NT mokestis netaikomas fiziniams asmenims priklausančioms gyvenamosios, sodų, garažų, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinės, poilsio paskirties, žuvininkystės ir inžineriniams statiniams ar patalpoms, kurių vertė neviršija 220 tūkst. eurų.
Auginant tris ar daugiau vaikų iki 18 mokesčio kartelės dar aukštesnės: neapmokestinama riba iki 286 tūkst. eurų NT vertės.
Už tokį sprendimą balsavo 58 Seimo nariai, prieš buvo 6, susilaikė 29 .
Seimo narys Algirdas Sysas tokį įstatymą vadino „progresinių mokesčių parodija“, anot jo, progresiniai mokesčiai turėtų būti taikomi visam turtui ir pajamoms.
Nekilnojamojo turto mokesčio įstatyme nustatyta neapmokestinamoji vertė bus taikoma kiekvienam asmeniui atskirai, atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo nutarimo „Dėl apmokestinimo nekilnojamojo turto mokesčiu“ nuostatas. Seimo nariai piktinosi ir tokiu „apėjimu“, vadindami įstatymą neišbaigtu.
Naujame įstatyme nebeliko lengvatų kultines apeigas teikiančioms įmonėms – laidojimo namams. Seimo narys Simonas Gentvilas piktinosi, kad tik ūkininkai išsaugojo lengvatas, o tam jokių paaiškinimų nėra.
„Man tai atrodo gėdingas faktas ir šitas įstatymas niekaip nesprendžia progresyvumo, tiesiog yra neatidirbtas ir jokių pagyrimo žodžių jam negalima tarti“, – sakė S.Gentvilas.
Seimo nariai piktinosi, kad jei prabangiame NT gyvena trijų-penkių asmenų šeima, ji gali nieko nemokėti – turto vertė išdalijama keliems asmenims.
Liberalas Kęstutis Glaveckas planuojamus surinkti 2 mln. eurų iš šio mokesčio vadino „niekiniais“ ir patikino, kad ES vidurkiai yra 5 ir daugiau kartų didesni.
„Tokio įstatymo nėra prasmės priiminėti, reikia paruošti naują įstatymą, kuris būtų visiškai kitaip suformuluotas, kad pasiekti tikslai, kurių siekiama“, – sakė K.Glaveckas.