Daugiausiai būstų šiemet parduota bendrovės vystomuose projektuose „Prie Vilnelės“ ir „7 Vakarai“, atitinkamai 163 ir 125 vnt. Metus bendrovė pradėjo turėdama didžiausią naujų būstų sandėlį sostinėje – iš viso per 800 būstų, iš kurių likę 372 būstai.
Renkasi erdvesnius būstus
„Šiemet jau pardavėme apie 21.400 kv. metrų būstų ploto – tai maždaug 3 kartus daugiau nei per praėjusių metų tris ketvirčius. Prognozuojame, kad iki metų galo pasieksime bendrovės visų laikų rekordą. Juolab, kad rugsėjį, lyginant su vasaros mėnesiais, stebėjome didesnį pirkėjų aktyvumą – rugsėjį savo projektuose pardavėme 33 būstus“, – skaičiuoja „Realco“ finansų direktorius Lukas Cicėnas.
Pasak pašnekovo, vis daugiau NT pirkėjų yra linkę rinktis didesnius nei rinkoje įsitvirtinusius ir standartu laikomus 2 kambarių butus, kurių plotas svyruoja apie 45 kv. metrus. Vidutinis „Realco“ parduoto būsto plotas šiemet buvo 49,42 kv. metrai, tai yra 6 proc. didesnis nei pernai (46,53 kv. m) ar užpernai (46,49 kv. m).
„Vertindami NT pirkėjo galimybes Lietuvoje, matome, kad žmonės ir daugiau uždirba, ir turi daugiau santaupų. Šalies gyventojų indėliai bankuose trečiąjį šių metų ketvirtį viršijo 19 mlrd. eurų, o nedarbo lygis antrąjį ketvirtį siekė 7,6 proc. ir lyginant su tuo pačiu laikotarpiu 2020 m. buvo mažesnis 1,1 proc. Iš to darome prielaidą, kad priežasčių atsisakyti minčių apie būsto įsigijimą žvelgiant iš šiandieninės perspektyvos beveik nėra, priešingai – daugiau pirkėjų gali sau leisti dairytis erdvesnio būsto“, – teigia L.Cicėnas.
„Realco“ duomenimis, pirmąjį rudens mėnesį buvo susitarta dėl 389 butų pardavimo, iš jų – 205 ekonominiame, 153 – vidutiniame ir 30 – prestižiniame segmente. Apskritai, šių metų vieno mėnesio pardavimų vidurkis yra 624 būstai ir tai yra gerokai daugiau nei 2019 ar 2020 m., tačiau pardavimų intensyvumas skirtingais šių metų ketvirčiais skiriasi.
„Trečiasis šių metų ketvirtis pardavimų prasme NT rinkoje buvo skurdesnis, parduoti 1353 naujos statybos būstai, tačiau tai nesutrukdė siekti gerų metinių rezultatų. Jau dabar matome, kad šių metų būsto pardavimai viršija pandeminius 2020 m., kai buvo parduota apie 5000 būstų. Į paskutinį metų ketvirtį NT plėtotojai įžengia su 5619 būstų pardavimais ir labai tikėtina, kad iki metų pabaigos bus pralenkti rekordiniai 2019 m. rezultatai, kai gyventojai per metus nupirko 5800 naujos statybos butų“, – komentuoja „Realco“ ekspertas.
Šalies gyventojų nusiteikimą pirkti būstą rodo ne tik gerėjantys ekonominiai rodikliai, bet ir NT vystytojų veiksmai – vien per trečiąjį metų ketvirtį Vilniaus miesto savivaldybėje paviešinti 29 naujų daugiabučių projektų projektiniai pasiūlymai, kurie per ateinančius metus į rinką turėtų įlieti daugiau nei 3000 butų.
„Realco“ šiuo metu Vilniaus rinkai siūlo būstus trijuose projektuose: Pašilaičiuose vystomame projekte „7 vakarai“, kur pirkėjai jau gali realiai apžiūrėti norimą įsigyti butą, taip pat šalia „Ozo parko“ sparčiai kylančiame „Go Life“ ir Markučiuose plėtojamame „Prie Vilnelės“. Bendrovė taip pat parduoda paskutinius apartamentus projekte pajūryje – „Šventosios vartai“.
Pasisako už nuoseklų rinkos augimą
Pasak L.Cicėno, metų pradžioje įsisukusią pardavimų spiralę ir kartu augančias kainas galima vadinti pirmaisiais netvarumo ženklais NT rinkoje, tačiau Lietuvos banko įvesti nauji apsaugos mechanizmai turėtų sumažinti spekuliacinius veiksmus ir prisidėti prie jos tvarumo.
„Palaikome Lietuvos banko žingsnius pažaboti spekuliantų aktyvumą, nors manome, kad jie yra kiek pavėluoti. Tiek pirkėjams, tiek NT plėtotojams yra palankesnė stabili ir nuosekliai auganti rinka nei eksponentiški pardavimų ir kainų šuoliai, po kurių kritimai, nors dažnai tik trumpalaikiai, yra neišvengiami. Rinkos stabilumas lemia nuoseklesnį turto vertės augimą, iš kurio išlošia pirkėjai“, – komentuoja „Realco“ finansų direktorius.
Per paskutinius 7-erius metus vidutinė pirminėje rinkoje parduodamų butų kaina Vilniaus mieste išaugo nuo 1443 eurų už kv. metrą iki 2305 eurų už kv. metrą. L.Cicėnas skaičiuoja, kad butų kainos sostinėje kasmet vidutiniškai augo po 7 proc., todėl nuosekliai augančioje rinkoje iš investicijų į gyvenamąjį NT vidutiniu ir ilguoju laikotarpiu prieaugio tikėtis galima praktiškai visuomet.