiau kainas konkurso dalyviai paskelbė kur kas aukštesnes, nei valdininkai buvo numatę tam skirti pinigų. Dabar ketinama konkursą skelbti iš naujo ir numatyti didesnę kainą. Skaičiuojama, kad aštuonbutis savivaldybei gali atsieiti apie 200-250 tūkst. eurų.
Socialinių būstų kompleksas ant marių kranto atsiėjo apie 1,45 mln. Eur. Anot mero, nemažai kainavo projektavimo darbai, mat nameliai turėjo derėti prie Neringos architektūrinio braižo.
„Sulaukėme kritikos, kad statyti paprastą daugiabutį būtų kur kas pigiau nei nedidelius namelius su keliais butais. Tačiau mūsų rankos surištos įstatymų. Juk Neringoje net lango paprastai nepasikeisi – būtinas leidimas“, – tikino D.Jasaitis.
Dar vienas, išore panašus į Nidos žvejo namelius, savivaldybės būstas bus statomas Preiloje. Čia ketinama pastatyti vieną šešių butų namelį su ūkiniu pastatu. Dalį finansavimo tikimasi gauti iš Europos Sąjungos fondų. Statybos, planuojama, atsieis apie 340 tūkst. eurų.