Kalėjimų departamento atstovė spaudai Simona Banėnienė 15min pasakojo, kad uždarius kalėjimą, daug kas ėmė labai domėtis galimybėmis apsilankyti Lukiškių kalėjime. Klausimų sulaukė tiek Kalėjimų departamentas, tiek Teisingumo ministerija ir Vilniaus pataisos namai.
„Todėl Vilniaus pataisos namų vadovybė, pasitarę su pareigūnais ir įvertinę galimybes, nusprendė periodiškai, atsižvelgiant į darbų apimtis, bent keletą kartų per savaitę popietinį laiką skirti ekskursijoms“, – sakė ji.
Per dieną apsilanko 100–160 žmonių
S.Banėnienė teigė, kad kas kelias dienas ekskursijas rengia Vilniaus pataisos namų pareigūnai darbo metu.
„Nemokamų ekskursijų tikslas – ne tik pažintinis, jų metu pristatoma ir pataisos pareigūno profesija. Taip pat manome, kad patekę į šias erdves, žmonės skatinami pagalvoti apie laisvės svarbą, atsakomybės už savo veiksmus neišvengiamumą“, – aiškino ji bei patikino, kad apmokestinti ekskursijų kol kas neplanuojama.
Į ekskursijas galima užsiregistruoti Kalėjimų departamento feisbuko paskyroje, o per dieną į jas priimama 100–160 žmonių. Ekskursija, grupėms po 20 žmonių, trunka apie 40 minučių.
„Apie renginį paskelbiame KD FB paskyroje tada, kai pareigūnai būna pasirengę priimti ekskursijas. Registracija įvyksta greitai. Greitai – tai per maždaug 10 minučių iššluojamos vietos“, – 15min pasakojo S.Banėnienė.
Anot jos, ekskursijos metu parodomos kalėjimo erdvės: pastatai, kameros, pasivaikščiojimo kiemeliai, buvusios Cerkvės patalpos, koplyčia, pasakojama apie istoriją, atsakoma į žmones dominančius klausimus.
„Pareigūnai rengs ekskursijas tik darbo metu, tam tikrą laiką, įvertinus jų galimybes“, – į klausimą, kokiu dažnumu ekskursijos rengiamos, atsakė S.Banėnienė.
Tiems, kurie nespėjo pasivaikščioti po uždaryto kalėjimo patalpas, siūlome paskaityti 15min Fotopasakojimą.
Uždarymas sulaukė kritikos
15min primena, kad Lukiškių kalėjimas uždarytas pusmečiu paankstinus terminą, liepos 2 dieną.
Iš pradžių ketinęs atlaisvinti patalpas iki gruodžio 31 dienos, teisingumo ministras prieš kelias savaites paskelbė apie planus tai padaryti liepą.
Tai sulaukė kai kurių teisėsaugos institucijų kritikos, kad priimtas sprendimas yra skubotas, nebuvo derintas ir dėl būtinybės važinėti į kitus miestus padidins suimtųjų bei nuteistųjų konvojavimo išlaidas, darbo krūvį pareigūnams.
Didžioji dalis iš 92 Lukiškėse kalėjusių nuteistųjų iki gyvos galvos perkelti į Pravieniškių pataisos namus. Kalėjimo režimu kalinti nuteistieji išvyko į Marijampolės pataisos namus.
Diskutuojama dėl pastatų likimo
Liepos 8 dieną įvyko Teisingumo ministerijos organizuota diskusija, kurioje valdininkai, verslininkai ir visuomenininkai diskutavo, ką daryti su tuščiais pastatais.
Valdžios ir verslo atstovai mano, kad čia galėtų įsikurti ne tik viešbutis, daugelis akcentavo startuoliams ir menininkams skirtų erdvių trūkumą. Be to, valdžios atstovai ragino Vyriausybę neskubėti komplekso perduoti Turto bankui ir vėliau jo parduoti.
Kalėjimo pastatų kompleksą sudaro šeši statiniai, tarp jų ir Šv. Mikalojaus Stebukladario cerkvė, jie įtraukti į Kultūros vertybių registrą.
Į Kultūros vertybių registrą kompleksas įtrauktas nuo 2002 metų.