Registrų centras: suaktyvėjo būsto nuomos sutarčių registravimas

Šiais metais pastebimai išaugo būsto nuomos sutarčių registravimas. Tokias tendencijas stebintys Registrų centro analitikai augimą sieja ne tik su noru įtvirtinti santykius tarp būsto savininko ir nuomininko, tačiau ir su valstybės taikomomis pagalbos priemonėmis bei išaugusiu atvykėlių iš Ukrainos srautu, rašoma Registrų centro pranešime spaudai.
Nuoma
Nuoma / 123rf.com nuotr.

Faktai apie sudarytas būsto ar kito nekilnojamojo turto (NT) objekto nuomos sutartis registruojami Nekilnojamojo turto registre (NTR). Per tris šių metų ketvirčius jau įregistruota daugiau kaip 10,5 tūkst. būsto (butų ir gyvenamųjų namų) nuomos sutarčių. Tai yra net 40 proc. daugiau nei atitinkamą praėjusių metų laikotarpį, kai buvo įregistruota apie 7,5 tūkst. būsto nuomos sutarčių.

„Būsto nuomos sutarčių registravimo augimą galima sieti ne tik su didesniu būsto savininkų ar nuomininkų siekiu apsaugoti savo interesus galimuose ginčuose, į kuriuos įsitraukia ir tretieji asmenys, tačiau ir su pasikeitusiomis aplinkybėmis. Bene ryškiausia iš jų – šiemet gerokai išaugęs atvykėlių iš trečiųjų šalių srautas. Į Lietuvą iš Ukrainos, Baltarusijos ar kitos užsienio šalies atvykę asmenys pagyvino būsto nuomos rinką, o sudarant daugiau nuomos sutarčių išaugo poreikis ir jas įregistruoti“, – kalba Registrų centro duomenų analitikas Paulius Rudzkis.

Anot jo, kita aplinkybė, skatinanti registruoti būsto nuomos sutartis yra valstybės taikomos pagalbos priemonės. Pavyzdžiui, šiuo metu itin aktualios būsto šildymo kompensacijos – norint gauti kompensaciją būstą nuomotojams, būsto nuomos sutartis privalo būti įregistruota Nekilnojamojo turto registre. Be to, būsto nuomos sutartis prilyginama būsto savininko sutikimui, kai nuomininkas pageidauja deklaruoti savo gyvenamąją vietą nuomojamame bute.

„Žvelgiant geografiškai daugiausiai būsto nuomos sutarčių, be abejo, įregistruojama didmiesčiuose. Tačiau išsiskiria ir keletas regionų. Pavyzdžiui, Druskininkuose, Kretingoje, Mažeikiuose, Trakuose ar Tauragėje būsto nuomos sutarčių šiemet buvo įregistruota net keliskart daugiau nei prieš metus“, – kalba P.Rudzkis.

Registrų centro duomenimis, šiuo metu Nekilnojamojo turto registre iš viso yra įregistruota apie 125 tūkst. galiojančių (t.y. nepasibaigusio termino) būsto nuomos sutarčių.

Kodėl verta ir kaip įregistruoti būsto nuomos sutartį?

Vienas pagrindinių argumentų, kodėl vertėtų rimtai apsvarstyti galimybę įregistruoti sudarytą nuomos sutartį, yra tai, kad tik įregistruota nuomos sutartis gali būti panaudota prieš trečiuosius asmenis, pavyzdžiui, vienai iš sutarties šalių ginant savo teises teisme. Registruojant juridinį faktą apie sudarytą nuomos sutartį Nekilnojamojo turto registre, šis faktas tampa viešai prieinamas, tad kilus ginčui šio fakto nebereikia įrodinėti.

Registrų centro specialistų teigimu, viešai prieinama informacija apie sudarytą nuomos sutartį apsaugo tiek nuomininką, tiek būsto savininką nuo galimo kitos sutarties šalies nesąžiningumo, leidžia aiškiai apibrėžti sutarties šalių teises ir pareigas, užtikrina sutarties sąlygų laikymąsi. Be to, didesnis būsto nuomos sutarčių skaičius prisideda ir prie visos nekilnojamojo turto rinkos skaidrumo.

Įregistruoti būsto nuomos sutartį paprasta - prašymą Registrų centrui gali pateikti tiek būsto savininkas, tiek ir nuomininkas ar jų įgalioti asmenys. Registruojant būsto nuomos sutartį reikia pateikti nuomos sutarties originalą ar nustatyta tvarka patvirtintą jos nuorašą.

Prašymus galima pateikti elektroniniu būdu (sudarytas elektroninis dokumentas abiejų sutarties šalių turi būti pasirašytas elektroniniais parašais), paštu ar viename iš Registrų centro klientų aptarnavimo padalinių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis