„Kai valstybė reikalauja C ar B klasės, šis projektas, renovacija į A+ klasę – išskirtinis. Daugiabutis yra 1984 metų statybos, bet jo būklė pakankamai gera“, – sakė Nacionalinio pasyvaus namo asociacijos direktorius Aidas Vaičiulis.
2,2 tūkst. kv. metrų ploto daugiabutis prieš trejus metus turėjo būti renovuotas į C energinę klasę, tačiau nuspręsta kilstelėti kartelę.
„Jis buvo 2015 metais paruoštas į C klasės sprendinį. Dabar visos renovacijos maksimali riba buvo 535 tūkst. eurų. Iš C į A padaryti reikalauja apie 30–40 proc. daugiau investicijų. Natūralu, kad jei kažką geriau darai, tai brangiau kainuoja“, – spaudos konferencijoje kalbėjo A.Vaičiulis.
Namo renovacija prasidėjo gegužės pradžioje ir planuojama statybos darbus užbaigti iki Kalėdų. Patį projektą ketinama užbaigti kitų metų kovą.
Pasak A.Vaičiulio, Lietuvoje žmonės nesiryžta renovuoti daugiabučių į aukštesnę energinę klasę pirmiausia dėl to, kad „užsakovai nežino, jog jie yra užsakovai“.
„Tai yra didžiausias stabdys, kad tokie procesai nevyksta“, – tikino pasyvaus namo vadovas.
Taip pat, jo nuomone, žmonės renovuoja pagal tokius kriterijus, kokius nustato valstybė, ir nesiekia aukštesnės energinės klasės.
„Langų pakeitimas yra viena iš aštriausių debatų, tai Latvių gatvėje bus sudėti geri langai. Taip pat bus saulės kontrolė, kad patalpos neperkaistų. Šis namas siekia turėti saulės elektrinę“, – aiškino A.Vaičiulis.
Aplinkos ministerijos būsto skyriaus vedėjas Ramūnas Šveikauskas ketvirtadienį spaudos konferencijoje teigė, kad šiuo metu Lietuvoje kompleksiškai renovuota beveik 2,800 daugiabučių. Didžioji dalis jų yra pasiekę C energinio naudingumo klasę.
Jo teigimu, dėl nežinojimo žmonės, planuojantys renovaciją, namus atnaujina į tokią klasę, kuri nustatyta įstatymuose.
„Mūsų projektai nėra tokie efektyvūs dėl užsakovo nežinojimo. Noriu pabrėžti, kad užsakovas yra daugiabutyje gyvenantis žmogus“, – kalbėjo R.Šveikauskas.
Pasak Aplinkos ministerijos atstovo, pagrindinė jų užduotis šiuo metu – kokybiškesnė renovacija. Pirmiausia bus siekiama atskirti rangos ir projektavimo viešuosius pirkimus, taip pat planuojama įvesti prievolę atlikti projekto ekspertizę.