„Kad krizė baigiasi byloja ir investuotojų pavyzdžiai, į mus pradėjo žiūrėti „Lidl“, „Prisma“, „H&M“ ir kitos garsios užsienio bendrovės. Iš pradžių „H&M“ pranešė, kad įsikurs Vilniaus Akropolyje, o po to, kad plėsis – turės parduotuves Klaipėdos Akreopolyje, vėliau – ir „Panoramoje“, – trečiadienį Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos ir advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcus“ konferencijoje „NT nuomos tendencijos: kaip atsikratyti „blogo“ nuomininko ir išlaikyti „gerą“?“sakė S. Vagonis.
Kas gali pasakyti, kur pajudės pasaulis, kai yra tokių paslėptų bombų kaip Kipras?, – klausia S.Vagonis
Didžiausias sandoris – Lativjoje
Pasak NT specialisto,apie prekybos patalpų nuomos rinką buvo galima spręsti dar pernai. Apie tai bylojo didėjantis užimtų patalpų skaičius pagrindinėse Vilniaus miesto gatvėse – Vokiečių gatvėje ar Gedimino prospekte.
„Skaičiavome, kad prasidėjus krizei šiose gatvėse kas penkta patalpa buvo neužimta, 2012 m. liko neužimtų patalpų liko 7,6 procento“, – sako S.Vagonis.
Anot jo, prekybinių patalpų nuomos kainos šiuo metu yra kritusios apie 20 proc., palyginimui, esant žemiausiam kainų lygiui sunkmečiu jos buvo kirtusios dvigubai daugiau.
S. Vagonis atkreipia dėmesį į gana naują reškinį biuro nuomos patalpų rinkoje – didžiuosius nuomos sandorius Baltijos šalyse sudaro valstybinės įmonės.
„Pirmi trys didieji sandoriai – Mokesčių inspekcija išsinuomavo patalpas Estijoje, Lietuvos paštas Lietuvoje ir Statistikos departamentas Estijoje. Šiais metais turėsime visų laikų didžiausią nuomos sandorį, Latvijoje. Čia bus baigtas statyti 40 tūkst. kvadratinių metrų ploto pastatas, kurį išsinuomos taip pat valstybinė įmonė – Latvijos Valstybinė mokesčių inspekcija“, – sako S.Vagonis.
Statyti dar neapsimoka
Kalbėdamas apie sandėliavimo patalpų rinką, kuri vėliausiai iš visų rodo atsigavimo ženklus, specialistas aiškino, kad kainos čia pakilo vos litu už kvadratinį metrą, tačiau kai kur dėl santykinai nedidelių nuomos kainų vien per pirmuosius tris metų mėnesius kainos paaugo apie 10 procentų.
„Vis dėlto, nepaisant išaugusio naujų sandėlių patalpų poreikio, projektų plėtotojai dar neprisiima rizikos ir nepradeda plėtoti didesnių projektų be išankstinio nuomininko ar pirkėjo. Beveik visi projektai daromi tuose projektuose, kurie įsigyti iš anksčiau“, – sako S. Vagonis
Pristatydamas komericnės nuomos rinkos ateitį S.Vagonis aiškino, kad jos ateitis priklausys nuo Europos.
„Kas gali pasakyti, kur pajudės pasaulis, kai yra tokių paslėptų bombų kaip Kipras?, – klausia S.Vagonis. – Bet jei pasaulyje nebus tokių sukrėtimų, augs komercinio NT rinka ir Lietuvoje, nes gerėjant ekonominei padėčiai augs pasiūla, augs ir paklausa. Šiandieną problema ta, kad neapsimoka statyti naujų objektų. Kai nuomos kainos bus didesnės, noro bus daugiau.“