„Prieš įsigyjant būstą būtina susirinkti visą informaciją tiek apie pardavėją, tiek apie parduodamą būstą. Tad reikia atlikti nemenkus namų darbus. Taip pat reikia atkreipti dėmesį į tai, kad tam tikrose šalyse įsigyjant būstą reikia būti apdairesniems“, – sako advokatų kontoros „TRINITI“ Nekilnojamojo turto ir statybos teisės praktikos grupės vadovas Deivis Valiulis.
Advokatas pateikia 15min skaitytojams patarimus, į ką reikia atsižvelgti perkant būstą užsienyje.
Patikrinkite pardavėją
Prieš perkant būstą, privalu patikrinti jį parduodantį pardavėją, nesvarbu, ar tai įmonė, ar paprastas žmogus. Įsitikinkite, kad jis turi teisę parduoti būstą, t. y. kad turtas priklauso pardavėjui. Tai galima patikrinti Registrų centre.
Be to, įsitikinkite, ar būsto savininkas atsiskaitęs už elektrą, vandenį ir kitas paslaugas, ar sumokėjęs visus su turtu susijusius mokesčius.
Patikrinkite būstą
Tikrinant duomenis apie būstą, reikia įsitikinti, ar jis nėra įkeistas, areštuotas ir pan. Ši informacija surenkama taip pat tikrinant atitinkamos valstybės registruose esančius duomenis.
Nepamirškite, kad mokesčiai gali skirtis
Prieš įsigydami turtą, susipažinkite su kitos valstybės nekilnojamojo turto mokesčiais. Pagal bendrąjį principą, jie mokami pagal tai, kurioje valstybėje yra turtas. Priklausomai nuo šalies, mokesčiai gali būti mokami tik perkant turtą arba kiekvienais metais, taip pat jį parduodant. Šie mokesčiai gali lemti, kad nekilnojamojo turto įsigijimui reikės papildomų išlaidų.
Pasidomėkite sąlygomis
Būsto įsigijimo sąlygos Europoje, Amerikoje ir Tolimųjų Rytų valstybėse skiriasi. Todėl pirkėjai turėtų būti apdairesni, tą pačią informaciją patikrintų kelis kartus, jei turi galimybę, skirtinguose šaltiniuose. Pavyzdžiui, Mekoje ar Medinoje užsieniečiai net negali įsigyti būsto. Tuo tarpu Lietuvos piliečiai, planuojantys įsigyti nekilnojamąjį turtą lietuvių pamėgtoje Turkijoje, privalo kreiptis į regioninį registrą, kad jų vardu būtų išsiųstas kreipimasis į Turkijos kariuomenę dėl konkretaus perkamo objekto patikros, o atsakymas gaunamas paprastai per 6-9 savaites.
Dėmesys sutarties detalėms
Sutartyje nurodomi tikslūs duomenys apie parduodamą būstą, pardavimo kaina, jos mokėjimo tvarka ir sąlygos, nuosavybės teisių perėjimo terminai. Į sutartį įtraukiami kiti pirkėjo ir pardavėjo įsipareigojimai. Pavyzdžiui, pardavėjo išsikėlimo data, įsiskolinimų už komunalines paslaugas apmokėjimo tvarka ir t.t.
Būsto pirkimo–pardavimo sutartis dažniausiai turi būti tvirtinama notaro ir įregistruojama atitinkamuose registruose. Už visa tai dažniausiai sumoka pirkėjas.