„Užsitęsus kariniam konfliktui Ukrainoje ir dėl to padidėjus neapibrėžtumui, tiek NT vystytojai, tiek NT pirkėjai pergalvoja savo planus. Panaši situacija buvo pandemijos pradžioje ar 2014 metais prasidėjus neramumams toje pačioje Ukrainoje. Nekilnojamasis turtas nėra likvidus ir greitai paverčiamas pinigais, dėl to, nerimaudami dėl savo ateities nuo didelių investicijų dalis NT pirkėjų gali susilaikyti. Dar kurį laiką galime matyti įregistruojamus iki karinio konflikto Ukrainoje pradžios sudarytus sandorius, tačiau jau artimiausiais mėnesiais NT sandorių rinkos aktyvumas turėtų mažėti“, – kalba Registrų centro duomenų analitikas Paulius Rudzkis.
Anot jo, tai, kaip smarkiai susitrauks NT sandorių skaičius, priklausys nuo įvykių Ukrainoje ir tolesnės geopolitinės padėties regione, o santykinis metinis sandorių pokytis gali būti ženklus dar ir dėl to, kad praėję metai NT sandorių rinkoje buvo rekordiniai ir šiemet, tikėtina, tokių skaičių neišvysime.
Per pirmus du šių metų mėnesius Lietuvoje iš viso buvo įregistruota 19,8 tūkst. NT pirkimo-pardavimo sandorių – 2 proc. mažiau nei praėjusių metų sausį-vasarį (20,3 tūkst.). Vien tik šių metų vasarį įregistruota 10 tūkst. NT sandorių, arba 3 proc. mažiau nei 2021 metų vasarį (10,3 tūkst.), bet 3 proc. daugiau nei šių metų sausį (9,8 tūkst.)
Šiemet visoje šalyje įregistruota 5,3 tūkst. butų pardavimų – 2 proc. daugiau nei 2021 metų sausį-vasarį (5,2 tūkst.), o vien tik per šių metų vasario mėnesį – 2,8 tūkst., arba 6 proc. daugiau nei 2020 metų vasarį ir 10 proc. daugiau nei šių metų sausį.
Sausį-vasarį Lietuvoje taip pat įregistruota 1,9 tūkst. individualių gyvenamųjų namų pardavimų – 3 proc. daugiau nei 2021 metų atitinkamą laikotarpį (beveik 1,9 tūkst.). Vien tik per šių metų vasarį įregistruota 945 gyvenamųjų namų pardavimai, arba tiek pat kaip ir praeitų metų vasarį, bet 2,5 proc. mažiau nei šių metų sausį.
Visoje šalyje taip pat įregistruota 9,6 tūkst. žemės sklypų savininkų pasikeitimų – 5 proc. mažiau nei 2021 metų sausį-vasarį (10,1 tūkst.), o vien tik per vasario mėnesį – 4,8 tūkst., arba 7 proc. mažiau nei praeitų metų vasarį ir beveik tiek pat, kiek šių metų sausį.