„Tai atsilieps bankų skolinimo sąlygoms, o kiek – sunku pasakyti ir spekuliuoti – ar per griežtinamas sąlygas, ar per maržos didinimą. Tam tikrai daliai žmonių gali būti sudėtingesnės sąlygos pasiskolinti iš bankų būsto įsigijimui (...) Dabar vertinama, kad apie 40 proc. NT įsigijimų sandorių sudaroma su paskolomis, daugiau ar mažiau. Tai tai daliai įsigijimų ir atsilieps (...) Kažkoks poveikis bus – neženklus, bet šioks toks“, – BNS sakė M.Statulevičius.
Pasak jo, poveikis NT rinkai būtų kur kas didesnis, jei Lietuvos bankas pasitelktų kitus, su atsakingu skolinimusi susijusius sprendimus.
„Jeigu būtų liečiamas maksimalaus (paskolos – BNS) termino ar pradinio įnašo dydis, tai tikrai būtų daug stipresnis signalas rinkai. Tam tikroms grupėms, matyt, taptų neįkandamos galimybės skolintis. Bankas (LB – BNS) dar to nesako, panašu, kad iki kovo mėnesio to nenumatoma daryti“, – sakė M.Statulevičius.
Pasak jo, šiuo metu NT rinkoje nematyti jokių didelių rizikų, tad Lietuvos bankas veikiausiai išbando priemonių veikimą.
„Kaip tik NT sandorių išsilyginusi kreivė, nėra kažkokio augimo, staigių pokyčių. Matyt, yra pasitestavimas iš Lietuvos banko pusės, jie patys sakė, kad kitąmet peržiūrės ir kitas priemones (...) Matyt, tai yra tam tikras noras įvesti priemonę ir žiūrėti, kaip ji veikia. Manau, kad tai nėra kažkokio didelio proceso pradžia banko (LB – BNS) įsijungimo į šitą sektorių“, – aiškino M.Statulevičius.
Centrinis bankas ketvirtadienį įpareigojo šalies bankus ir kredito unijas per vienerius metus sukaupti papildomą 0,5 proc. anticiklinį kapitalo rezervą. Ši priemonė pritaikyta pirmą kartą, o sprendimas priimtas, įvertinus kredito ir NT rinkos raidą.
Anot LB valdybos pirmininko Vito Vasiliausko, ekonomikos augimui sulėtėjus ar patyrus šoką, rezervo norma gali būti mažinama.
Bankų būsto paskolų portfelis rugsėjo pabaigoje siekė 6,8 mlrd. eurų – per metus jis padidėjo 8,5 proc. Pask LB, metinis paskolų vertės augimas lėtėja jau trečią ketvirtį iš eilės, tačiau dėl didelio aktyvumo šalies NT rinkoje sparčiau augo būsto paskolos ir bankams reikia atsakingai vertinti situaciją.