„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

„Volfas Engelman“ gaivins vieną Kauno vaiduoklių, kitų monstrų likimas – dar miglotas

2014 metų pabaigoje alaus darykla „Volfas Engelman“ nusipirko šalia gamyklos stūksantį didelį apleistų statinių kompleksą ir žada ten investuoti 3 mln. eurų. Miesto centre yra ir daugiau tokių monstrų. Jie turi šeimininkus, bet šie nieko su savo turtu nedaro. Negelbsti ir savivaldybės taikomi maksimalūs turto mokesčiai.
Apleistas pastatas Kauno centre
Apleistas pastatas Kauno centre / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Kauno centre stūkso keli dideli ir akį rėžiantys vaiduokliai: buvusi farmacijos gamykla Kaunakiemio gatvėje, nebaigtas „Respublikos“ viešbutis Karaliaus Mindaugo prospekte, taip pat monolitinis viešbutis Kęstučio gatvėje, griūvanti Žydų ligoninė A.Jakšto gatvėje.

Miestą bjauroja ir nemažai apleistų mažesnių namų senamiestyje. Kai kurie verslininkai bando teismuose netgi įrodinėti, kad tai visai ne apleisti pastatai, užtenka to, kad pasirašytos sutartys su apsaugos bendrovėmis, retkarčiais išvežamos šiukšlės.

Investuos aludariai

Kaunakiemio gatvėje esantis apleistų pastatų kompleksas buvo tapęs benamių prieglobsčiu apie 6 metus. Anksčiau ten buvo įsikūrusi farmacijos gamykla „Sanitas“. Kai įmonės vadovybė nusprendė perkelti gamybą į užmiestį, ji pardavė turtą už beveik 6 mln. eurų.

Naujieji savininkai ten ketino statyti gyvenamuosius namus, biurus, bet, atėjus krizei, šių planų atsisakė. Po to sklypas atiteko kitai įmonei, kuri vėliau bankrutavo.

2014 m. pabaigoje 3 ha teritorija atiteko alaus daryklai „Volfas Engelman“. Sandorio suma neskelbiama.

Pasak įmonės „Volfas Engelman“ generalinio direktoriaus Mariaus Horbačausko, į sklypą ketinama investuoti apie 3 mln. eurų. 

Pasak įmonės „Volfas Engelman“ generalinio direktoriaus Mariaus Horbačiausko, į sklypą ketinama investuoti apie 3 mln. eurų.

„Šioje vietoje įkursime sandėlius. Dėl padidėjusios gamybos apimčių mums neužtenka gamykloje esančių produkcijos laikymo patalpų, jas tenka nuomotis keliose miesto vietose. Jau prieš trejus metus turėjome planų sutelkti sandėlius vienoje vietoje ir mus domino apleista teritorija“, – pasakojo M.Horbačiauskas.

Jis sakė, kad planuojama nugriauti apleistus gamybinius pastatus, įrengti apšvietimą, pastatyti sandėlius. „Pirmiausiai pasirūpinsime saugumu ir užtversime teritoriją, nemažai laiko atims dokumentų tvarkymas“, – sakė generalinis direktorius.

Susigrąžino istorinę vietą

Alaus darykla Kaunakiemio gatvėje įkurta dar 1853 m. Įmonė „Engelman“ suklestėjo XIX a. pabaigoje valdant Ferdinandui Engelmanui. 1927 m. ji susijungė su I.B.Volfo alaus darykla ir tapo „I.B.Volfas-Engelman. Sujungtos Alaus daryklos“.

Įmonės „Volfas Engelman“ archyvo nuotr./Volfas Engelman 1927 m.
Įmonės „Volfas Engelman“ archyvo nuotr./Volfas Engelman 1927 m.

„Kaip matyti 1927 m. darytoje nuotraukoje, aplink alaus daryklą buvo netgi auginami apyniai. Kaune buvo ir Apynių gatvė. Taigi ši miesto dalis visada buvo susijusi su alaus darykla, netgi geležinkelio stotis buvo pastatyta vėliau (apie 1864 m.). Paprastai istorinės alaus daryklos miestų centruose toleruojamos. Miestų centruose yra daryklos „Guinness Dubline“, „Heineken Amsterdame“, – sakė M.Horbačiauskas.

Kitų monstrų ateitis vis dar neaiški 

Didelių apleistų statinių Kauno centrinėje dalyje dar likę gana daug. Netoli nupirktos gamyklos teritorijos Kaunakiemio gatvėje stūkso dar vienas vaiduoklis Šiaulių gatvėje. Ten seniau planuota perkelti Stoties turgų.

Labai miestą bjauroja šalia „Žalgirio“ arenos stūkstantis monolitinis pastatas. Panašus monstras riogso Kęstučio gatvėje.

Modernų sveikatos gerinimo kompleksą jau ne vienerius metus verslininkai žada įrengti buvusioje Žydų ligoninėje. Vietoje to, prie Kauno pilies stūkso šabakštynais apaugęs ir griūvantis kultūros paveldo statusą turintis pastatas.

Sauliaus Tvirbuto nuotr./Kauno žydų ligoninė
Sauliaus Tvirbuto nuotr./Kauno žydų ligoninė

Visi šie statiniai turi šeimininkus. Jie ne kartą yra pristatę visuomenei planus rekonstruoti įsigytus statinius. Kauno savivaldybės administracijos direktorius Dainius Ratkelis teigė, kad miesto valdžia jau padariusi viską, ką galėjusi. „Šiems vaiduokliams jau seniai parengti detalieji planai, tik imk ir statyk arba griauk. Tačiau be kalbų ten nieko nevyksta“, – apgailestavo jis.

Vaiduoklius bando pristatyti kaip normalius pastatus

Jau kelerius metus savivaldybė apleistų pastatų šeimininkams taiko maksimalų nekilnojamojo turto mokestį. Kai kuriems jis siekia ir daugiau kaip 20 tūkst. eurų per metus.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Apleistas pastatas Kauno centre
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Apleistas pastatas Kauno centre

„Kai kurie savininkai įsigudrino bylinėtis ir teisme įrodinėti, kad miestą bjaurojantys monstrai nepelnytai pateko į savivaldybės apleistų namų sąrašus, todėl jiems netaikytinas maksimalus nekilnojamojo turto tarifas, – stebėjosi D.Ratkelis. – Verslininkai pateikia argumentųs, kad yra sutartys su apsaugos, atliekų tvarkymo įmonėmis.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs