Patarimai iš taupiausio namo Lietuvoje

Tauragėje modernizuotas penkiaaukštis 2013 m. oficialiai buvo pavadintas taupiausiu daugiabučiu Lietuvoje. Šiame name gyventojai už šildymą anuo metu mokėdavo nuo maždaug 8 iki 15 eurų. Nuo to laiko prabėgo jau dveji metai, tačiau namo – rekordininko žvaigždė negęsta. Modernizaciją savo daugiabutyje inicijavusi ir aktyviai atnaujinimo procese dalyvavusi namo bendrijos pirmininkė Birutė Kiniulienė sutiko pasidalyti savo įžvalgomis apie tai, ką daryti pradiniuose modernizacijos etapuose, kad renovaciją vainikuotų sėkmė.
Taupiausias namas
Taupiausias namas

Nebijoti atsakomybės

„Kaip visada su namo bendruomene rūpinomės namo problemomis, kai atvykę jas spręsti namo administratoriaus atstovai pasiūlė pagalvoti apie renovacijos idėją. Pasakė: „Užuot čia nuolat viską taisius, jums būtų geriau pasirenovuoti.“

Apie modernizaciją kalbėjomės visą valandą, paaiškėjo, kad reikia išsirinkti gyventoją, atsakingą už visą procesą, kuris kažką tuose dalykuose nusimano ir mokėtų išsireikalauti kuo geresnę darbų kokybę. Kadangi tuo metu jau rūpinausi namu, visi siūlė mane. O aš labai nenorėjau. Artimieji irgi sakė, kad gal nereikia tos atsakomybės. Tačiau pati mačiau, kad kito kelio tiesiog nėra. Todėl pasiūlymą priėmiau ir dabar džiaugiuosi – ir savo butu, ir savo namu“, – pasakoja B. Kiniulienė.

Susirinkti kuo daugiau informacijos

„Iš pradžių per gyventojų susirinkimą surinkau daugiau nei 30 parašų. Po savaitės vėl reikėjo juos rinkti ir užtvirtinti, jog modernizacijoje tikrai dalyvausime. Šįkart savo nuožiūra nusprendžiau rengti ne gyventojų susirinkimą, o apeiti visus butus ir su visais gyventojais asmeniškai pabendrauti. Prieš keliaudama per namą, sužinojau viską apie modernizaciją, susižiūrėjau, kaip atrodys mūsų namas, kas neaišku, pasiteiravau specialistų.“

Neskubinti kaimynų

„Žinojau, kada kuris kaimynas būna namuose, ir vakare ramiai nueidavau pasikalbėti. Atsisėsdavome ir gražiai šnekėdavomės. Jokiu būdu negalima vos įėjus sakyti – „Va čia man pasirašyk.“ Atsisėdi ir paaiškini. Visada sakiau: „Klauskite visko, kas neaišku. Aš paaiškinsiu. O jeigu negalėsiu, sužinosiu, kaip ten yra, ir tada papasakosiu.“ Ir iš tikrųjų vyresnio amžiaus žmonės buvo daug ko nesupratę, jiems reikėjo viską nuosekliai, paprastai paaiškinti. Tokiu būdu iš 45 butų tąkart už modernizaciją pasirašė 42.“

Vyresnio amžiaus žmonės buvo daug ko nesupratę, jiems reikėjo viską nuosekliai, paprastai paaiškinti. Tokiu būdu iš 45 butų tąkart už modernizaciją pasirašė 42.

Nustatyti namo silpnąsias vietas

„Mūsų namas buvo geras, 1986 m. statybos. Tačiau pasirinkome įgyvendinti ne tik energiją taupančias, bet ir kitas priemones – keitėme ir šalto vandens vamzdynus, ir kanalizaciją, ir t. t. Pasidarėme „kapitalinį remontą“. Priežastis paprasta – pavyzdžiai, kai gyventojai pasirenka tik būtiniausias priemones, o po to kasmet vis taiso tai vamzdyną, tai dar ką nors. Už savo pinigus, aišku. Jeigu nuolat trūkinėja vamzdžiai, iš tų gražių remontų – maža naudos. Mūsų namui beveik 30 metų, niekada nežinai, kas kada pradės streikuoti. Todėl pasirinkome užbėgti problemoms už akių ir atsinaujinti iš esmės.“

Skaityti projektą

„Kai buvo parengtas investicijų planas ir galutinis modernizacijos projektas, vieną jo kopiją gavo administratorius, o vieną – mes. Parsinešėme namo, vertėme lapą po lapo ir žiūrėjome – kokia kaina ir kas turi būti padaryti. Visko, aišku, nesužiūrėsi, bet žiūrėti vis tiek reikia. Tokiu būdu pastebėjome spragų – pavyzdžiui, viename variante buvo nenurodyta, jog reikia apšiltinti balkonų apačias. Skaitant projektą, reikia pasitelkti praktinį mąstymą – pasižiūrėti, iš kur vėjas pučia, kur gali būti šalčiau, kokio storio skardos reikia ir t. t.“

Apsiginkluoti kantrybe

„Visas procesas su dokumentų tvarkymu užtruko pusantrų metų. Bet tas ne visai nuo mūsų priklausė. Pateiktą projektą prieš pasitvirtindami taisėme tris kartus. Pačios investicijų plano sumos nelietėme, tačiau vis rasdavome ką patobulinti.“

BETA-mazas
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų