Žvėryne, Birutės gatvėje, už 630 tūkst. eurų pardavinėjamas dar nepastatytas butas, kuriam nėra nei išduotas leidimas, nei paviešinti projektiniai pasiūlymai.
Vilniaus valdžia sako, kad leidimas statybai panašiam objektui išduotas kitoje, Žaliojoje gatvėje, bet ne daugiabučiui, o svečių namams. Įmonės vadovė ir turtą parduodanti brokerė atsisakė komentuoti.
Tai, kad parduodamas butas be jokių leidimų, pastebėjo feisbuko paskyros „Stroikės nuo nulio“ lankytojai.
„Mano žiniomis, nėra išduotas nei leidimas, nei paviešinti projektiniai pasiūlymai tokiam trijų aukštų daugiabučiui su baseinu ant stogo Birutės gatvėje“, – sako vienas internautas.
15min nusprendė pasidomėti parduodamu objektu.
„Žvėryne parduodami reprezentatyvūs 5-kių kambarių 139 kv. m apartamentai ištaigingos klasikos stiliaus naujos statybos name“, – taip pradedamas „Capital“ brokerės skelbimas.
Nurodoma, kad dar įmanomas vidaus patalpų perplanavimas, norint turėti verslą ir gyvenamuosius apartamentus tuo pačiu adresu.
„Apartamentų savininkams pageidaujant, įmanomas baseinas ant pastato stogo“, – rašoma skelbime.
Nurodoma, kad namo statybas planuojama baigti 2021 metų I ketvirtį.
Namas planuojamas visai kitoje gatvėje
Vilniaus miesto savivaldybės atstovai sako, kad nėra išdavę leidimo ar matę panašų projektą Birutės gatvėje. Miesto vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis daro prielaidą, kad tai gali būti objektas Žaliojoje gatvėje. Birutės ir Žalioji gatvės nesusikerta.
„Joks daugiabutis gyvenamasis namas Birutės gatvėje nebuvo viešintas. Tačiau darome prielaidą, kad tai galbūt viešbučio paskirties pastatas Žalioji g. 17. Projektiniams pasiūlymams pritarta 2018-11-12. Leidimas jau išduotas, bet išduotas kaip Svečių namams“, – 15min informavo jis.
Dėl šio atvejo planuojama kreiptis į Vartotojų teisių apsaugos tarnybą.
„Tai yra vartotojų apgaudinėjimas, todėl Vilniaus miesto savivaldybė, gindama potencialių pirkėjų teises, dėl šio objekto kreipsis į Vartotojų teisių apsaugos tarnybą“, – 15min sakė M.Pakalnis.
Projektą Žaliojoje gatvėje, kurį patvirtino savivaldybė, plėtoja bendrovė „Žvėryno turtas“. 15min paprašė komentaro įmonės vadovės ir vienos iš akcininkų Indrės Korsakovienės, tačiau ši kalbėti atsisakė.
„Žinokit, aš nieko nekomentuosiu tikrai. Viso geriausio“, – tepasakė ji ir padėjo ragelį.
Gal tai tebuvo brokerio klaida? 15min kreipėsi ir į „Capital smart“ brokerę Eloną Svilaitę. Tačiau moteris, išgirdusi apie ką bus kalbama, taip pat nesulaukė klausimo pabaigos ir padėjo ragelį.
Dėl pardavinėjamo „oro“ piktinasi ir meras
15min primena, kad Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius antradienio vakarą feisbuke paskelbė, kad du nekilnojamojo turto vystytojai pardavinėjo butus ten, kur jokio leidimo statyti jų neturi, – neegzistuojančiuose aukštuose. Savivaldybė 15min informavo, kad tai – „Andrum Group“ projektas Šnipiškėse bei įmonių „Ikeira“ ir „Releven Project Management“ statomas daugiabutis Žvėryne.
M.Pakalnio teigimu, savivaldybė jaučiasi įkaite ir visuomenės akyse gali atrodyti kaip bendrininkė.
„Kaip ir nepritarusi savivaldybė, bet jie jau pardavinėja, po kiek laiko pritaria, tada iškart gali įtarti, kad jie su mumis susitarę. Tampi neskaidraus proceso dalimi“, – komentuodamas neegzistuojančių butų situaciją 15min sakė M.Pakalnis.
Tuo tarpu įmonių atstovai teigia, kad įvyko nesusipratimas ir klaidos ištaisytos.
Vilniaus miesto meras dėl šių atvejų kreipėsi į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą (VVTAT).
PLAČIAU SKAITYKITE: Pardavinėjo neegzistuojančius butus: savivaldybė kreipėsi į vartotojų teisių gynėjus
Savivaldybė kreipėsi į prokurorus
15min primena, kad 2016 metais kilo didžiulis skandalas, kuomet Vilniaus savivaldybė kreipėsi į Generalinę prokuratūrą su prašymu įvertinti, ar veiksmai, kai savivaldybei išdavus leidimus negyvenamosios paskirties pastatams iš tiesų jie parduodami kaip butai, nepažeidžia viešojo intereso. Iš viso savivaldybė mieste nustatė 12 tokių atvejų.
Tuomet garsiai kalbėta apie kovą su tokiais objektais ir gyventojų apgaudinėjimą.
Anksčiau 15min kalbinta VVTAT sakė, kad vartotojų prašymai dėl klaidingai nurodytos arba nenurodytos būsto paskirties nėra dažni. Tiesa, 2017 metais nustatyta, jog kelios bendrovės klaidino vartotojus.
VVTAT pateikia svarbiausius patarimus vartotojams, į ką svarbu atkreipti dėmesį sudarant pirkimo-pardavimo sutartį:
- išsamiai aptarkite sutarties objektą;
- nustatykite tarpusavio teises bei pareigas, bendradarbiavimo, ginčų sprendimo klausimus;
- nustatykite proporcingą atsakomybę už sutartinių įsipareigojimų neįvykdymą ar netinkamą įvykdymą – delspinigius, baudas;
- detaliai nustatykite mokėjimų terminus, aptarkite sąlygas dėl mokėjimų sustabdymų, jei darbai neįvykdyti ar netinkamai įvykdyti;
- detalizuokite priėmimo perdavimo terminus;
- įtvirtinkite garantinius terminus;
- aptarkite įspėjimo dėl sutarties nutraukimo terminus bei jo būdus;
- atidžiai perskaitykite sudaromą sutartį.