Ketvirtadienį klausimą dėl buvusio Lietuvos edukologijos universiteto pastatų Vyriausybės valandoje iškėlė Seimo narys Vytautas Juozapaitis. Jis teigė girdėjęs daug skirtingų gandų, tačiau iki galo neaišku, ką Vyriausybė suplanavusi šiam kompleksui.
„Turiu žinių, kad šis pastatas dar nebuvo perduotas, bet buvo pažadėtas vienai aukštajai mokyklai. Žinau, kad Švietimo ministerijos turto tvarkymo valdymo ar kažkoks skyrius buvo atlikęs skaičiavimus kai kurių fakultetų perkėlimo. Paskui atsirado vienas iškilus politikas, kuris nuėjo į Vyriausybės kanceliariją ir vienam iškiliam kancleriui pasakė, kad taip nebus, nes buvo susitarta kitaip. <...> Koks likimas šito „amžiną atilsį“ be turinio likusio pastato?“ – premjero klausė Seimo narys.
Atsakydamas į klausimą, S.Skvernelis sakė, kad sprendimai nei dėl pastatų komplekso, nei dėl pačių centrinių rūmų kol kas nėra priimti. Tačiau, anot jo, priimti sprendimai bus susiję su aukštojo mokslo ir švietimo reikmėmis.
„Dalis tų garbingų pastatų bus racionaliai panaudoti susiejus su mūsų moksliniais tyrimais ir mokslinių tyrimų institutais. Dalis yra bevertė, nes tikrai kalbant apie išlaikymo kaštus ir energetinį efektyvumą, matyt, teks dėl jų priimti kitokį sprendimą. Svarstoma, kad būtų tikrai racionaliausias sprendimas“, – ketvirtadienį Seime kalbėjo jis.
Kalbėdamas apie trečiadienį Vilniaus miesto savivaldybės tarybos išreikštą norą kreiptis į Vyriausybę dėl centrinių rūmų perdavimo į savivaldybės rankas, S.Skvernelis šį kreipimąsi pavadino fantazijos nebuvimu. Taip pat ministras pirmininkas netiesiogiai kritikavo sostinės valdžią dėl užsitęsusių remontų mokyklose.
„Iš tiesų, keistos tokios rezoliucijos, fantazijos tikrai trūksta tai savivaldybei. Mes geranoriškai, kadangi trūkstant fantazijos nesusitvarkė su mokyklų remontu, įleidome vieną mokyklą, kad vaikai nebūtų statybų aikštelėje, o galėtų pralaukti tą momentą, kada atsiras fantazija ir pabaigs renovacijos darbus. Tai nereiškia, kad geranoriškai ištiesus pagalbos ranką dabar galima, įkišus pirštą, bandyti praryti visą pastatą ir tada jį galbūt nugriauti ar kam nors panaudoti. Tikrai taip nebus“, – kalbėjo Vyriausybės vadovas.
Vilniaus valdžios teigimu, atsižvelgus į tai, kad LEU centriniai rūmai nebebus naudojami mokslo ir studijų reikmėms, Vyriausybės bus prašoma perduoti centrinių rūmų valdymo teises savivaldybei, kuri patalpas ir toliau žada naudoti švietimo reikmėms, taip esą išsaugodama tradicinę šių rūmų paskirtį.
„Ilgus metus LEU pastatai buvo Vilniaus ir didelės dalies Lietuvos švietimo ašimi, tačiau jų ateitis dabar nėra aiški. Vilniuje moksleivių skaičius nuosekliai auga, su juo ir poreikis naujoms mokykloms ar darželiams. Būtent todėl šiandien kreipiamės į Vyriausybę prašydami perduoti LEU centrinius rūmus savivaldybei ne tik siekdami juos išsaugoti švietimo reikmėms, bet ir norėdami efektyviai planuoti būtinas švietimo investicijas bei taupyti vilniečių pinigus“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas tarybos narys Vytautas Mitalas.
Sostinės meras Remigijus Šimašius trečiadienį tarybos posėdžio metu sakė vasarį informavęs Vyriausybę, kad Vilniui šios patalpos reikalingos.
„Svarbiausia dalis yra stadionas prie Šolomo Aleichemo mokyklos, kur net kalbos negali būti apie kažkokius privatizavimus, perdavimus – tai turi likti stadionas, ir bendrajame plane numatyta, kad tai stadionas ir mes jį naudosime“, – dėstė jis.
Anot jo, taip pat reikalinga ir LEU sporto salė, kurioje galima rengti profesionalias rankinio varžybas. Pasak R.Šimašiaus, LEU patalpose jau veikia „Genio“ progimnazija, pastatuose galėtų įsikurti dalis Vilniaus kolegijos fakultetų.
Birželį dalį LEU turėtų patalpų Vyriausybė perdavė Vytauto Didžiojo universitetui (VDU). Dėl galimybės VDU veikti centriniuose LEU rūmuose nuomonės tuomet išsiskyrė.
Švietimo ir mokslo ministerija nurodė nenumačiusi, kad VDU naudotųsi LEU centrinių rūmų pastatais.
„VDU yra perduoti LEU pastatai Vilniuje Ševčenkos ir Vivulskio gatvėse. Centrinio LEU pastato naudojimas VDU nėra numatytas: jis ir kiti LEU pastatai nėra perduoti VDU, jie lieka valstybės nuosavybė. Dėl jų tolimesnio naudojimo ir likimo spręs Vyriausybė“, – dėstė ministerija.
Pastaruoju metu taip pat diskutuojama, ar LEU centriniai rūmai galėtų būti saugomi kaip paveldas. Apie tai daugiau – čia.
Vykdant universitetų tinklo pertvarką LEU yra prijungiamas prie VDU. Po sujungimo šiuo metu sostinėje esantis LEU veiks kaip VDU Švietimo akademija Kaune. Tačiau LEU studentai, pradėję mokslus iki reorganizavimo, studijas turėtų baigti Vilniuje.
Kaip skelbė „Verslo žinios“, visas LEU turtas (apie 20 objektų) vertinamas maždaug 50 mln. eurų.
Šių metų pradžioje, paskelbus, kad Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) jungiamas su Vytauto Didžiojo universitetu (VDU), visų akys nukrypo į įstaigos nekilnojamąjį turtą. Valdžia tuomet jau buvo sulauksi siūlymų ne tik pirkti pastatus su žeme, bet vietoje jų statyti vadinamąjį ministerijų miestelį. Tačiau ir tuomet S.Skvernelis kalbėjo, kad pardavus LEU turtą, gautos lėšos būtų naudojamos švietimui.