Teisingumo ministro patarėja Rita Grumadaitė 15min informavo, kad buvusio Lukiškių kalėjimo erdvėje planuojama sukurti vizualinių, scenos menų, startuolių ir kūrybinių industrijų klasterį.
„Bus skelbiamas Lukiškių komplekso įveiklinimo koncepcijos konkursas“, – sakė ji.
15min primena, kad visą liepą Vilniaus pataisos namai organizavo ekskursijas po uždarytą kalėjimą. Jos susilaukė netikėto populiarumo, o norinčiųjų pakliūti į nemokamą pasivaikščiojimą tiek daug, kad rezervacijos iššluojamos per 10 minučių nuo paskelbimo.
„Vilniaus pataisos namai neturi galimybių rengti didžiulio visuomenės susidomėjimo sulaukusias ekskursijas. Lukiškių kompleksą planuojama perduoti valstybės įmonei „Mūsų amatai“ prie Kalėjimų departamento, kuriai bus pavesta organizuoti šią paslaugą. Viename iš buvusio kalėjimo pastatų ketinama įsteigti muziejų, kuris būtų įtrauktas į ekskursijų maršrutą“, – 15min sakė R.Grumadaitė.
Šis klausimas įtrauktas į Vyriausybė pasitarimo, kuris vyks trečiadienį, darbotvarkę.
Tiems, kurie nespėjo pasivaikščioti po uždaryto kalėjimo patalpas, siūlome paskaityti 15min Fotopasakojimą.
Uždarymas sulaukė kritikos
15min primena, kad Lukiškių kalėjimas uždarytas pusmečiu paankstinus terminą, liepos 2 dieną.
Iš pradžių ketinęs atlaisvinti patalpas iki gruodžio 31 dienos, teisingumo ministras prieš kelias savaites paskelbė apie planus tai padaryti liepą.
Tai sulaukė kai kurių teisėsaugos institucijų kritikos, kad priimtas sprendimas yra skubotas, nebuvo derintas ir dėl būtinybės važinėti į kitus miestus padidins suimtųjų bei nuteistųjų konvojavimo išlaidas, darbo krūvį pareigūnams.
Didžioji dalis iš 92 Lukiškėse kalėjusių nuteistųjų iki gyvos galvos perkelti į Pravieniškių pataisos namus. Kalėjimo režimu kalinti nuteistieji išvyko į Marijampolės pataisos namus.
Diskutuojama dėl pastatų likimo
Liepos 8 dieną įvyko Teisingumo ministerijos organizuota diskusija, kurioje valdininkai, verslininkai ir visuomenininkai diskutavo, ką daryti su tuščiais pastatais.
Valdžios ir verslo atstovai mano, kad čia galėtų įsikurti ne tik viešbutis, daugelis akcentavo startuoliams ir menininkams skirtų erdvių trūkumą. Be to, valdžios atstovai ragino Vyriausybę neskubėti komplekso perduoti Turto bankui ir vėliau jo parduoti.
Kalėjimo pastatų kompleksą sudaro šeši statiniai, tarp jų ir Šv. Mikalojaus Stebukladario cerkvė, jie įtraukti į Kultūros vertybių registrą.
Į Kultūros vertybių registrą kompleksas įtrauktas nuo 2002 metų.