Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Užupio etiudas“ – namų kvartalas, virtęs meno kūriniu

Meniškiausias Vilniaus rajonas Užupis įkvepia ir statytojus – naujas statybų bendrovės „YIT Kausta“ gyvenamųjų namų kvartalas „Užupio etiudas“ ne tik organiškai įsiliejo į šio unikalaus Vilniaus rajono dermę, bet įnešė ir savo indėlį. Bendradarbiaujant su menininke Audrone Dambrauskiene namo aplinką papuošė meno kūriniai.
Meninės instaliacijos pristatymas virto švente
Meninės instaliacijos pristatymas virto švente / Projekto partnerio nuotr.

Galimybės gyventi šalia miesto centro, tačiau arčiau gamtos, ramesnėje ir jaukesnėje vietoje ieško vis daugiau vilniečių. Išrankūs ir reiklūs aplinkai, jie tikisi ne tik patogių ir estetiškai patrauklių namų, bet ir detalių, kurios naujiems namams suteiktų unikalumo.

Polocko gatvėje, šalia žaliųjų poilsio erdvių, netoli vilniečių pamėgto Bernardinų sodo įkurtas trijų namų kvartalas „Užupio etiudas“ gyventojų dėmesį traukia ne tik dėl aukštos kokybės, patogios ir prestižinės vietos, bet ir jame „apgyvendintos“ meninės instaliacijos, paliekančios žymę nuotaikingame Vilniaus Monmartru vadinamame rajone.

Namas, virtęs meno galerija

Šioje erdvėje ir gimė menininkės A. Dambrauskienės pano – 2,3 m aukščio ir beveik 7 m ilgio keramikos lipdinys bei keturi akmens masės rankų darbo vazonai augalams. Namo gyventojus ir lankytojus kasdien džiugins šis vaizdinys, o meninės instaliacijos pristatymas virto švente, kurioje koncertavo džiazo dainininkė Neda Malūnavičiūtė su Vytauto Labučio grupe. Namo laiptinės ir kiemas virto Užupio menininkų paroda.

Projekto partnerio nuotr./menininkės A.Dambrauskienės pano – 2,3 m aukščio ir beveik 7 m ilgio keramikos lipdinys
Projekto partnerio nuotr./menininkės A.Dambrauskienės pano – 2,3 m aukščio ir beveik 7 m ilgio keramikos lipdinys

„Šis pano imituoja upės tėkmę, dangaus debesis. Tačiau tai nėra labai aiškus ir konkretus vaizdas – mano manymu, menas turi būti toks, kad pats žmogus sustotų, pagalvotų, improvizuotų ir matytų savaip“, – apie kūrinį pasakojo A. Dambrauskienė.

Menininkės kūrinys įsilieja į „YIT Kausta“ pastatytų namų ansamblį: žavesio naujiesiems namams suteikia šlaitiniai stogai, išskirtiniai samanų spalvos langai su romantiškomis medinėmis langinėmis, erdvūs balkonai, jaukios terasos bei patys namų fasadai, puošti sodraus šokolado atspalvio klinkeriu. Kvartalas suprojektuotas taip, kad sudarytų uždaros erdvės įspūdį – namų teritorija šiaurinėje pusėje ribojasi su apželdintu šlaitu.

Projekto partnerio nuotr./Akmens masės rankų darbo vazonai augalams
Projekto partnerio nuotr./Akmens masės rankų darbo vazonai augalams

Namo bendruomenė galės jaukiai leisti laiką vidiniame namo kieme, kur įrengtos poilsio zonos ir saugios vaikų žaidimo aikštelės, ir grožėtis kūriniu, o menininkė viliasi, kad daugės žmonių, kurie vertins meną gyvenamoje aplinkoje.

„Tikiu, kad žmonės savo namams vis dažniau norės suteikti išskirtinumo ir grožio, o kurdami gyvenamąją aplinką kviesis ne tik profesionalius dizainerius ar kraštovaizdžio formuotojus, bet ir menininkus, kurių darbai turi išliekamąją vertę“, – dalinosi A. Dambrauskienė.

Projekto partnerio nuotr./Kieme surengta keramikės A.Dambrauskienės paroda
Projekto partnerio nuotr./Kieme surengta keramikės A.Dambrauskienės paroda

Ne pirmas projektas

Tai ne pirmas statybų bendrovės „YIT Kausta“ ir menininkų bendradarbiavimo vaisius – sostinėje yra keli šios įmonės pastatų projektai, kuriems išskirtinumo suteikia meno kūriniai.

Ant dešiniojo Neries kranto stovinčiame daugiabučių kvartale „Rivera“ gyventojams ir lankytojams sukurtas nedidelis vidinis parkas, kurio pagrindinis akcentas – skulptoriaus Antano Šnaro skulptūra. Šis parkas atviras ne tik kvartalo gyventojams, bet ir ramybės ieškantiems miestiečiams.

Į pirmąjį Baltijos šalyse A energinio efektyvumo klasės biurų pastatą „Grand Office“ skubantys darbuotojai ir lankytojai stabteli – priešais pastatą iškilusi įspūdinga net dešimties metrų aukščio skulptūra „Suomis“. Skulptoriaus Tado Gutausko sukurta Suomijos vėliavos spalvų kompozicija akcentuoja žmogaus siekį vytis savo svajonę.

Nuo 1998 m. Suomijos koncernui YIT priklausanti „YIT Kausta“ iki šiol jau įgyvendino 22 būsto projektus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, kuriuose įsikūrė per 150 tūkst. šalies gyventojų. Lietuvoje „YIT Kausta“ veikia jau 50 metų.

Projekto partnerio nuotr./YIT logo

www.yitbustas.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų