Gruodžio pirmosiomis dienomis įgyvendintas antrasis „Respublikos“ pastato griovimo etapas. Ant stogo užkelta statybinė technika.
Sekmadienį miesto centre girdėjosi neįprastas dundesys. Statybininkai išbandė griovimo darbams skirtus agregatus. Ekskavatorius, ant kurio sumontuotas pneumatinis plaktukas, pradėjo sienos, esančios ant stogo, ardymo darbus. Per pusdienį nugriauta maža dalis monolitinio statinio sienos.
Pasak „Vičiūnų grupės“ vadovo Šarūno Matijošaičio, išskirtinę griovimo technologiją padiktavo išskirtinės aplinkybės. Statinys miesto centre, kur judrus eismas, daugybė žmonių bei komercinių įstaigų, netoliese veikia ir degalinė. Todėl daugeliui įspūdingesnis sprogdinimo scenarijus svarstytas nebuvo. Be to, vaiduoklio griaučiai monolitiniai, itin tvirti – sprogdinant iš apačios greičiausiai smegteltų vos vienas ar keli statinio aukštai, o kiti liktų pavojingai dunksoti.
„Standartinis variantas būtų griauti specialiu ilgastrėliu ekskavatoriumi. Tačiau ne paslaptis, kad savo veikloje nevengiame inovatyvių dar neišmėgintų sprendimų. Šis atvejis ne išimtis – kadangi ant stogo vienu metu dirbs visi trys ekskavatoriai, bus taupomi ne tik finansiniai, bet ir brangūs laiko kaštai. Taip pat nebus trukdomi gyventojai – gabenant ilgastrėlę techniką, Kauno centre tektų kuriam laikui sustabdyti eismą. Mūsų pasirinkta griovimo technologija, pastato vieta ir aukštis miestiečiams garantuoja ne mažiau įspūdingą, bet gerokai ilgesnį nei vienkartinis sprogimas, reginį“, – pasakojo Šarūnas Matijošaitis.
Ant 42 metrų „Respublikos“ stogo užkelti trys po 21 toną sveriantys ekskavatoriai, aukštas po aukšto žemyn karpantys stambiąsias konstrukcijas, kurių vidinio griovimo metu neįveikė mažieji „Bobcat“ krautuvai. Tai pirmas kartas Baltijos šalyse, kai naudojama būtent tokia griovimo technologija.
Anot darbus vykdančios mažosios bendrijos „Pastatų griovimas“ atstovo Dariaus Janušo, saugumu ji niekuo nenusileidžia kitoms pastatų demontavimo technologijoms.
„Sovietų laikais statyti monolitiniai monstrai gal ir nepasižymi skoninga architektūra ar geromis energinėmis savybėmis, tačiau yra nepaprastai tvirti. Tai ir išnaudojome: mūsų skaičiavimais, skirtingi „Respublikos“ korpusai be vargo atlaikytų ir keliolika kartų didesnį svorį nei mūsiškiai 20 tonų ekskavatoriai“, – sako D. Janušas.
Šachtose veikia vandens purkštukai, drėkinantys orą ir taip leidžiantys dulkes ant žemės.
„Vičiūnų grupės“ pasirinktas demontavimo būdas taip pat tausoja aplinką bei netoliese gyvenančiųjų sveikatą. Sukarpytą statybų laužą ekskavatoriai iškart ant stogo karpo į mažus gabalėlius (maždaug 30x30 cm), rūšiuoja ir liftų šachtomis meta žemyn. Šachtose veikia vandens purkštukai, drėkinantys orą ir taip leidžiantys dulkes ant žemės. Tokia technologija ne tik drastiškai sumažina į aplinką patenkančių dulkių kiekį, bet ir tausoja griovimui būtiną vandenį.
Po kelių sekundžių laisvojo kritimo šachtų apačią pasiekusio statybų laužo laukia specialios gaudyklės, nukreipiančios jį į numatytą vietą. Griovimo aikštelėje apačioje „Respublikos“ likučiai toliau rūšiuojami, smulkinami smulkintuvais ir iš teritorijos išvežami savivarčiais.
Planuojama, kad griovimo darbai truks 3-4 mėnesius.
Vietoj „Respublikos“ iškils 20 tūkst. kv. m ploto verslo centras „Magnum“. Verslo centro statybas planuojama pradėti 2017 metų pirmąjį ketvirtį, o iškilti jis turėtų 2018 metais.