Jeigu Seimas pataisoms pritars, pagal naują tvarką gyventojų žemę visuomenės poreikiams valstybė galės perimti dar šiais metais.
Pataisomis siūloma leisti svarbius valstybei projektus įgyvendinančioms institucijoms įgalioti savo reguliavimo srities įstaigas ir valstybės įmones, kitas bendroves atlikti dalį žemės paėmimo visuomenės poreikiams procedūrų ir jas finansuoti.
„Statant „Rail Baltica“ pamatėme, kad (...) techniškai nėra įmanoma atlikti visų veiksmų, per numatytą laiką, todėl prašome padaryti įstatymo pakeitimus, kad galėtume įgalioti mums priklausančias įmones atlikti dalį darbų (...) Susisiekimo ministerija dėl žmonių trūkumo, tokio trumpalaikio, bet labai labai intensyvaus darbo, tiesiog nesugebėtų padaryti“, – pristatydamas pataisas kalbėjo susisiekimo ministras Rokas Masiulis.
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos vadovė Rita Tamašunienė sakė, kad siūlomi pakeitimai yra nenaudingi žemės savininkams. Parlamentarė piktinosi, kad ministerijai ilginami kai kurių darbų atlikimo terminai.
„Tuo tarpu apie pervedamus pinigus į savininko sąskaitą išvis atsisakote informuoti savininką ir susiduriame su ta problema, ypač su įgyvendinamu „Rail Baltica“ projektu, kad savininkai mums, Seimo nariams skundžiasi dėl paties proceso žemės sklypų paėmimo, apie palikimą ten po kelis arus, o ne pirkimo viso sklypo. Paskui negalima naudoti“, – teigė parlamentarė.
„Valstiečiui“ Viktorui Rinkevičiui kilo klausimas, kaip bus atsiskaitoma su visuomenės poreikiams paimama žeme iš tų ūkininkų, už kurią jie valstybei įsipareigojo išsimokėti per 15 metų ir tas terminas dar nesibaigęs.
Pataisos numato, kad žemės savininkui pasirašius žemės paėmimo visuomenės poreikiams sutikimą, projektą įgyvendinanti institucija ne vėliau kaip per 10 darbo dienų (dabar – 5) perveda kompensaciją.
Taip pat dvigubai nuo 5 iki 10 dienų ilginamas terminas, per kurį apie žemės paėmimą, tais atvejais, kai negalima pranešimo įteikti žemės savininkui asmeniškai, viešai paskelbiama spaudoje.