Statybininkų profesinė sąjunga „Solidarumas“ reikalauja, kad jau sukurta ir veikianti Statybinkų ID kortelė „STATREG“ būtų nuo kitų metų privaloma visiems Lietuvos statybos sektoriuje dirbantiems darbuotojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Jų teigimu, statybininkų ID kortelės STATREG įvedimas greitai ir stipriai sumažintų „šešėlį“ statybose, padidintų biudžeto pajamas, nes „užkirstų kelią nesąžiningiems darbdaviams nemokėti mokesčių, apgaudinėti vartotojus, o darbuotojams nemokėti sutarto darbo užmokesčio, manipuliuojant spragomis darbo apskaitoje“.
Profesinės sąjungos teigimu, nereti atvejai, kai nesąžiningi darbdaviai padirbinėja darbuotojų parašus ir nesumoka sutarto statybininkams atlyginimo, o prokuratūra negali nustatyti šių parašų autentiškumo, nes jie yra per trumpi.
„Neapsikentusios nesąžiningos konkurencijos, kai statybininkų neturinčios įmonės laimi konkursus siūlydamos mažiausias kainas, nes samdomiems darbuotojams atlyginimus moka „vokeliuose“ arba bankrutuoja, neatsiskaičiusios su statybininkais ir subrangovais bei palikusios vartotojams patiems tvarkyti jų padarytą broką, ir toliau veikia jau nauju pavadinimu, Lietuvos statybininkų asociacijai priklausančios įmonės pradėjo kurti Statybininkų ID kortelę, kuri išskaidrintų statybų verslą“, – rašoma pranešime žiniasklaidai.
Statybininko (STATREG) korteles LSA išduoda nuo 2018 m., išlaikiusiems kompetencijų vertinimo egzaminą. Šią kortelę LSA vadovas Dalius Gedvilas siūlė ir Vyriausybei, tačiau ši sumanė projektą įgyvendinti pati.
„Žinant, kad Lietuvoje ministerijos dažniausiai sugeba sukurti ne gerą produktą, o tik įsisavinti pinigus, tokie ministerijos atstovų siūlymai kelia įtarimų, kad atsakingi Lietuvos valstybės tarnautojai yra susiję su „šešėliniu“ verslu ir siekia mokesčių mokėtojų sąskaita neteisėtai praturtėti“, – rašoma pranešime spaudai.
LSA skaičiuoja, kad įdiegus Statybininkų ID kortelę „STATREG“ per mėnesį valstybės biudžetas iš „šešėlio“ surinktų mažiausiai 4 mln. eurų, o per metus – 48 mln. eurų.
Trečiadienį Vyriausybėje bus svarstomas statybininkų kortelės klausimas.
Skirtingais šalies institucijų vertinimais, statybos srityje neapskaitoma 500-700 mln. eurų pajamų. Apie 26 proc. mokesčių mokėtojų, dirbančių statybos sektoriuje, vertinami kaip rizikingi.