Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Pirmą kartą Lietuvoje už dokumentų klastojimą architektui teks stoti prieš teismą

Dėl galimai suklastotų draudimo polisų, reikalingų įregistruoti statybos užbaigimą, prieš teismą stos architektas, pranešė Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas.
Temidė, teisingumo deivė
Temidė, teisingumo deivė / Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr.

Vilniaus miesto antrajame policijos komisariate ikiteisminis tyrimas atliktas gavus iš Valstybės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos gavus pareiškimą dėl galimai suklastotų dokumentų.

Įtarimas pateiktas architektui, kuris įkėlė į informacinę sistemą „Infostatyba“ žinomai netikrus, savo paties pagamintus dokumentus – tariamus draudimo polisus už apdraustus statomus objektus ir tariamus bankinius pavedimus, patvirtinančius, jog draudimai apmokėti.

Pernai gruodžio pabaigoje ikiteisminis tyrimas baigtas ir pagal laidavimą perduotas į teismą.

Tokio pobūdžio tyrimas Lietuvoje baigtas pirmą kartą, tačiau kaip nurodė Valstybės teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, panašių atvejų užfiksuota ne vienas.

Pradėjus tikrinti pateiktus duomenis sistemai „Infostatyba“, paaiškėjo, kad vis daugiau statytojų ima gudrauti ir bandydami sutaupyti kelia suklastotus dokumentus.

Asmeniui, klastojusiam dokumentą, gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki trejų metų.

Pranešimą ta pačia tema parengė bei penktadienį išplatino ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos atstovė ryšiams su visuomene Rasa Kėkštienė.

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija), atlikusi patikrinimus Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“ (IS „Infostatyba“), nustatė galimai neteisėtus – suklastotų draudimo polisų panaudojimo atvejus. Dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Statybos inspekcijos pareigūnai pastebi, kad vis daugiau statytojų ima gudrauti.

Statybos inspekcijai pateikus pareiškimą dėl galimai suklastotų draudimo polisų, reikalingų įregistruoti užbaigtas statybas, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus miesto antrajame policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 300 straipsnio 1dalį. Įtarimas pareikštas architektui, kuris į IS „Infostatyba“ įkėlė jam žinomai netikrus, paties pagamintus dokumentus – tariamus draudimo polisus už apdraustus statomus objektus ir tariamus bankinius pavedimus, patvirtinančius, kad draudimai buvo apmokėti.

2021 metų gruodžio mėnesio pabaigoje ikiteisminis tyrimas baigtas ir baudžiamoji byla perduota teismui. Tai pirmas tokio pobūdžio tyrimas Lietuvoje, tačiau panašių atvejų Statybos inspekcijos pareigūnai fiksavo ne vieną.

Siekdama užtikrinti darnius statybos procesus ir užkardyti galimus piktnaudžiavimo atvejus, Statybos inspekcija nuolat tikrina ir vertina dokumentų teisėtumą, o už nustatytus pažeidimus taiko teisės aktuose nustatytas sankcijas. Per praėjusius 2021 metus Statybos inspekcijos pateiktos informacijos pagrindu buvo inicijuota 12 ikiteisminių tyrimų.

Nustatytos galimos nusikalstamos veikos dažnu atveju siejamos su suklastotų dokumentų (draudimo polisų, leidimų ir pan.) pateikimu.
Statybos inspekcija pabrėžia, kad ir ateityje bus tikrinami į IS „Infostatyba“ keliami duomenys ir dokumentai, o nustačius bet kokias galimas neteisėtas veikas medžiaga bus perduodama teisėsaugos institucijoms.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Eglė Kuklierienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Eglė Kuklierienė

„Dėkojame Vilniaus apskrities vyriausiajam policijos komisariatui už konstruktyvų bendradarbiavimą bei kvalifikuotą ir operatyviai atliktą tyrimą. Nustatyti galimo klastojimo mastai neramina, todėl į informacines sistemas įkeltų su statybos procesais susijusių dokumentų autentiškumo tikrinimui bus skiriamas ypatingas dėmesys. Tikimasi, kad didžioji dalis rizikos bus eliminuota modifikavus IS „Infostatyba“, – VTPSI pranešime cituojama Statybos inspekcijos viršininkė Eglė Kuklierienė.

Statybos inspekcijos pareigūnai pastebi, kad vis daugiau statytojų ima gudrauti ir bandydami sutaupyti į IS „Infostatyba“ kelia suklastotus dokumentus. Tačiau apgavystės gali turėti itin skaudžių pasekmių ir įvykus nelaimei dėl tokių statytojų veiksmų kylančią žalą gali tekti sumokėti patiems būsto savininkams arba valstybei.

Primename, kad už dokumento klastojimą, remiantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 300 straipsnio 1 dalimi, atsako asmenys (tiek fiziniai, tiek juridiniai), kurie pagamino netikrą dokumentą, suklastojo tikrą dokumentą arba žinomai netikrą ar žinomai suklastotą tikrą dokumentą laikė, gabeno, siuntė, panaudojo ar realizavo. Asmeniui, padariusiam šią nusikalstamą veiką, gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki trejų metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos