Nuspręsta neiškelti požeminės šilumos trasos, kertančios būsimą barokinį Sapiegų sodą. Taip pat planuojama artimiausiu metu pradėti planuoti viso parko, esančio aplink buvusią Sapiegų ligoninę, sutvarkymą.
„Po paskutinių apsvarstymų su visuomene savivaldybė atrado galimybę šiek tiek pakoreguoti projekto želdinių dalį. Stengtasi išlaikyti baroko kanonus, bet surasti galimybių turėti daugiau laisvės pojūčio griežtame baroko geometriniame išplanavime. Tai bus šiaurietiškai santūrus barokas, kurio akcentai su laiku dar labiau išryškės – dėl išsaugotų medžių pasirinkta nuosaikesnė baroko atkūrimo kryptis“, – pranešime cituojamas vyriausiasis Vilniaus miesto architektas Mindaugas Pakalnis.
Rytinė parko dalis perprojektuota taip, kad augalai netrukdytų patekti ant jose esančių pievų. Vakarinės parko dalies bosketai – trikampiai miškingi parko segmentai – taip pat bus atverti lankytojams, kadangi atsisakyta dalies gyvatvorių. Būtent šiose dalyse bus sodinama naujų medžių.
Parko atvirumas padidintas ir atsisakant tvorelių, kurios būtų atribojusios parką nuo greta stovinčių pastatų, kuriuose dabar įsikūręs „Vilnius Tech Park“.
Centrinėje parko ašyje, einančioje nuo Antakalnio gatvės vartų link rūmų, nuspręsta palikti senuosius medžius.
„Šie medžiai nebus šalinami, jie augs centriniame take, ir, tikimės, nekliudys praeiviams. O tikra barokinė alėja čia galės būti suformuota po keliasdešimt metų – tuomet čia turėtų būti pasodinta nauja medžių alėja“, – teigė M.Pakalnis.
Pagal atnaujintą parko planą atsisakyti ir požeminių komunikacijų iškėlimo darbų.
Atnaujintam parko projektui yra pritarusi Lietuvos architektų rūmų Vilniaus regioninė architektų taryba.
Balandžio 24 dieną paskelbtoje išvadoje rašoma, kad pristatytai medžiagai, projektiniams sprendiniams tarybos nariai esminių pastabų neturi ir teigiamai vertina Vilniaus miesto savivaldybės siekį atkurti barokinį Sapiegų rezidencijos parką kaip valstybingumo įvaizdį.
„Taip pat Taryba nori atkreipti dėmesį, kad Projekto rengėjai ieško dialogo su vietos bendruomene ir ieško kompromisinių projekto sprendinių, todėl norėtųsi ir iš bendruomenės pusės konstruktyvaus bendradarbiavimo, o ne tik projekto neigimo“, – rašoma dokumente.
Vilniaus RAT rekomendavo rengiant ir pristatant parko sutvarkymo projektą akcentuoti šio ansamblio reikšmę Lietuvos valstybei ir ateities kartoms.
„Reikėtų siekti galimybės rengti visų susijusių ansamblio objektų (Sapiegų rezidencijos, trinitorių vienuolyno ir ligoninės statinių komplekso) projektus kartu ir bendrai integruoti jų sprendinius tam, kad maksimaliai būtų eksponuojama barokinio ansamblio visuma – vientisas barokinių sprendinių dominavimas, organiškos jungtys su aplinkinėmis erdvėmis ir objektais. Galėtų būti peržiūrėtos ansamblio objektų vertingosios savybės tam, kad jos įgytų prioritetinę hierarchiją. Jeigu siekiama atkurti barokinį ansamblį, vėlesnių laikmečių objektų vertingosios savybės neturėtų tam tapti kliūtimi“, – nurodoma dokumente.
Taip pat RAT nariai rekomendavo ieškant kompromisinių sprendinių dėl dabartinių medžių išsaugojimo, nepamesti barokinės erdvinės idėjos vientisumo ir grynumo.
„Kadangi bendruomenė būgštauja dėl galimo jos rekreacinių poreikių apribojimo atkuriamame barokiniame parke, rekomenduojama Ligoninės ir ją supančio parko teritoriją numatyti kaip įvairiafunkcinės rekreacijos zoną“, – įvardijama dar viena rekomendacija.
Rangos darbus parke atliks „Eikos statyba“, su kuria Vilniaus miesto savivaldybė 2019 metų vasario 11 dieną pasirašė beveik 3,18 mln. eurų vertės sutartį.